Siyasi Çelişkiler Yumağı

Bir tarafta TBMM de yaşanan ve çözümü için atılan adımların sorunu resmen bir kördüğüm haline getirdiği yemin krizi. Bir tarafta seçimden önce meclise gelmek için adeta canla başla çalışan seçimden sonra ise girmeye hak kazandıkları meclisi boykot ederek meclise gitmeyen BDP’li milletvekilleri ve malumunuz demokratik toplum kongresi. Kısacası siyasi çelişkiler yumağı…

 

Bir tarafta TBMM de yaşanan ve çözümü için atılan adımların sorunu resmen bir kördüğüm haline getirdiği yemin krizi. Bir tarafta seçimden önce meclise gelmek için adeta canla başla çalışan seçimden sonra ise girmeye hak kazandıkları meclisi boykot ederek meclise gitmeyen BDP’li milletvekilleri ve malumunuz demokratik toplum kongresi.

 

Şunu itiraf edelim ki BDP’li milletvekilleri dar alanda çok büyük çelişkiler yaşamaktadır. Nasıl mı? İddia ettikleri gibi Kürt halkına haklarını vermeyen iktidara bir karşı durma pozisyonu almak istemekteler. Bunun için meclise girmeleri gerektiğini ve Kürt halkının haklarını mecliste alacaklarını her fırsatta söylediler. Seçim çalışmalarında sıkça bu söylemler üzerinde durdular.

 

Oysaki şu anda asıl amaçlarının söyledikleri gibi mecliste Kürt halkını temsil etmek olmadığını apaçık göstermiş durumdalar. Gelelim demokratik toplum kongresine. Kendilerini ve hareketlerini devlet içinde devlet olmaya çalışmakla birebir benzerlik kurduğum oluşum.

 

Her siyasi tezahürün kendilerine uygun tanımlamasını yaparak kendilerine pay çıkarıp bir şeyler yaptıklarını sanarak bir kargaşa ortamı yaratmaya çalışmaktalar. Yine bunları yapanlar her defasında kaos ortamının kimseye fayda vermeyeceğini, çözüm isteyenlerin yani kendilerinin asla böyle ortamda bulunmak istemediklerini belirtmişlerdi.

 

Şöyle düşünün hem çözüm istediklerini fakat uygun koşullarda bu çözümün gerçekleşeceğini söylüyorlar. Hem uygun koşullar oluşmasın diye ellerinden geleni yapıyorlar. Çözüm için anahtar faktör olan meclise hem girmiyorlar hem dışlandıklarını söylüyorlar. Hem PKK hala eylemlerine devam ediyor hem BDP demokratik olduğunu söylüyor özgürlük istediğini söylüyor, hak istediğini söylüyor.

 

Peki, canlarını acıttığınız, ocaklarına ateş düşürdüğünüz, yüreklerini dağladığınız, gözyaşlarını akıttığınız en önemlisi hayatlarını aldığınız insanlar sizden hak iddia edip bir gün bu ülkede yaşamaya hakkınızın olmadığını söylerse?  Bu ülkenin dilini, bayrağını beğenmeyenlerin bu ülkede yaşamaması gerektiğini söylerse?

 

PKK terör örgütü bugün hala bizim askerimizi şehit ediyorsa ocaklarımıza ateş düşürüyorsa. BDP terör örgütü demokrasi, özgürlük naralarıyla kutsiyet atfettiğimiz meclisimize girmesin. Bu demokratikleşme hamleleri, sizsiz başladı, pek âlâ da sizsiz devam eder… Parlamentoya gelmenize gerek yok… Nasıl kurdunuz kendi meclisinizi Diyarbakır’da, yasama faaliyeti için de dağa çıkın… Çıkın ki, birbirimize yalan söylememiş olalım. Birbirimizi kandırmamış olalım. Şehitlerimizin kemiklerini sızlatmamış olalım.

 

Ve çözüme yaklaşalım…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir