SEO Nedir? Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Daha önceki yazılarımı takip edenler mutlaka bu konuyu hatırlayacaklardır, internette para kazanabilmeniz için bir web siteniz olmalı demiştik. Web ortamında bir web sitesine sahip olmak demek interneti ticaret amacı ile kullananlar için bir internet dükkanı ya da reklam verebilecekleri bir TV kanalı gibidir. Dolayısı ile web sitelerinden para kazanırlar. Peki, sadece bir web sitesi kurarak internette ticaret yapabilir misiniz? Kesinlikle hayır. Bir web sitesi yaptığınızda ilk yapmanız gerekenlerden biri SEO’dur. İşte bu yazımızda da web siteniz için nasıl kendi başınıza SEO yapabilirsiniz bunları inceleyeceğiz…

 

Daha önceki yazılarımı takip edenler mutlaka bu konuyu hatırlayacaklardır, internette para kazanabilmeniz için bir web siteniz olmalı demiştik. Web ortamında bir web sitesine sahip olmak demek interneti ticaret amacı ile kullananlar için bir internet dükkanı ya da reklam verebilecekleri bir TV kanalı gibidir. Dolayısı ile web sitelerinden para kazanırlar. Peki, sadece bir web sitesi kurarak internette ticaret yapabilir misiniz? Kesinlikle hayır. Bir web sitesi yaptığınızda ilk yapmanız gerekenlerden biri SEO ‘dur. İşte bu yazımızda da web siteniz için nasıl kendi başınıza SEO yapabilirsiniz bunları inceleyeceğiz.

 

Öncelikle şunu belirtmeliyim. Bu makalede sadece site dışı SEO Optimizasyonu yani backlink alma ile ilgili içerik mevcuttur. Şayet gerek görülürse site içi SEO Optimizasyonundan da bahsedebilirim.

 

Gelelim konumuza öncelikle SEO nedir bunu inceleyelim. SEO, İngilizce karşılığı “Search Engine Optimization” olan Türkçe kelime karşılığı “Arama Motoru Optimizasyonu” kelimesinin kısaltılmış halidir. Bu işteki temel mantık web sitelerinin istenilen kelime ya da kelimelerle arama motorlarında ilk sıra ya da sayfaya çıkmasını sağlamaktır.

 

Bunun ne gibi bir avantajı var diye sorabilirsiniz. Şöyle söyleyelim o zaman internette ticaret ile uğraşmak için bir web sitesi açtınız. Sizin gibi interneti ticaret için kullanan birçok web sitesi mevcut. Üstelik siz web sitenizi yeni açtığınızdan tanınmış olabilmeniz nerde ise imkansız. İşte bu noktada devreye SEO ve arama motorları giriyor. Çünkü insanların büyük bir kısmı internette herhangi bir şey hakkında bilgi sahibi olabilmek için arama motorlarını kullanmaktadır.

 

Eğer siz web siteniz için iyi bir SEO yaptıysanız herhangi bir arama motorunda ilk sayfada çıkmanız sizin için ücretsiz ve etkili bir reklam yöntemidir. İşte SEO bu kadar önemli bir etkendir.

 

Şimdi site dışı SEO optimizasyonunu nasıl yapabilirsiniz biraz bunları anlatalım. Burada bu yöntemleri madde madde sizlere anlatmaya çalışacağım. Burada şundan bahsetmeden de geçemeyeceğim. Site dışı SEO optimizasyonunda link çeşitliliği çok önemlidir. Bu sebeple siteniz için backlink alırken tek bir yerden değil farklı birkaç yerden almanız çok önemlidir.

 

Forumlarda Tanıtım Yazısı Yayınlamak:

Site dışı SEO optimizasyonlarından biri forumlarda tanıtım yazısı yayınlamaktır. İnternette birçok Türkçe içerikli forum bulunmakta ve bu forumlarda web site tanıtım bölümleri yer almaktadır. Bu kısımlara yeni bir konu açarak özgün bir makale ile web sitenizi tanıtarak buralardan backlink alabilirsiniz.

 

Bu yöntemde dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır. Web sitenizin tanıtımını yaparken yazdığınız makale tamamen size ait yani özgün bir  makale olmalıdır. Makalenizin içerisinde web sitenizin arama motorlarında hangi kelime ile aranmasını istiyorsanız bu kelimelere link eklemelisiniz. Konu başlığı olarak mutlaka web sitenizin adresini kullanınız. Bu size küçük çaplıda olsa bir fayda sağlayacaktır çünkü arama motorları forum sitesini indexlerken sizin web sitenizin adresini de indexleyecektir.

 

Forumlarda yazılan tanıtım yazılarının site dışı SEO optimizasyonuna etkisi azdır. Dolayısı ile ayda 50 ile 100 konu paylaşmanızda hiçbir sakınca yoktur.

 

Bloglarda Ücretsiz Tanıtım Yazısı Yazmak:

Bu yöntemde biraz forum sitelerine tanıtım yazısı yazmaya benzer fakat daha etkilidir. Bloglardan alacağınız backlinkler ömür boyu olacağından size sürekli bir fayda sağlayacaktır. Şunu belirtmeliyim ki etkili bir SEO olmasına karşın uzun vade de fayda sağlamaktadır bu sebeple sürekli yapılması gereken bir SEO yöntemidir.

 

Forumlarda yayınladığınız tanıtım yazıları gibi bloglara da aynı şekilde tanıtım yazısı hazırlayabilirsiniz. Makaleleriniz tamamen size ait ve özgün olmalı yine içerisindeki birkaç anahtar kelimeye link vermeli içerik ile ilgi resim eklemeli ve tabi ki web sitenizin adresini bu makalede yazmalısınız. Gördüğünüz gibi forumlarda tanıtım yazısı yazmak gibi fakat farklı bir platformda çalışmaktadır.

 

Bu tip hizmetleri nereden alacağınızı bilmiyorsanız Google arama motorunda “ücretsiz tanıtım yazısı” kelimesi veya türevleri ile arama yaparak bu hizmetleri veren blog ve web sitelerine ulaşabilirsiniz.

 

Paravan Site Mantığı:

Bu yöntemde ise sitenizin tanıtımını yapması için ücretsiz blog ve web site hizmeti veren web sitelerinden yine web siteniz adına bir blog ve web sitesi oluşturarak bu blog ve web siteleri arasında birbirlerine ve ana web sitenize bağlantılar vererek sitenizin SEO optimizasyonunu güçlendirmiş ve arttırmış olursunuz. Kendi içlerinde de dairesel olarak link vererek daha sonra bu sitelerden link almaya başlayabilirsiniz. İnanın bu yöntem çok etkili bir yöntemdir ve buralardan alacağınız her backlink sizin için altın niteliğinde olacaktır.

 

Yazımın ilk kısmını burada bitirmek istiyorum. Diğer site dışı SEO optimizasyonlarından bir başka yazımda bahsedeceğim. Esenle kalın.

http://www.google-kazanclari.biz web sitesi ve http://google–kazanclari.blogspot.com blog sayfası üzerinden diğer makalelerimi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.