Sevgiler Sadece Bir Güne, 14 Şubat’a Sığar mı?

İşte yine bir 14 Şubat gününe,sevgililer gününe eriştik.Sevgililer gününün bir güne, 14 Şubata sığdırılması sizce doğru mu? Hayır diyen sözlerinizi işitir gibiyim.Çünkü sevgi sadece bir güne 14 şubata sığdıracak kadar dar bir kelime değil…Sevgi o kadar genel, o kadar geniş bir kelime ki 365 gün,gece – gündüz iç içe olmamız, yaşamamız gereken bir kelime…

(S)EVGİLİLER) her gün arar, sorar birbirini…

(E)lini uzatıp kendisi almak ister her derdini.

(V)er paylaş derdini, uzat o sımsıcak elini.

(G)üllere bülbül anlatmıyor muydu derdini?

(İ)nsanlar bu güller ile ilan eder sevgisini.

(L)ale, karanfil,güller…sevgi katar bizlere.

(İ)nsanlar arasında vesiledir güzel sözlere.

(L)ütfen bakın sevgiden açılan güzel gözlere.

(E)lini uzat, sevgimizi duyuralım sizlere.

(R)akibinizi geçerek sevginizi yayın göklere.

(G)ÜNÜ zehir olur  sevgilisi yoksa yanında.

(Ü)zülür güller açmaz olur gül yanağında.

(N)için diye öter bülbüller sevgi bağında.

(Ü)zülme ne olur tebessüm olsun dudağında…

İşte yine bir 14 Şubat gününe,sevgililer gününe eriştik.Sevgililer gününün bir güne, 14 Şubata sığdırılması sizce doğru mu? Hayır diyen sözlerinizi işitir gibiyim.Çünkü sevgi sadece bir güne 14 şubata sığdıracak kadar dar bir kelime değil…Sevgi o kadar genel, o kadar geniş bir kelime ki 365 gün,gece – gündüz iç içe olmamız, yaşamamız gereken bir kelime.

Duymuyor musunuz?Sanki bizlere sev diye haykırıyor.İnsan olur da sevmez mi?Her insanın aklından geçen biri, ilgi duyduğu, sevdiği, aşık olduğu sevdiği vardır.İnsan;Bu duyguları ile yaşayan, sevinen, sevgisini paylaşan, en yakınına bu sevgisini aktaran biridir.Sevgiler paylaşıldıkça çoğalır diye boşuna dememişler.Biz de sevgimizi paylaşmalı, böylece sevgiyi çoğaltmalıyız.

Evet, bu günü 14 Şubatı iple çekenler bu gün için özel yerlerden randevu alanlar az değil… Bizler bugün değil, tüm yıl, 365 gün sevgililer günü olarak kutluyor.Sevgimizi her güne eşit olarak yayıyoruz.

Peki bu 14 Şubat nereden çıktı? Ona bakalım.

Şubat ayı ortasının aşk ile ilişkisi antik çağlara dayanmaktadır.  Antik Roma’da 15 Şubat, bereket tanrısı Lupercus’un onuruna,Lupercalia günü olarak kutlanmaktaydı. Lupercalia bayramının arifesi olan 14 Şubat’ta genç erkeklerin genç kızların isimleri yazılı kura çekerek bayram boyunca ‘çift’ olma alışkanlığı vardı.

1908 tarihli Katolik Ansiklopedisi’ndeki eski şehitler listesinde, 14 Şubat gününe kayıtlı, inancı yüzünden öldürülmüş üç tane Aziz Valentine geçmektedir:Romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı tarihi dökümanlarda hiç geçmemektedir ve kimi tarihçilere göre sadece bir efsanedir. Valentine’nin onuruna kutlama günü, 14 Şubat 496 yılında Papa Gelasius tarafından ilan edilmiştir.

Romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı ilk olarak 14. yüzyıla ait kaynaklarda görülmektedir. 1381 tarihli Parlement of Foules adlı kitaba göre, Fransa’da ve İngiltere’de 14 Şubat geleneksel olarak kuşların çiftleşme günü olarak bilinmekteydi. Günün bu özelliğinden dolayı sevgililer birbirlerine güzel sözler yazan notlar vermekteydi ve bu notlarda birbirlerine Valentine diye hitap etmekteydiler.

14 Şubat, 1800 yıllarda Amerika’lı Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay olmuştur. Bunun doğal sonucu olarak olayın ticari yönü çok fazla önem kazanmış, sevgililer günü tüm dünyada ticaretin canlandığı bir dönem haline gelmiştir.Sevgililer günündeki en yaygın uygulama eşe ya da sevgiliye verilen karttır. Bu kartlara sevgi mesajları, aşk şiirleri vs. yazılır.Sevgililer Gününü çiftler genellikle başbaşa geçirirler. Başbaşa gidilen romantik bir yemek ya da evde hazırlanan romantik bir sofra en yaygın kutlamalardandır.Bunların yanı sıra, Sevgililer Günü çok sayıda evlenme teklifinin de gerçekleştiği bir gündür.

Ama  bizler sadece 14 Şubatı değil, her günü sevgililer günü olarak biliyor, sevgimizi her güne yayıyoruz.Her günü de doya doya sevgililer günü olarak yaşıyoruz.

Var mısınız? Her günü sevgililer günü olarak yaşamaya, sevgilerimizi sadece bir güne 14 Şubata mahkum etmemeye…Bu vesile ile tüm sevgililerin bu gününü 14 Şubat sevgililer gününü tebrik eder, tüm günlerini böyle sevinçli, saygılı, hoşgörülü geçirmelerini temenni ederim.

Hasan KAYA

Eğitimci-Şair-yazar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çiçek, Çikolata ve Hediye Sipariş Siteleri Alışveriş Kuponları – Ekim, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.