Aşırı Sıcaklar ve Uyku Problemini Aşmanın Yolları

Sıcak havalarda uykuya dalmak neredeyse imkansız diyenlerdenseniz bu makale tam da size göre… Sıcak hava ve yoğun nemin hakim olduğu dönemlerde bedenin ihtiyacı olan günlük uyku düzeyinin karşılanması da neredeyse imkansızlaşıyor. Uygulanan çoğu yöntem ise ne yazık ki yetersiz kalıyor…

İlgili Yazı: Ev İçin En İyi Nem Alma Cihazları

Özellikle bir sonraki gün iş hayatına dahil olmak zorunda olana kişilerin, sıcak yaz günlerinde performans düşüklüğü yaşamalarına sebeptir, sıcaklarda uyuyamamak. Her ne kadar yatağa gitmeden evvel soğuk bir duş alınsa, tüm cam ve pencereler cereyan yapacak şekilde açık bırakılsa, dış mekanlarda uyumak denense, yatak ya da döşeğin ıslatılması, çarşafların altına buz koymak gibi yöntemlerden medet umulsa da sıcaklarla mücadele neredeyse yel değirmenleri ile mücadeleye benzer…

Eminim ki yukarıda sıralı yöntemlerden bir ya da bir kaçını siz de hayatınızın bir döneminde denemişsinizdir. Öyle ise soğuk duş ardından gidilen yatakta geçirilen on dakikanın ardından bedenin adeta alev alev yanmaya başladığını, balkon, teras ya da bahçede uyumaya çalışırken sivrisineklerin gazabına uğrandığını ya da cereyanda geçirilen bir gecenin ardından tutulmuş kaslarla hareket zorluğunun ne demek olduğu biliyorsunuzdur. Peki, sıcak havalarda nasıl uyuyacağız?

Tıpkı soğuk hava gibi sıcak havanın da iyi şekilde izole edilmesi gerekiyor. Bu nedenle evinizde varsa izolasyon sorunlarını çözmeniz bu yoldaki en ivedi adım olacaktır. Günümüz akıllı ev sistemlerinde klima ya da vantilatör kullanımına gerek bırakmayacak soğutma sistemleri mevcut. Eğer hali hazırda ev değiştirme gibi bir niyetiniz var ise, tercih noktanızdaki evleri bir de bu özellikle analiz etmeniz doğru olacaktır.

Sıcakla Mücadelede Klima En İyi Çözüm

Daha önceki yazılarımda klimanın artık bir lüks değil de ihtiyaç olduğuna değinmiştim. Eğer iyi izole edilmiş bir eviniz var ise yazın serinlemek kışın ise ısınmak için klima sistemlerine bir göz atmanızı tavsiye ederim. Vantilatör bir diğer seçenek bu seçeneği yatmadan bir saat evveli odanızın ısısını dengelemek için kullanmak sizi istenmeyen vantilatör çarpmalarına karşı da koruyacaktır.

İlgili Yazı: Uygun Fiyatlı Klima Nasıl Seçilir

Klimalar benim öncelikli tercihim nedenine gelince klimaların, sıcak havayı bertaraf etmenin yanı sıra mevcut nem seviyesini de en aza indirme özelliği var. Böylece içinde bulunduğunuz ortam hem serinliyor hem de nemden arınıyor bu da sağlık bir uyku anlamına geliyor.

Klima kullanacakların da dikkat etmeleri gereken bir dizi işlem var. Her şeyden önce klimaların bakımının düzenli olarak yapılması gerekiyor. Klima sistemleri içerideki havayı soğutma program esasına dayandığı için zamanla filtre sistemlerinde mantar, polen ve bakteri birikimi söz konusu oluyor. Bu da üst solunum yolları hastalıklarına yakalanma riski demek. Bakımsız ve kötü durumdaki klimalar akut faranjit, nezle ve akur tonsilit gibi hastalıklara neden oluyor. Ayrıca bakımsız klimaların performanslarında zaman içinde düşme gözlemleniyor.

Klimaların Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

1- Klimaların filtre temizliği

2- Klimanın dış ünitesinin temizliği

3- Klima borularının temizliği ve değişimi

Bu üç hususa dikkat edildikten sonra klima kullanımı büyük bir avantaj… Klimaların da gece boyu açık tutmak yerine yatmadan bir saat öncesinde odayı soğutmak ve ardından serin bir uykuya dalmak en ideali… Sorunsuz uykularla geçirilecek bir yaz dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.