Sonbahar Depresyonu ve Depresyonu Yenmenin Yolu

Son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz sonbahar depresyonu, popüler kültürün geliştirdiği bir kavram değil. Yapılan bilimsel araştırmalar, mevsim dönüşlerinde insanların ruh hallerinde bazı değişikliklerin yaşanabileceğini gösteriyor. Bu değişikliklerin en sık yaşandığı mevsim ise sonbahar…

Depresyon mevsimi kapıda… Doğanın uyanışı, coşku evresi derken duraklama ve ardından yenilenme süreci için önce yok oluş, sonra yıkanış ve yeniden doğum için hazırlanış döngüsünün en kasvet veren aylarına geldik… Güneşin hükmünü yitirmeye başlaması ile birlikte yüzünü gösteren adına sonbahar depresyonu dediğimiz günler geldi çattı…

Enerjisi ve tüm coşkusu ile bir yazı daha geride bıraktık. Yaz ayları, tatil, deniz, güneş derken biraz da tembel aylarıdır denilebilir. Okulların kapanması ile tatile giren çocuklar, iş yerlerinden alınan yıllık izinler, hafifleyen iş yükü derken yenilemeye çalıştığımız bedenlerimiz sonbaharın gelişi ile hızlanan yaşam döngüsü içinde farklı ruh hallerine bürünebiliyor… Depresyon!

Peki, Nedir Bu Sonbahar Depresyonu? Belirtileri Nelerdir?

Sonbahar depresyonun spesifik bir tanımı olmasa da uzmanlar bulguları; gün ışından faydanın azalması, güneşin enerji veren etkisini yitirmeye başlaması, buna bağlı olarak da beyindeki bazı kimyasal maddelerin bu olumsuzluktan etkilenerek daha karamsar bir ruh hali yaratma eğilimine girmesine bağlıyor.

Sonbahar depresyonunun belirtileri arasında sabahları uyanmakta güçlük yaşamak, yataktan kalkmak istememek, yorgunluk ve bitkinlik halinin gün boyu yaşanması, konsantrasyon bozukluğu, çalışmaya karşı isteksizlik, karamsar ruh haline bürünmek, enerjinin azalması, cinsel isteksizlik, genel bir sinirlilik hali hatta çabuk sinirlenme eğilimi sayılabilir.

Eğer siz de bu ve benzeri sorunları yaşıyor, enerjinizde azalma hissediyor, hayata karşı isteksizlik duyuyorsanız en yakın zamanda bir uzmana müracaat etmenizde yarar var. Zira bu belirtiler daha başka büyük sorunların ön habercisi de olabilir…

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmak İçin…

Sonbahar depresyonu yaşadığını düşünen kişiler, özellikle sosyal hayatın içine karışmaya çaba göstermelidirler. Depresyondan kurtulmak için hava koşulları ne olursa olsun her gün açık havada yapılacak aktiviteler, özellikle yürüyüş, kişinin ihtiyacı olan enerjinin bedene tekrar yüklenmesine yardımcı olacaktır.

Sonbahar ayları aynı zamanda grip ve benzeri soğuk algınlıklarının en sık görüldüğü mevsimlerden. Bu nedenle bu dönemde sağlıklı beslenme ilkelerini tekrar gözden geçirmeli ve bol vitamin alınımı sağlayan gıdalara yönelinmelidir. Bu yeniden yapılanış sadece bedensel değil ruh sağlığının korunması için de gereklidir.

İş ve okul hayatında konsantrasyon kayıplarının yaşanmaması, çalışmaya duyulan isteksizliğin azaltılması için molaların keyif aldığınız ödüllerle donatılması da önemlidir. Böylece her bir çalışmanın ardından alınacak ödül motivasyon ve isteğin artmasına yardımcı olacaktır.

Sizi mutsuz eden şeyleri hayatınızdan çıkarın. Haberleri izlemek eğer kendinizi kötü hissetmenize neden oluyorsa bir süre güncel haberlerden uzaklaşın. Saatlerinizi kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak olay ve aktivitelerle doldurun.

Eğer tüm bu söylediklerimi yapmanıza rağmen yaşam neşenizi geri kazanamıyorsanız vakit kaybetmeksizin bir psikolog ya da psikiyatrist ile irtibata geçin. Her yolunda gitmeyen şeyin bir tedavisi ve telafisi mutlaka vardır. Umudunuzu yitirmeyin.

Tavsiye

7 yıl boyunca şiddetli bir depresyon yaşadıktan sonra kendi kararlılığı ve eforu ile bu hastalığı yenen bir kişinin kişisel deneyimlerinden oluşan bu linkteki Depresyona Son e-kitabı size rehber olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.