Sözel Olmayan İletişim ve Beden Dilini Geliştirmenin En İyi Yolu

Sözel olmayan iletişim sorunları ile karşılaşmamak için “Beden Dili“‘nin öğrenilmesi gerekir. Şanslıyız ki bu öğrenilebilen bir beceridir. İletişim, insanların anlamı taşıdıkları ve aktardıkları bir araçtır. Etkili iletişim dinlemeyi, konuşmayı ve göz teması ve yüz ifadeleri gibi sözel olmayan işaretleri anlamayı ve kullanmayı kapsar.

İnsanlar davranışlarla gönderilen işaretleri anlamadıkları zaman veya işaretlerin farkına varmadıkları zaman, Sözel Olmayan İletişim sorunları ile karşılaşılır. Yeni tanıştığınız birinin sözel olmayan işaretlerini yanlış yorumladığınızda da, Sözel Olmayan İletişim sorunlarıyla karşılaşılır.

Sözel Olmayan İletişim – Göz Teması

Göz Teması, Sözel Olmayan İletişim’in önemli bir parçasıdır. 6 saniye kadar yapılan pozitif bir göz teması, size ilgi duyuluşuna ve sizin güven duyuluşuna yardımcı olabilir. İnsanlara konuşurken, göz temasını kullanabildiğiniz gibi, insanları dinlerken de kullanabilirsiniz. Eğer karşınızdaki kişi, sizin ile göz teması kurmak istemezse, o zaman bin Sözel Olmayan İletişim sorunu ile karşılaştınız demektir. Göz Temasından kaçınmak, ilgisizliği gösterir. Negatif bir bakışla göz teması zorlayışı ise saldırganlıktır.

Sözel Olmayan İletişim – Kişisel Alan

Kişisel Alan, iki insanı fiziksel olarak ayıran bir görünmeyen bir sınır gibidir. Kişisel Alan, her iki tarafın da rahat edişini sağlar. Kişisel Alan’ın boyutu insanlar arasındaki ilişkinin düzeyine göre belirlenir. Örneğin, genç bir kız ile genç bir erkek caddede ayakta dururken, sarmaş dolaş olabilirler. Başka arkadaşlarıyla beraberken ise, aralarında mesafe bırakılır. Dolayısıyla eğer bir insane ile konuşurken, onun kişisel alanına müdahale ederseniz, onun kişisel alanına girerseniz, saldırganlık ve saygısızlık mesajı göndermiş olursunuz. Eğer bir insana çok yaklaşırsanız, sizden uzaklaşıp kendine bir kişisel alan yaratabilir veya kollarını önünde çaprazlayarak savunucu bir jest sergileyebilir. Dolayısıyla eğer Etkili İletişim kurmak istiyorsanız, davranışlarınıza gösterilen tepkilerin farkına varmak zorundasınız.

Sözel Olmayan İletişim – Bedensel Duruş

Sınıfta bir öğrencinin yayılarak oturuşu, bilgisizlik ve saygısızlık olarak yorumlanabilir. Eğer bir öğrenci, kasılmış bir beden dili sergiliyorsa, sıkıntı, sinirlilik veya korku olarak yorumlanabilir. Bir toplantıda konuşana duyduğunuz ilgiyi göstermek için, eğer oturuyorsanız dik olarak oturmak, eğer ayaktaysanız dik durmak ve konuşanın bedensel duruşunu aynalamağa çalışmak zorundasınız. Eğer konuşan size doğru eğilerek konuşuyorsa, siz de ona doğru eğilerek dinlediğinizde, o konuşmaya pozitif bir şekilde katıldığınızı göstermiş olursunuz.

Sözel Olmayan İletişim – Yüz İfadeleri

Bir insanın yüz ifadesi, o insanın gizli düşüncelerini açığa vurabilir, konuştuğu sözler ne olursa olsun. Yukarı kaldırılmış kaşlar, bir şaşkınlığı gösterebilir, aşağı doğru inmiş kaşlar ve negatif bakışlar ise, öfkeyi gösteriyor olabilir. Sağa sola oynayan gözler, sıkıntıyı veya alaycılığı işaret edebilir. Dudakların büzülüşü, memnuniyetsizliği veya öfkeyi gösterebilir. Sıcak bir gülümseyiş ise, cesaretlendirmek arzusunu ve konuşulan konudan memnuniyet duyulduğunu gösterebilir.

Sözel Olmayan İletişim – Kültürel Farklılıklar

Sözel Olmayan İletişim işaretlerinin yorumlanışı kültürlere göre farklılık gösterebilir. Amerikalılar arasında uzun süreli göz teması dürüstlük olarak değerlendirilirken, Asya’da ve Orta Doğu’da ise kaba bir davranış olarak görülür. Orta Doğu’da insanlar konuşurken, birbirlerine çok yakın dururlar, dolayısıyla kişisel alanları daha küçüktür. Amerikalılar ise, konuşan bir kişiyi dinlerken, onlardan bir iki adım daha uzaklaşırlar. Bu davranışın konuşan kişiyi rahatlatacağını düşünürler. Sözel Olmayan İletişim sorunlarından sakınmak için, seyahate çıkmadan önce gittiğiniz yörenin kültür farklılıklarını araştırın.

Tavsiyeler

Sosyal, kişisel ve profesyonel hayatında başarılı olmak isteyenler için tecrübe birikimiyle oluşturulmuş buradaki SÖZEL OLMAYAN İLETİŞİM ve KARİZMA e-kitabı size rehber olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Aralık, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.