Suni Mayalanma Nedir? Tüp Bebek Tedavisi ve Yapılışı

Suni mayalanma (Tüp bebek) tedavisi anne baba olmak isteyen çiftlerin doktor kontrolünde doğal yolla olmayan laboratuar ortamında üreme hücrelerinin birleştirilmesiyle oluşan bir tedaviyle başlar. Her tedavide olduğu gibi suni mayalanma tedavisi de bazı riskler taşımaktadır. Suni mayalanma tedavisinde kullanılan ilaçlar ve bu durumdan kaynaklanan bazı faktörler vardır.

Tüp bebek tedavisinde oluşacak riskler şunlardır;

Tüp Bebek tedavisindeki riskler kullanılan ilaçların yan etkileri olabilir, hiperstimülasyon sendromu gelişebilir, çoğul gebelik oluşabilir, over torsiyonu ve over kanseri, yumurta toplanması işlemine bağlı riskler, doğumsal bozukluk ve dış gebelik olarak sıralanabilir. İlk olarak ilaçların yan etkileri enjeksiyon yerinde morarma, alerjik reaksiyonlar, baş ağrısı ateş yükselmesi gibi etkiler olabilir. İlaçların yan etkileri arasında bazen GnRH agonisti kullanımı ile küçük kistler oluşmakta ve bu kistleri ortadan kaldırarak tedaviye öyle devam edilmeli ya da tedaviye bir süre ara verilmelidir.

Bir diğer risk ise Hiperstimulasyon sendromu oluşabilir ki bu Suni mayalanma tedavisinde en ciddi risktir. Ama görülme sıklığı %1-2’dir. Bu sendrom yumurtalıkların uyarılması için verilen ilaçların aşırı tepkileri sonucu yani yumurtalıkların aşırı uyarılması sonucu oluşan bir sendromdur. Genellikle karın içi sıvı toplanması ve yumurtalıkların aşırı büyümesi hastada karın bölgesinde hafif ağrılar ve şişkinlikler yapabilir. Şikayetler çoğalırsa bu durumu engellemek için ultrason çekilir kan düzeyi ölçülür. Gerekirse yumurtalar geri alınıp bir süre beklenir daha sonra tedaviye devam edilir. Eğer gebeliğe öyle devam edilirse durum daha da kötüye gidebilir hasta yatırılarak takibe alınabilir.

Over torsiyonu ise tüp bebek tedavisinde nadir görülür. Genellikle hiperstimulasyonu sendromu olan hastalarda görülür. Hastanın şikayeti şiddetli karın ağrısıdır. Over kendi çevresinde dolanarak kanlanmasını bozmaktadır. Eğer tedavide geç kalınırsa yumurtalık kangrene olabilir ve yumurtalığı almak gerekebilir.

Suni mayalanma tedavisinde over ve meme kanseri riski de vardır diye düşünülür ama böyle bir ilişkiye rastlanılmamıştır.

Yumurta toplanması işlemine bağlı risklerde yumurta toplanırken iğne vajinaya girerken kanamalar ve enfeksiyonlar olabilir. Bu işlemi yaparken diğer organlarda zarar görebilir.

Doğumsal bozukluk riskleri de gözlenebilir. Ama Suni mayalanma yöntemiyle doğan çocuklarla normal doğan çocuklar arasında pek bir farklılık yoktur bu risk %3-5 arasında görülür.

Suni mayalanma tedavisinin en gözde risklerinden biride çoğul gebelik riskidir. Bu risk iki veya daha fazla bebeği dünyaya getirme durumudur. Buda birçok riske neden olur. Bir diğer risk dış gebeliktir kanama ile belli olur. Suni mayalanma uygulaması yapıldıktan sonra gebelik normal gitmesine rağmen kanama karın ağrısı gibi şikayetler varsa doktorunuza danışmalısınız.

Ekleyen: Mehmet OLKUN
Kaynak : http://www.sunimayalandirma.net/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anne, Bebek ve Çocuk Mağazaları Alışveriş Kuponları – Mayıs, 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir