Siyaset ve Politika Savaşı

Siyaset veya politika, devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış. Bu anlayış bir ülkede başta mevcut iktidara ve siyasi partilere yüklenmiştir. Bir devlet eğer sağlam bir temelle ayakta kalmak istiyorsa iç ve dış siyasi dengeleri muhafaza etmek zorundadır…

 

Siyaset veya politika, devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış.Bu anlayış bir ülkede başta mevcut iktidara ve siyasi partilere yüklenmiştir.Bir devlet eğer sağlam bir temelle ayakta kalmak istiyorsa iç ve dış siyasi dengeleri muhafaza etmek zorundadır.

 

Türkiye’de ise siyaset ve politika siyasete soyunmuş parti ve grupların dışında bir çok etnik grup,cemaat,topluluk,ekonomik çıkar grupları tarafından yönlendirilmeye çalışılmakta ve rant sağlanmaya çalışılmaktadır.Bir cemaatin ve ya topluluğun bürokraside yer edinmeye çalışması bir çok yönetimsel aksaklıklara neden olabileceği gibi bu istek bir bakıma normaldir.Çünkü her grup kendi üyelerinin nüfuz edeceği bölgeleri genişletmek ister.Siyasi iktidar ise varlığını devam ettirebilmek oy potansiyelini artırmak gibi bir çok nedenlerden bu istekleri bir yere kadar karşılar ve gereğini yapar.

 

Bu noktada bizim sormamız gereken bir soru var?

 

Bugün mevcut iktidarın cemaatle ters düşmesi hangi isteğin veya isteklerin ters tepki vermesinden kaynaklanıyor.10 yıldır siyasi iktidardan desteğini esirgememiş cemaat bugün neden herkesin dilinde ve iktidarla bir çatışma halinde? Cemaat Türkiye’de ve dış basında nüfuzu en kuvvetli en güçlü grup.Lakin bir okadarda celişkilerle dolu.

 

Mavi Marmara gemisinde şehit olan insanlar için destek verici değilde daha çok karşı durucu bir tutum sergilemişler ve kıvılcımı başlatmışlardı.Bunun öncesinde ülkenin muhafazakar büyük bir bölümü tarafından sevilen merhum Erbakan’a karşı duruş bir korkaklık ifadesimiydi.Cemaat 30 yıllık siyasi süreçte bir çok siyasiyi desteklemiş ve bunuda açıkça belli etmişti.Unutmamamız gereken bir husus varki zayıf bir iktidar hiç bir zaman cemaati koruyamaz ve büyümelerindeki desteği sağlayamazdı.Ak parti zayıfladı mı? Büyük abilerin kulağına gelen bir şeyler mi var? Konjoktür mü değişiyor? İki yol var iktidar ve cemaat için.Cemaat ya bu tavrını devam ettirip dananın kuyruğunu koparacak.Yada bu tavrında geri adım atıp iktidarı desteklemeye devam edecek ki hayati bir önem taşıyan bu konuda cemaatin tutumu Türkiye’deki siyasi havayı tamamen değiştirebilir.İktidar son dönemlerde aldığı dersanelerin kapatılması gibi kararlarında ya geri adım atacak ki bu tutumda zor gibi görünüyor.Son yol olarak iktidar da cemaate verdiği desteği geri çekecek ve belki bir oy kaybına uğrasana siz olmadanda biz burdayız gibi cesur bir adım atacak. Süreç gösterecek.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir