Sinir ve Stresten Uzak Dur

Bir insan sağlıklı ve huzurlu bir yaşam istiyorsa elinden geldiği kadar sinir ve stresten çok ama çok uzak durmalı, her zaman sakin olmaya çalışmalı, vara yoğa hiç bir zaman sinirlen memelidir. Sinir veya Öfke kontrolünü çok ama çok iyi yapmalı, kendini her zaman kontrol altında tutmaya çalışmalı, şu önemli durumu da yaşam boyunca aklından hiç ama hiç çıkarmamalıdır. Şöyle ki; bu dünyada iyiler nasıl varsa, kötüler de muhakkak olacaktır. Bu kaideye göre kişi adımını her zaman dikkatli ve temkinli atmaya özellikle gayret etmelidir. Kendine taş atana, elinden geldiği kadar gül atmaya çalışmalı ve susmayı çok iyi bilmelidir. Çünkü Söz Gümüşse, Sükut Altındır…

Bu hayatta yaşamaya çalışan her insan inişli ve çıkışlı bir hengameden geçerek yolunu tamamlamaya çalışır. Gittiği yolda karşısına iyilerde çıkabilir kötülerde. Hangisi çıkarsa çıksın onun için hiç fark etmemeli, her zaman vakur bir  duruş sergilemelidir.  Özellikle içinde bulunduğu  psikolojik durumunu devamlı elinden geldiği kadar pozitif seviyede tutmaya çalışmalı ve gereksiz tüm tartışma, sorun, sıkıntı gibi negatif olan şeylerden kesinlikle ama kesinlikle çok uzak durmalıdır.

Kişinin hayatta  en çok dikkat etmesi gereken noktaların başında  sinir ve stres vardır. Bu iki önemli negatif problem bir insan için, hem ruhen hem de bedenen çok ama çok  tehlikeli bir sorun olarak karşımızda durur. İki sıkıntının da  çözüm yollarının başında muhakkak ki her zaman  sakin olmak yatar. Dünya yıkılsa dahi sakinlikten kesinlikle  vazgeçmemeli, yani kendini sürekli  relax (rahat) veya mutluluk formatında tutmalıdır. Bu konuya parelel kişi kendini çeşitli olumlama, telkin yöntemleri veya  programlarıyla,  çok iyi eğitmeli ve bu  çalışmaları hayatında  süreklilik haline getirmelidir. Bilinçli olmaya ve öğrenmeye çok ama çok önem vermelidir.  Bilinçli bir kişi veya toplum her zaman için hem maddi hem de  manevi bir çok sorunun   üstesinden çok rahat bir şekilde gelebilme başarısı göstermiştir.  Bilinçsiz, cahil bir kişi veya toplum ise; hayatta devamlı  çok sıkıntı ve keder içinde bir ömür sürdürür.

Tüm bunlardan mütevellit; insan doğası gereği bir çok duyguları bir arada yaşamaya programlı bir varlık olarak karşımızda durmakta olup, kişiler için en önemli dönem muhakkak ki çocukluktaki geçen dönem veya evrelerdir. Bu dönemi iyi bir şekilde değerlendirebilenler veya tam manasıyla rahat geçirmiş olanlar ile iyi eğitilmiş olanlar gelecek adına daha da ümitvar bir konuma gelir.  Muhakkak ki ümit  her uyanık insanın rüyasıdır.  O nedenle sürekli uyanık ve gözü açık olmaya  özellikle itina göstermeli ve yenilik veya inovasyona önem vermeli ve eğer bir şirketimiz varsa burada da aynı yöntemi kullanmaya çalışarak özellikle AR-GE’ ye çok önem vermelidir. Velhasılı  hayatın tüm renklerini veya güzelliklerini tam manasıyla görerek, hissederek, özümseyerek  yaşamaya çalışmak, bazı gerçekler karşısında kişiye  daha rahat hareket etme şansı kazandırır.

Sonuç olarak; Sinir ve Stres hayatta sürekli başımızda  olan önemli bir psikolojik vakıa olup, bu olaydan kendimizi kurtarmak oldukça kolay olmakla birlikte, çözüm yolunu da iyi öğrenmek icap eder. Eğer çözüm yolu iyi bilinmezse maalesef bu sorunlar her zaman baş ağrıtacaktır.  Çözüm aslında oldukça basittir. Şöyle ki; insan öncelikle içinde bulunduğu ortamın farkında olarak yaşamaya çalışmalı ve anı çok ama çok iyi değerlendirmelidir. Geçmişi ve geleceği bir tarafa bırakmalı, yaşadığı hayatın kıymeti harbiyesini  çok iyi idrak etmelidir. Çünkü geçmişi düşündüğü vakit  içinde bulunduğu zamandan bir tad tuz  alamayacak, aynı şekilde gelecek için ne yapacağım diyerek hayıflandığında da maalesef eline hiç bir şey geçmeyecektir. Buradaki en önemli kritik eşik; hangi durumda olursa olsun  hayattan zevk almayı yani mutlu olabilmeyi  çok iyi bilmek gerektiğidir. Tabii bunu yaparken de üzerinde olan görev veya sorumlulukların farkında olmalıdır.

Hedef! Daima Mutlu ve huzurlu bir hayat yaşamak olmalıdır. Her şey gelip geçici olduğundan kalp kırmaya, gönül yıkmaya zaman yoktur. Tam tersine kalplere vegönüllere girmeye çalışmak yegane gaye olmalıdır. Hayatta her zaman saygıyı, sevgiyi ve muhabbeti ön plana çıkarmalı, kin ve nefreti yok etmelidir.

Haydi! Sevelim, sevilelelim hep birlikte gelin yoldaş olalım…

Sinir ve stres benim için artık sen yoksun…

 

Kadir DEVECİ

Benimle iletişime geçmeniz için e- mail adresim: kadirdeveci78@gmail.com

Daha çok makale okumak için; devec1978.blogspot. com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir