Tüp Bebek Tedavisi: Bebek Sahibi Olmak İsteyen Çiftler İçin

Düzenli kurulan cinsel birlikteliğe rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlerde bulunan sorunlar genel anlamda kısırlık olarak adlandırılır. Kısırlık sorunu nedeni ile başvurulan tüp bebek tedavileri çiftler için zorlayıcı ve uzun bir süreçtir. Tüp bebek tedavisinde son derece sabırlı olmak gerekir…

Son Umut Tüp Bebek
Tüp bebek tedavisi günümüzün belki de tek tercih edilen kısırlık tedavisi olarak görülüyor. Genel olarak kadın ve erkekte kısırlık nedenleri benzerlik göstermekte ve birçok yardımcı üreme tekniği başarısız kalmaktadır.

Düzenli kurulan cinsel birlikteliğe rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlerde bulunan sorunlar genel anlamda kısırlık olarak adlandırılır. Kısırlık sorunu nedeni ile başvurulan tüp bebek tedavileri çiftler için zorlayıcı ve uzun bir süreçtir. Tüp bebek tedavisinde son derece sabırlı olmak gerekir.

Tedavi süresince çiftlerin tabii tutulduğu testler, yumurtada olgunlaştırmanın sağlanması, sperm kontrolü gibi birçok aşamadan oluşan tüp bebek süreci çiftleri psikolojik olarak olumsuz etkilemektedir. Tüp bebek tedavilerinde erken yaşlarda başarı oranı daha fazla olurken ileri yaşlar ile beraber başarı şansında azalmalar olur.

Tüp bebek tedavisine başlayacak olan çiftlere tedaviden evvel bazı tetkikler yapılmaktadır.( VDRL, AIDS, sarılık, hepatit B ve C testleri gibi) Adet döneminin 3. Günü ile beraber üreme sistemine ait olan hormonlar incelenerek ardından rahim filmi çekilmektedir. Rahim filmi ile rahim içine uygulanan sıvı yardımı ile tüplerde olası sorunlar incelenmektedir.

Kısırlık probleminin tanısında ve problemin çözümünde laporoskopi tekniği kullanılmaktadır. Laporoskopi genel anestezi kullanılarak uygulanan bir tedavi metodudur. Laporoskopik işlem ile göbek çukurundan ufak delikler açılarak üreme organları incelenir ve oluşan problemler tespit edilir.

Tüp bebek uygulanacak bütün adaylar yapısal niteliklerine göre ( kilo, yaş, yumurtalık işlevi, hormon seviyesi gibi) incelemelere tabii tutularak kişiye özel tedavi yöntemleri planlanır. Her hastaya hazırlanan tüp bebek tedavisi programları farklılık gösterir. Ancak hastalarda genelde ilk olarak beyinde salgılanan hormonların baskılanması gerçekleşir ve devamında yumurtalıklar uyarılır.

Baskılanan hormonlar ile hormon seviyesi istenilen evreye geldiğinde yumurtaların gelişmesi için uygulanan ilaçlar kullanılmaya başlanır. Daha sonra hasta kontroller için tüp bebekmerkezine çağrılır.

Hastanın kontrollerinde yumurtalar eğer istenilen sayıda ve olgunlukta ise aynı zamanda rahim içi katmanı yeterli oranda kalınlaşmışsa artık yumurta çatlatma iğnesi uygulanır. Bazı hastalarda çok nadir de olsa çatlatma iğnesi ile yumurtalıklar aşırı cevap verebilir ve hastada bulantı, şişlik, kusma ve ağrılara yol açabilir.

Yumurta toplama işlemi cerrahi operasyon içeren bir işlemdir. Kadından elde edilen yumurtalar ile aynı gün içinde erkekten de sperm elde edilir. Elde edilen yumurtalardan kaliteli olanları seçilir ve bekletmeye uygun bir ortamda 3 saat kadar bekletilir.

Kadından elde edilen her yumurta erkekten alınan sperm ile buluşturulur ve döllenmenin sağlanması için beklenir. Döllenme oluştuktan sonra arta kalan yumurtalar başka tedavilerde kullanmak amacı ile dondurularak saklanır. Yumurtanın döllenmesi için 15 – 24 saat kadar beklenir ve döllenmenin olup olmadığı kontrol edilir. Döllenme kontrolünün ardından oluşan embriyolar uygun bir zamanda anne rahmine transfer edilir.

Tüp bebek tedavisi ve diğer alternatif kısırlık tedavileri genç yaştaki adaylarda daha yüksek başarı sağlarken anne adayının yaşının ilerlemesi ile başarı şansı da azalma göstermektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anne, Bebek ve Çocuk Mağazaları Alışveriş Kuponları – Ocak, 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir