Stresle Mücadele ve Gerginliğin Kontrolü İçin 6 Yöntem

Stres çağımızın hastalığı cümlesi artık 7’den 70’e herkesin dilinde adeta bir slogan gibi söyleniyor. Bir durumu kabul etmek o durum ile mücadele de başarmanın yarısına eş olduğu düşünülürse, stresin varlığını yadsımak olmaz. Peki, stresle nasıl mücadele edeceğiz? Bu makalemde stresle mücadele etmek ve gergin geçen anlarınızı kontrol altına almak için birkaç küçük bilgi paylaşmak istiyorum…

Günümüzde stresle mücadele denilince akla ilk olarak meditasyon geliyor. Ama meditasyon yapmak, yapabilmek de sanıldığı kadar kolay değil. Uzun öğretiler, derin bir konsantrasyon, uygun zaman ve mekan gerekli meditasyon için. O zaman ne yapacağız? Kendi kendimizi sakinleştirmeyi ve stresi kontrol altında tutmayı nasıl öğreneceğiz?

  1. Öncelikle nefes alın! Evet yanlış duymadınız nefes almak stresle mücadele etmenin en kolay yollarından biri. Stres anında düzensizleşen nefes alış verişi beyin ve hücrelerinizin doğru çalışmasını engeller. Çekeceğiniz her derin nefes ve vücuduna göndereceğiniz oksijen sinir sisteminizin yatışmasına yardımcı olacaktır.
  2. Sizi strese sokan ortamdan uzaklaşın. Bulunduğunuz yeri terk ederek derin nefes alın. Eğer trafik gibi terk edemeyeceğiniz bir ortamdaysanız. O zaman dingin bir müzik açın, hava ne denli soğuk ya da sıcak olursa olsun aracınızı içini taze hava ile doldurmak için tüm camlarınızı açın ve derin derin nefes alın. Nefes alışverişinizin belli bir tempoda ve sakin bir moda gerçekleştirilmesi önemlidir.
  3. Çin yağı son derece rahatlatıcı özelliğe sahip aynı zamanda da ağrıları dindirici özellikte bir doğal yağdır. Aktarlarda 5-15 TL aralığında bulabileceğiniz Çin yağını her daim yanınızda taşıyabilirsiniz. Mentol içeriği ile ferahlık hissi yaratan Çin yağını ana damar geçiş yollarına şakaklarınıza, boynunuza sürerek kısa süre içinde ferahlama yaşayabilirsiniz. (Mentolün yakıcı özelliğinden dolayı göz ile temastan kaçınılmalıdır.)
  4. Olumsuz düşünceler stresi tetikler. Düşündüklerinize dikkat edin. Mümkünse stresli olduğunuz anlarda düşüncelerinizin sesini kısmaya hatta kapatmaya özen gösterin. Eğer düşüncelerinizi susturamıyorsanız o zaman sizi rahatlatan mekanları ve olayları anımsamaya çalışın.
  5. Sizi strese sokan o anları ve olayları düşünmek stresi yaşatmanıza neden olur. Stresli olduğunuzda sürekli sizi strese sokan olayları hatırlamak ve tekrarlamak size yardımcı olmaz. Zihninizi boşaltın.
  6. Stres vücudunuzun verdiği tepkiler bütünüdür. Vücudunuzda olan değişiklikleri anlamaya çalışlın bu stresle daha kolay mücadele etmenizi sağlar. Stresi uzaklaştırmak için bedeninizi zorlamayın. Derin nefes alışverişiniz sırasında vücudunuzu dinleyin. Ne hissetiğini anlamaya çalışın ve rahatlayın.

Stresle mücadelenin en temel kuralı bedeninizi kontrol altında tutabilmektir. Yukarıdaki maddelere dikkat ettiğiniz taktirde stresin yaşamınızda hiçbir yeri kalmayacak strese neden olan anlar hızla sizden uzaklaşacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.