Sivilceyle Nasıl Başa Çıkılır? Sivilcelerden Nasıl Kurtuluruz?

Ergenlik dönemi ile başlayan sivilce problemi, özellikle gençler için çok sıkıntılı bir süreçtir. Cilt tiplerine ve hormonal düzenlere bağlı olarak 12 ila 18 yaşları arasında sıkça görülen sivilce, tıbbi adı ile akne, tedavi edilebilen bir cilt sorunudur. Sivilcelerin oluşumundaki en temel neden, özellikle ergenlik döneminin başlaması ile birlikte ciltteki yağ oranının artması ve yağ bezlerinin faaliyetlerinin bozulması olarak özetleyebiliriz. Yağ bezlerinin doğru şekilde çalışmamasından kaynaklı cilt üzerinde biriken, zaman zaman şişkin bir görünümle birlikte iltihaplanmanın da gerçekleştiği, deri altı kistlerinin oluşumu da sivilcelenmeye eşlik eder. Sonuçta da sivilce, ergenlik sürecine giren kişi/kişiler için bir cilt sorunu haline gelir.

Sivilce sorunu, ergenlik başlangıçlı olsa da hayatımızın hemen her evresinde çeşitli nedenlerle yaşanabilecek bir cilt problemidir. Sivilce de tıpkı diğer sağlık sorunları gibi ele alınmalı ve bir tedavi süreci ile geçirilmelidir. Aksi durumlarda sivilcelerin cilt yüzeyinde derin izler bıraktığı ve geç kalınmış ya da yanlış uygulamalar sonucunda geri dönüşümü zor süreçlere neden olduğu bilinmektedir.

Sivilce Neden ve Nasıl Oluşur?

Sivilcelerden Kurtulmak

Sivilcelerin oluşumuna, cildinizin hemen altında konumlanan yağ bezlerinin doğru şekilde çalışmaması neden olur. İşlevini yapamayan yağ bezleri zamanla tıkanmaya ve cilt yüzeyinde beliren içi iltihap dolu sivilcelerin ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Sivilceler pek çok nedene bağlı olarak gelişir. Bunların başında genetik faktörler vardır. Eğer ebeveynler, gençlik dönemlerinde sivilce sorunu ile karşılaşmışlarsa, çocukların da bu sorunu yaşayacakları yapılan istatistiklerce belirlenmiştir. Sivilce oluşumuna neden olan diğer unsurlar;

 • Sivilce sorununun en başında gelen oluşum nedenlerinden biri hatalı kozmetik malzemesi kullanımıdır. Kozmetik ürünlerin (kremler, fondötenler, kapatıcı ve benzeri ürünler) cilt tipinin analizi ile seçilmesi gerekir. Aksi halde yağlı cilde sahip kişilerin yoğun nemlendirici özellikte ürünleri tercih etmesi gibi küçük detaylar, sivilcelenme gibi büyük sorunlara davetiye çıkarmaktadır.
 • Cildin korunması gereklidir. Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak, terleme ve benzeri dış etkenler de sivilce oluşumunu destekler.
 • Üçüncü ve belki de en önemli sorunlardan biri de hormonlardır. Hormonların düzgün çalışmaması sivilce sorununu arttırır. Aslında yoğun sivilce problemi yaşayan kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu da hormonel bir bozukluklarının olup olmadığıdır. Bu iki sorun birbirine bağlı ipuçları içerir ve her iki durumun da tedavi edilmesi gereklidir.

Sivilceler Nasıl Tedavi Edilir?

Sivilcelerin tedavisinde öncelikle dikkat edilmesi gereken kulaktan dolma bilgiler ışığında değil, mutlaka bir uzman kontrolünde tedavi sürecine başlanmasıdır. Sivilcelerin tedavisi zorlu ve uzun bir süreçtir. Bu durumda hastanın inançlı ve inatçı olması önemlidir. Sivilce tedavisinde seçilecek doktorun da bu süreç içinde destekleyici bir doktor olmasına dikkat etmek gerekir. Sorularınıza sabırla yanıt veren ve her hangi bir endişe anında size destek olacak bir hekim seçilmesi, sivilce tedavisi sürecinde hastayı da tedavinin sonuçlarına inançlı kılacaktır.

Sivilce tedavisinin de aşamaları vardır. Bu aşamalar sivilce sorununun büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Bazı durumlarda sadece hafif lokal tedaviler yeterli olurken bazı durumlarda da antibiyotik tedavisi ile sürdürülen lokal uygulamalar söz konusu olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Parfüm, Kozmetik ve Güzellik Mağazaları Alışveriş Kuponları – Ocak, 2021

 • 50 TL Trendyol World İndirimi

  150 TL ve üzeri alışverişe anında 50 TL indirimi kaçırmayın! - 50 TL Trendyol World İndirimi

 • % 20 AVON İndirim Kodu

  75 TL ve üzeri alışverişlerde geçerli %20 indirim sağlar - % 20 AVON İndirim Kodu

 • % 10 AVON İndirim Kodu

  100 TL ve üzeri kozmetik ve kişisel bakım ürün alışverişine % 10 indirim sağlar - % 10 AVON İndirim Kodu

 • Trendyol Kargo Bedava

  Trendyol ücretsiz kargo fırsatı bu kampanyada belirtilen limitlerde geçerli - Trendyol Kargo Bedava

 • 40 TL Trendyol Visa İndirimi

  100 TL ve üzeri alışverişte geçerli 40 TL indirim için Visa kartı Trendyol'a kaydetmeniz yeterli. Detaylar için tıklayın! - 40 TL Trendyol Visa İndirimi

 • Watsons % 50 +% 10 İndirim

  Bu kampanya sayfasındaki ürünlerde %50 indirime ek olarak sepette %10 indirim uygulanıyor - Watsons % 50 +% 10 İndirim

 • Boyner İndirim Kodları (Liste)

  Bugünün yeni indirim kodları listesi bu kampanya sayfasında... - Boyner İndirim Kodları (Liste)

 • Gratis Karta % 50 İndirim

  Gratis Kartlılara özel % 50 indirim kampanyasını kaçırmayın! - Gratis Karta % 50 İndirim

 • Watsons Haftanın İndirimi

  Bu haftanın indirim kampanyalarına göz atın! - Watsons Haftanın İndirimi

 • 15 TL Evyap İndirim Kodu

  50 TL ve üzeri harcamada ilk alışverişe özel 15 TL indirim sağlar - 15 TL Evyap İndirim Kodu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir