Sigara Tiryakiliğinden Kurtulmanın Ön Koşulu Nedir?

Tiryakilik derecesi kişiden kişiye değişiklik göstermekte fakat sanıldığı gibi günde tüketilen sigara adedinin fazlalığına veya daha uzun yıllardır devam ediyor oluşuna bağlı değildir. Günde 2 paket ve hatta daha çok ve uzun yıllardır sigara içen pek çok kişi, esasen madde bağımlısı olmadığını ve sigaranın içinde keyif verici bir madde bulunmadığını kavramasıyla, her ikisinide doğru sanması sonucu zihinsel aldanma nedeniyle bedeninde oluşan gerginlik sona ermekte ve kolaylıkla sigara içme eylemine elveda diyebilmektedir.

Gariptir ki, günde bir paket civarında içenlerde, tütünün içeriğinde keyif verebilecek hiç bir kimyasal maddenin olmadığı kesin gerçeğine rağmen sanal keyif hali  hüküm sürmektedir. Bu kişilerin, tıpkı gündüz vakti gözü açıkken hayal gören ve bunu gerçek sanan kişilerde olduğu gibi, sigara içiminden keyif aldığını sanmasının; zihnininde oluşan bir devre sonucu ortaya çıkan bir yanılgıyla oluştuğu yani  rahatsız bir durumda olduğu gerçeğini kavramasının ardından, bu rahatsız durumdan kurtulması gerektiğine kesin karar vermesi tiryakilikten kurtulabilmesinin ön koşulunu teşkil etmektedir.

Hayali görüntüde olsa onlarla konuşuyorum ve can sıkıntım gidiyor benzeri, yine de zehirli dumanı içime doldurmak bana keyif veriyor saplantısından kurtulamayanlar ancak ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya geldiklerinde bu gerçeği kavrayabilmektedirler. Şunu unutmamak lazım ki, esasen dış dünyadan gelecek tehditlere, virüslere, mikroplara vs karşı korumayla mükellef bağışıklık sistemi hergün defalarca ve yıllar boyu düzenli olarak bedeni zehirleme operasyonu karşısında yeter artık deyip pes edebiliyor üstelik yaşlı genç dinlemeden. onlinesigarayason.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.