Siğil Tedavi Yöntemleri: Koterizasyon ve Doğal Siğil Tedavisi

Siğillerin ne kadar sıkıntı verici bir rahatsızlık olduğunu onlara sahip olana kadar bilmez bile. Genelde bulundukları bölgede kişinin kendisine bir rahatsızlık vermeseler de görüntüleri o kadar kötüdür ki insanın sosyal yaşantısını kabusa çevirebilirler. Ve işte bu sebepten her ne olursa olsun onlardan kurtulmanın bir yolunu bulmak gerekir.

Siğiller çoğalmadan müdahale etmeye karar verirseniz doğal tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Eğer evinizde kendi kendinize siğillerinizden kurtulmayı denemek yerine bir hekimden yardım almak isterseniz hekiminizin size ilk önereceği yöntem koter ile yakarak siğilleri tahrip etmek olacaktır.

Siğil Tedavisinde Koterizasyon Nedir?

Koterizasyon elektrik akımı verilerek siğillerin tahrip edilmesidir. Siğillerin miktarına ve kapladıklarını alanın genişliğine göre genel ya da lokal anestezi uygulanarak yapılır. Kişinin acı eşiği ne kadar yüksek olursa olsun tahammül etmek mümkün olmayacağı için anestezi şarttır. İşlemden sonra siğiller tahrip olur ve altlarındaki deri tabakasında izler kalır. Ayrıca özellikle vajina ve/veya anüs çevresindeki ve içerisindeki siğillerde deri çok ince olduğundan işlem sonrasında iyileşme sürecine kadar ağrı ve acı görülür.

Koterizasyon işleminden sonra altta kalan tabakanın ve tüm bölgenin çok temiz tutulması, hekimin tavsiye edeceği şekilde pansuman yapılması gerekmektedir. İyileşme sürecinde beslenmeye de çok dikkat edilmeli mümkün olduğunca asitli içeceklerden uzak durulmalı ve sulu ve lifli gıdalar tercih edilmelidir. Eğer anüsteki siğiller yakılmış ise her tuvaletten sonra işlem yapılan bölge sterilize edilmeli ve kesinlikle çok iyi temizlenmelidir.

Koter ile siğillerin yakılması hastalığı tamamen ortadan kaldırmaz çünkü siğiller Human Papilloma Virüs’ün yol açtığı bir enfeksiyondur. Human Papilloma Virüs ancak bağışıklık sistemi tarafından baskılanabilir ağızdan alınan herhangi bir ilaçla ya da başka yolla vücuttan atılamaz. Siğillerin yok edilmesi yalnızca sağlık açısından yayılmayı ve bulaşmayı engellerken ayrıca estetik açıdan da çirkin görüntüyü ortadan kaldıracaktır.

Eğer cerrahi müdahale ile siğillerinizi yok ettikten sonra siğilleriniz yeniden çıkarsa endişe etmeyin bu çok muhtemeldir. Birçok hastada birden fazla defa tedavi uygulanması gerekir. Yapmanız gereken bağışıklık sisteminizi güçlendirici bir beslenme tercih etmek ve siğiller ortaya çıktığında onlardan hemen kurtulmak ve yayılmayı engellemektir. Cerrahi müdahale yöntemleri biraz masraflı olabilir. Böyle durumlarda doğal tedavi yollarını izlemek isteyebilirsiniz.

Siğil Tedavisinde Doğal Yöntemler

Siğiller ve aslında her türden cilt sorunları, özellikle de görünür yerlerde oluşan siğiller, benler ve et benleri birçok insanın kâbusudur. Bu kâbustan kurtulmak için doktor ve hastane hatta estetik merkezi kapılarını aşındıran binlerce kişi her yıl sağlık ve güzellik sektörüne çok yüksek miktarlarda paralar kazandırmaktadır.

Çünkü öyle bir çağda yaşıyoruz ki dedelerimizin ve anneannelerimizin başarıyla hemen her türlü sorunda başvurdukları bitkisel tedaviler “koca karı ilacı” denilerek reddediliyor, kötü gösteriliyor ve doğal olmayan tedavi yöntemleri alabildiğine yüceltiliyor.

Oysa var olan her türlü hastalığın çaresi doğada mevcut. Hâlihazırda hemen bütün ilaçların temeli bir ya da birkaç bitkinin bileşiminden oluşurken sağlığımızı laboratuar ortamında yaratılmış küçük haplara, merhemlere ve son teknoloji cihazlara emanet ederek içimizi rahatlatırken cüzdanlarımızı da boşaltıyoruz. Çoğu zaman sorunlarımızdan kurtulamadığımız yetmezmiş gibi bir de üzerine hayal kırıklığına uğruyoruz.

Siğiller de doğada çaresi kesinlikle mevcut olan illet bir hastalıktan kaynaklanır. Bu hastalık Human Papilloma Virüs’ün vücudumuza yerleşmesi ve hücrelerimizin biçimini bozması ile meydana gelir. Yalnızca genital siğillerin değil, her türlü siğilin (ayak siğili, yüz siğili, parmak siğili) sebebi HPV olarak da adı geçen Human Papilloma Virüs’tür. Halk arasında fazla bilinmez ancak virüsler mikroplar gibi tedavi edilemezler.

Yani ilaç vb yöntemler ile virüsten kurtulmak mümkün değildir. Bu sebepten virüsün ancak ve ancak bağışıklık sistemi tarafından baskılanarak etkisiz hale getirilmesi ya da uzaklaştırılması mümkündür. Dolayısıyla siğillerinizden kurtulmak için yapmanız gereken ilk şey iyi beslenmek ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmektir. Aksi durumda ne kadar yok edilirlerse edilsinler çıkmaya devam edeceklerdir.

Peki, Virüsler Yok Edilemiyorsa Siğillerinizden Nasıl Kurtulacaksınız?

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek gerektiğini zaten söyledik. En az bunun kadar önemli olan yapmanız gereken diğer bir şey de siğilleri tahrip etmektir. Bu şekilde hem yayılmasını hem de başkalarına bulaştırma ihtimalinin önüne geçersiniz.

Doktorunuzun tavsiye edeceği cerrahi yöntemler ile siğillerinizi tahrip etmeniz mümkündür. Ancak bu yöntemler hem acı verici hem de oldukça masraflıdır. Bu nedenle siğillerinizden koter ile yakma, dondurma, lazer tedavisi ya da pahalı kremlerle kurtulmayı denemeden önce Tabiat Ana’nın bahşettiği yöntemleri denemek sizin için daha iyi olabilir. Neticede doğal yöntemleri denediğinizde başarı oranı yüksek olmasına rağmen istediğiniz sonucu alamazsanız herhangi bir kaybınız olmayacaktır.

TAVSİYELER

Siğil, genital siğil ve et beni problemi yaşayan insanların bu sıkıntısından kısa sürede kurtulması için hazırlanan bu linkteki SİĞİL TEDAVİ e-kitabı size rehber olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.