Sosyal Medya’dan Başarılı bir Uygulama Örneği

Sosyal Medya kullanımının, özellikle “Facebook” ortamında yapılan “etkinliklerin” pek moda olduğu şu günlerde, etkili bir “Facebook” kampanyası paylaşmak istiyorum… Kampanya “Coca Cola” İsrail tarafından düzenlenmiş son derece başarılı bir “Sosyal Medya” uygulama örneği…

 

Sosyal Medya kullanımının, özellikle “Facebook” ortamında yapılan “etkinliklerin” pek moda olduğu şu günlerde, etkili bir “Facebook” kampanyası paylaşmak istiyorum… Kampanya “Coca Cola” İsrail tarafından uygulanmış. “Coca Cola Köyü” İsrail’de gençler için kurulmuş, yaz etkinliklerinin yapıldığı bir köy. “Coca Cola Köyü”ne gidebilmek için gençlerin 10 adet Coca Cola kapağı biriktirip Facebook üzerinden 8 arkadaşı ile birlikte kayıt yapması gerekiyor.

 

Bu Durumda Ne Oluyor?

• Ürün satılıyor.

• Gençler arkadaşlarının katılımı konusunda birbirinden etkileniyor.

• Arkadaş grupları şeklinde kayıt olunduğu için, gruplar arası iletişim çok sayıda kişiye ulaştığından katılımı arttırıyor.

 

İş bu kadarla da bitmiyor… “Coca Cola Yaz Köyü” katılımcılarına; içlerinde kişisel Facebook kayıtlarının olduğu bileklikler dağıtıyor. Bu bileklik ile yaz kampı boyunca yaptığınız tüm etkinliklerde, etkinliği gerçekleştirenlerin Facebook statüleri otomatik olarak güncelleniyor. Dahası da var, bileklik kolunuzda olduğu sürece, çektirdiğiniz tüm fotoğraflar, Facebook’a yüklendiği sırada otomatik olarak etiketleniyor.

 

Hedeflediği yaş grubunun “Facebook” kullanımını çok doğru anlamış, sosyal medya aracılığı ile ürünün kullanımını arttırmak/teşvik etmekten de öte, sosyal medya ile adeta bir marka kültürü yaratan Coca Cola’yı ve ajansını tebrik etmek düşer sanırım bize.

 

Umarım ülkemizde de bunun gibi yaratıcı/etkili sosyal medya uygulamaları çoğalır. Özellikle bankaların bu konuda çok daha yaratıcı çalışmalara ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. “Facebook” iletişiminin sadece “like” sayısını arttırıp, bu alanı bir “mecra” olarak kullanmak demek olmadığını anladıklarında, “Facebook” iletişimleri için epeyce para harcamış olacaklar sanırım…

 

Yazar Hakkında

ODTÜ Ekonomi Mezunu.. Pazarlama uzmanı… Dijital Pazarlama üzerine blog yazıyor… Bloğu: dijitalpano.wordpress.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir