Home > Konular > Kişisel Gelişim > Başarı > Hayatı Yaşanabilir Hale Getirmek

Hayatı Yaşanabilir Hale Getirmek

İnsan; hayatında yaşama dair bazı standartları belirleme aşamasında öncelikle toplumca genel kabul görmüş ahlaki değerleri tam olarak benimsemeye çalışmalı, bunun yanında; örf, adet, gelenek, görenek, anene gibi tüm kültürel değerlerimizi içtenlikle kabullenmeyi boyun borcu bilmelidir. Bu tarzda yaşamaya çalışan bir insan; yaşamdan çok büyük mutluluk ve haz duyar. İşte her insan için birincil hedef daima bu olmalı ve ne olursa olsun, mutlu olmayı hayatının her zerresine nüfuz edecek şekilde satır satır tükenmez kalem ile hiç silinmeyecek şekilde yazmalıdır. Maksimum hedef; daima mükemmel standartları yakalamak ve daha da üzerine koyacak şekle dönüşmektir…

Yaşam; her insan için çok değerli ve zengindir. Her yönüyle  büyük bir bolluk ve bereket abidesidir. Tüm canlılar ve İnsan için bulunmaz bir nimettir.  Bu nimet ki; bu değeri ortaya koyan, eşsiz bir şekilde hayatı çepe çerçeve sarıp sarmalayan, süsleyen  ve  bol bol bereketli olmasını sağlayan, insanlar için yoktan var edilmiş olandır.  Tüm bu bahşedilen nimet ve rızıkların şükrünü, edasını  her insanın çok iyi idrak etmesi ve yaşamını daha da huzurlu  bir hale getirerek bol bol dua ve niyazlarda bulunmalıdır.

Yaşam;  her insana muhakkak gülümser. Bu gülümseme; bazen karşılığını tam olarak bulur, bazen de hak ettiği karşılığı göremez. Sonuç ne olursa olsun, insan şu gerçeği hayatta  hiç bir zaman unutulmamalıdır. Hayatın gülümsemesi insan için her zaman bedavadır. Yani; Hayat İnsandan hiç bir zaman karşılık beklemez. Bu durum bile insanın hayatı, yaşamı veya ömrü için çok ama çok büyük ikramdır.  Bu bahşedilen güzellikleri her insanın çok iyi görerek, karşılığında şükür etmesi gerekir.  Eğer ki insan; bu güzellik ve nimetin kadrini bilerek yaşamaya devam ederse, o zaman hayat standartlarını yakalama yolunda çok önemli bir yol almış olur.

Yaşamı şekillendirme de en önemli unsur muhakkak insandır.  İnsan; üzerine aldığı görev ve sorumlulukların farkında olarak, kendi hayat felsefesini uygulamaya koymalıdır.  Bu uygulamalar esnasında tabii ki olumsuz durumların da var olabileceği gerçeği, göz ardı edilmemelidir. Bir insanın bu  tür durumların farkında olması da aslında önemli bir meziyettir. Hayatta veya yaşamda  her zaman iyiler olmayabilir bunların yanında kötülerin de olabileceği gerçeği hiç bir zaman unutulmamalıdır.  Eğer; İnsan yaşamı boyunca bu gerçeğin farkında olarak hareket ederse, hayattan daha çok haz mutluluk duymaya  başlar. Çünkü bilinçli bir şekilde yaşamak, olması muhtemel bir çok kötülüğün önüne set çeker. Daima olumlu düşünceyi prensip haline getirebilmek de, tüm olumsuzlukların  ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Pozitif bir yaşam şekli benimseyen her insan için negatiflik diye bir şey  yoktur.  Pozitif yaşam demek; negatif problemler karşısında otomatik bir kontrol merkezi oluşturmak ve bu gibi sorunlardan hiç bir zaman etkilenmemektir. Pozitif düşünce sistemine sahip olabilen  her insan hayattan her zaman zevk alarak yaşar ve her anını, saniyesini mutlu, huzurlu bir şekilde geçirir. Hiç bir sıkıntı, dert, tasa ve gam onu ırgalamaz veya etkileyemez. Artık hayatında onu etkileyecek hiç bir negatif durum, sorun kalmamıştır.

Bazen de hayatı resetleyerek, onu pozitif yönde yeniden dizayn etmeye çalışmalıdır. Yani; yeni bir mutluluk formatı adı altında, kendine daha modern bir  hayat standardı hedef almalıdır. Bu hayat standardını, her zaman başarılarla dop dolu bir hale getirmeli ve başına gelebilecek her türlü  yenilgiden hiç bir zaman korkmadan emin adımlarla mücadelesini sonuna kadar sürdürmelidir. Her ne olursa olsun hayatına daima  yeni, daha yeni güzellikler katabilmeyi çok iyi bilmelidir.

Hedef; Her zaman  Pozitif veya Olumlu Düşünce altında hayatı, Mutlu bir şekilde yaşamak olmalıdır. Temeli sağlam atan, daima hiç sarsılmadan dimdik ayakta kalır…

Tavsiyeler

Hayata yeni bir bakış açısı kazanmak ve özgüven geliştirmek isteyenler için buradaki YÜRÜYEN ÖZGÜVEN e-kitabı iyi bir rehber olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir