Sınav Başarınız Dikkat Kapasitenizi Geliştirmenize Bağlı

Dikkat, zihinsel aktivitelerimizi istediğimiz konu üzerinde odaklayabilme becerisidir. Hepimizin belirli bir dikkat kapasitesi vardır. Bu kapasiteyi aynı anda ne kadar az işe yönlendirirsek, o kadar fazla verim alırız. Dikkatimizi doğru kullanabilmek için ortamı ve uyaranları iyi yönetmemiz gerekmektedir…

Dikkat çevremizden gelen uyaranları önemli–önemsiz olarak ayıran bir filtre görevi görür. Hepimizin belirli bir dikkat kapasitesi vardır. Bu kapasiteyi aynı anda ne kadar az işe yönlendirirsek, o kadar fazla verim alırız. Eğer filtreyi kullanmayı bilmezsek her şeye dikkat etmeye çalışırız. Yani dikkat kapasitemizin çok azını kullanabiliriz ve dolayısıyla hiçbir şeye dikkat edemeyiz.

Dikkatimizi dağıtan en önemli etkenlerden biri amaçsızlıktır. Dikkatimizi toplayabilmemiz için, dikkati toplamamızı gerektirecek bir şey lazım. Bu şey de bizim amacımızdır. Eğer amaçsız bir şekilde ders çalışmaya oturursak, bütün uyaranlara açık oluruz, bu da dikkatimizi azaltır. Verimli çalışamadığımız için sıkılmaya başlarız. Sonuç olarak belki yarım saatte çalışabileceğimiz bir konu üzerinde geçirdiğimiz zaman 1-2 saate çıkar.

Ders çalışırken, üzerinde çalıştığımız konu bize birçok şeyi anımsatabilir. Bu çağrışımlar zamanla odaklandığımız konudan uzaklaşmamıza neden olur. Çoğu zaman kendimizi konu ile alakasız şeyler düşünüp hayallere dalmışken buluruz. Böyle zamanlarda kendimize bir “dur” komutu vermek konuya tekrar geri dönmemize yardımcı olacaktır.

Özellikle sınav anlarında dikkatimizi dağıtan bir diğer faktör de olumsuz iç konuşmalardır. Bir soruyu yapamadığımızda hemen düşünmeye başlarız. Neden yapamadım, o kadar da uğraştım, bir sonrakini de yapmayacağım, zaten zamanımda yetişmeyecek. Bu olumsuz iç konuşmalar zamanla dikkat kapasitemizden yemeye başlar ve dikkatimiz dağılır.

Dikkatimizi azaltan bir diğer durum da beden pozisyonumuzdur. Uzun zaman aynı pozisyonda kalmak bizi uyuşuklaştırır. Zamanla bulunduğumuz yerdeki oksijeni tüketmeye başlarız. Artan karbondioksitte uykumuzu getirir. Oturduğumuz yerde küçük egzersizler yapmak vücudumuzda kan dolaşımını arttıracaktır, bu da uyanık kalmamıza neden olacaktır.

Dikkatimizi doğru kullanabilmek için ortamı ve uyaranları iyi yönetmemiz gerekmektedir. Doğru zamanda doğru şeye odaklanırsak elde ettiğimiz verimin sonucunda motivasyonumuz da artar. Örneğin herkesin dışarıda gezmede olduğu bir saatte biz ders çalışmaya çalışırsak dikkatimizi çalıştığımız konu üzerinde etkin bir şekilde kullanamayız. Bu hem verimimizin hem motivasyonumuzun düşmesine neden olur.

Psikolojik danışman ve öğrenci koçu Hüseyin Eleman tarafından kaleme alınan bu makale, Hüseyin Eleman’ın seminer notlarından, “Sınav Hazırlık Sürecinde ve Ders Çalışmada Dikkat ve Konsantrasyon” konulu makalesinin, “Sınav Senden Korkmuyorum” başlığı altında yer alan “Dikkat” bölümünden alınmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Ekim, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir