Sevgililer Gününde Sevgiliye Ne Çiçek Alınır?

14 Şubat Çiçeği Ne Olmalı?

14 Şubat sevgililer gününde çiçek olmazsa olmazlardan. Alışılageldiği üzere genellikle de sevgililer gününü en iyi temsil eden bu çiçeğin adı gül olacaktır. Gül, içerdiği bindir çeşit anlamla sevgiyi ifade etmenin en güçlü aracısıdır. Peki, sevgililer gününün en güçlü ifade aracı olan gül renkleri ve adetleri ile hangi anlamları içerir. Sevdiğinize, 14 Şubat sevgililer gününde çiçek siparişi vermeden evvel sevgiliye alınacak çiçekler ve anlamlarını bilmenizde yarar var. Öncelikle güllerin adetlerinin anlamına bir bakalım.

Sevgililer Gününde Gül Ne Anlama Gelir?

Sevgililer Günü GülüTek bir gül; “seni seviyorum” demenin zarif yoludur. İlk görüşte aşkı da ifade eder. Ayrıca kendinizi ifade etmenin ve etkilemenin sırlarını keşfederek onun için vazgeçilmez olabilirsiniz.

Bir Demet Gül; hayranlık ve şükran duygularını temsil eder.

İki Adet Gül: Gül genelde tek sayı olarak takdim edilir. Ancak, iki gül verilebilen durumlarda vardır. Çift gül, çiftlerden her birini sembolize edeceğinden, evlilik teklifi, nişan ya da söz gibi seremonilerde tercih edilir. Kız istemeye gidileceği zaman bundan böyle hazırlatılan aranjmana çiçekçinizin iki adet de kırmızı gül eklemesini isteyin.

Kırmızı Gül: Kırmızı ateşin rengidir. Bu nedenle aşkı sembolize etmekte kırmızı renk kullanılır. Kırmızı sevgiliye duyulan büyük aşkı anlatacağı için sevgililer gününde özellikle aşıklar tarafından tercih edilmelidir. Kırmızı gülü tek bir adet verebileceğiniz gibi büyük bir demet de tercih edebilirsiniz. Gül adetlerinin tek sayı olmasına dikkat etmelisiniz. Kırmızı gül aynı zamanda “seni seviyorum” diyebilen bir güldür.

Beyaz Gül: Saflığın, temizliğin sembolü olarak kabul edilir beyaz. Dolayısıyla da sevginin en saf ifade biçimi olarak kabul edilir beyaz gül. Beyaz gülün bir diğer anlamı da evlenme teklifi edilmek istenilen kıza verilmesidir. Bu gül, bir nevi “benimle evlenir misin?” diye sormak amacı ile takdim edilir. Beyaz gül ayrıca sevgiliye duyulan hayranlığın ve verilen değerin bir ifadesidir. Ancak sevgililer gününde sevgilinize evlenme teklifi etmeyecekseniz o zaman beyaz gülden uzak durmalısınız. Böylesi farklı anlamlar içeren günlerde beyaz gül evlenmek istenildiğini dile getirir.

Pembe Gül: Henüz ilişkiniz yeni başlamış ve adını koymakta çekiniyorsanız sevginizi pembe gül ile dillendirebilirsiniz. Her ne kadar sevgililer gününün rengi kırmızı da olsa konum ve koşullara göre hareket etmek sizi altından kalkamayacağınız anlamlardan korumuş olur. Renklerin dilinden hareket edecek olursak pembe kırmızı ve beyaz renklerin karışımından elde edilen ara bir renktir. Bu nedenle Pembe renkli gülün anlamı için kırmızının aşk ve tutku içeren anlamını, beyaz rengin masumiyet ve saflığı ile yumuşatılmış halidir desek sanırım yanlış yapmamış olursuz. Pembe güllerle harmanlanmış bir aranjman sevgililer gününde henüz taze olan bir ilişki için kusursuz bir yaklaşım olacaktır. Çiçeğin aranjman olarak hazırlanması önemlidir. Yukarıda gül adetlerinin anlamlarını yazmıştım. Bir demet halinde hazırlanan pembe güllü aranjman ona duyduğunuz hayranlığın da ifadesi olacaktır.

Sarı Gül: Eğer sevgililer gününde, sevgilinizden ayılmak gibi bir niyetiniz yoksa sarı gülden uzak durmakta fayda var. Sarı gül anlam olarak dostluk, arkadaşlık, sevgiyi ifade etse de gizli bir diğer anlamı da ayrılıktır. Ayrılmak isteyen biri diğerine gül verir mi diye sormayın. Eğer sevgilinizin sarı güllere karşı ayrı bir sempatisi yok ise bu gül rengini sadece özel kutlama ve tebrikler için tercih edin.

Her ne kadar temel olan gül renkleri bunlar da olsa günümüzde melez adı verilen, aşılamayla elde edilmiş farklı renklerdeki güllere de rastlamak mümkün. Bunlara genel bir bakış atacak olursak; mavi renkli gülün ilahi aşkı ve eşsizliği sembolize ettiğine; siyah gül bağlılığa; mercan renkli gül arzu, istek ve güzelliğe; lavanta renkli gül ilk görüşte aşka delalet ettiğine inanılır.

Sevgiliyi etkilemek ve çekicilik konusunda etkili yöntemler için buradaki aşk rehberi size yardımcı olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çiçek, Çikolata ve Hediye Sipariş Siteleri Alışveriş Kuponları – Nisan, 2024

Bir Yorum

 1. Kendiniz, çocuklarınız ve sevdikleriniz için eski ya da vintage kıyafet, çanta, ayakkabı ve aksesuarlar satın almaktan hoşlanıyor musunuz? Önceleri bu davranış pek kabul görmezdi. Çünkü sevdiklerimize eski bir kıyafet satın almaktan çekinebiliyorduk. Fakat ikinci el kıyafetlerin kullanılabilir durumda olması, bizi bu kıyafetlerin hikâyelerine hikâye katmaya teşvik etti. Zaten doğru olan da buydu.

  Hediyelerle ile ilgili hazırladığımız blog yazımızı linke tıklayıp okuyabilirsiniz; https://www.tarz2.com/sevdiklerinize-Ikinci-el-kiyafet-hediye-etmenin-faydalari

  Sürdürülebilir moda, minimalizm, sade yaşam ve bütçe dostu alışveriş konularındaki paylaşımlarımız için bizi takip edebilirsiniz.

  facebook.com/tarz2com
  twitter.com/tarz2com
  instagram.com/tarz2com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.