Spokesman: Firma Yüzü Seçiminin Önemi

Her şirketin, kendisini dışarıda temsil edecek bir firma yüzüne ihtiyacı vardır. Marka temsili söz konusu olduğunda çoğu firma sahibi hemen bu göreve talip olur. Markalaşma sürecine büyük yatırımlarla emek veren kişi olarak medya önünde de söz hakkı sizin olmalıdır diye düşünmeniz çok doğal. Peki bu ne kadar doğru?

 

Markayı yaratan kişi sizsiniz diye onu pazarlayacak kişi de siz olacaksınız diye bir kural yok. Bu yanlışa düşen birkaç firma tecrübem olmuştu. Vizyonu ne denli düzgün olursa olsun ürünü pazarladığı kitle ile uyumlu bir bağ oluşturamayan yöneticiler tanıdım. Konu üzerinde ne kadar çalıştıklarının ve emek harcadıklarının hiç önemi yok, eğer kitle ile iletişimde negatif elektrik söz konusuysa bu markaya değer kaybettirir.

 

Markanızı temsil noktasında bir isim belirleneceği zaman çoğu firma sahibi hemen bu göreve talip olur. Bunun için haklı nedenleri, haklı güvensizlikleri de var olduğu için bu talep onlara çok da doğru gözükür. Oysaki ne denli haklı endişelere sahip olunursa olunsun, firma yüzü-firma sahibi olmamalıdır. Nedeni ise çok açık: Kimse benim malım kötü demez… Herkesin ürünü, hizmeti kendince en iyisidir. Ayrıca unutmamak gerekir ki burada söz konusu kişisel PR değil şirketin ya da markanın PR’ı.

 

Marka yüzü seçerken şirketlerin yaşadığı en büyük endişelerden biri, bu göreve atayacakları kişinin bir gün kendilerini terk etmesidir. Bu haklı bir endişedir ama salt bu korkudan ötürü şirketin en köklü çalışanını bu göreve atamaya kalkmak da hedefe uygun bir seçim olmayacaktır. Burada önemli olan hedef kitleyle doğru iletişim kurabilecek, sempatik, vizyon sahibi, uzmanlığından emin olduğunuz, sözüyle güven uyandıran bir kişinin belirlenmesidir. Kendini şirket sahibinden daha fazla marka üzerinde hak sahibi gibi gören kişilerse zaman içinde sempati yerine antipati uyandırırlar. Özellikle de basın, bu tip ucuz taraftar numaralarına kanmayacağı için bu noktada siz de, tanıtım çözüm ortağınızın emeklerine bir engel daha yüklemiş olursunuz.

 

Medya İletişimi Eğitimi Şart!

Firma yüzüne karar verilmesinin ardından bu kişiye konunun uzmanları tarafından medya iletişimi eğitimi verilmelidir. Bu eğitim için halkla ilişkiler ya da reklam ajansınızdan yardım talep edebilirsiniz. Medya ile iletişim söz konusu olduğunda bilginizin ne kadar yetkin olduğunun önemi yoktur. Onlar size yönelttikleri soruların cevaplarını almak isteyeceklerdir. Oysa sizin söylemek istediğiniz/isteyeceğiniz daha çok sözünüz vardır. Bu noktalarda ustalıkla soruları kendinize çevirmenin yolu bu eğitimden geçer. Ayrıca kullanılacak beden dilinin, konuşmadaki samimiyet faktörünün dozajının, kamera önü eğitiminin yazılı röportajlarda benimsenmesi gereken dilin sırrı da yine bu eğitimde saklıdır. Hitap gücü kuvveti, pozitif elektrik veren, empati yeteneğine sahip bir spokesman seçmiş dahi olsanız onu bu iletişim anahtarları ile zenginleştirmeden basın arenasına göndermeyin.

 

Yazar Hakkında

SEO altyapısıyla oluşturulmuş Türkiyedeki ilk “Article Marketing” projesi olan “Makale Marketi”nde Editör ve Kurumsal İletişim Danışmanı olarak çalışmaktadır. Eğer siz de işiniz ile alakalı potansiyel hedeflerinize ulaşmak ve web sitenizin trafiğini arttırmak istiyorsanız Makale Marketi Sistemi‘ne Şimdi Kaydolun!

İletişim için: bahar [at] pbailetisim.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir