Seni İçine Sıkıştıran Zindana Merhaba De

Bu beden bazen bizi kaldıramaz ve zindanımız olur. Onun içinde kendimizi kanıtlayamaz ve hayallerimiz sınırlar durur.. Bu yüzden bilgelik zindanı, beden zindanını geçemiyor.. O beden hayallere kendi olanağından izin verir, durur.. belki ben onu aşacak nice hayallere sahibim.. Hepimiz aslında beden denen zindan içinde onun mahkumlarıyız. Ölüm geldiğinde o esaret biter.. Özgürlüğümüze kavuşuruz.. Oysa yaşarkende kavuşmak istersin.. İşte o zamanda onu zorlayacak çalışmayı yaparsın.. İşte burada uzaklara bakar, ona karşı değil, onunla dost olarak buna kavuşabileceğini anlarsın.. Şimdi ise seni içinde tutan zindana merhaba de.. O senin dostun…

Bazen uzaklara dalıp gidersin, hüzün zannederler ancak hüzün değil. Yeni fikirlere bakmak ve onları görmek için bakarsın.. Uzaklar Uzaklar o uzaklarda neler yok ki.. Biraz sevgi, biraz fikir, biraz yarın, biraz anlamsızlaşan sırlar, çözülmeyi bekleyen sorular, ufak bir gülüş belki de kim bilir gelecek… Söz söylenmez bazen sadece bakılır ve bu bakış bin söze bedel olur.. O bedel bakışın esrarengizliğinden değil, için kendine sığmayışındandır. İçine sığmayan bir senle yaşamak ve orada hapis olmak.. Gün geldiğinde özgürlüğüne kavuşacağı o günün hayalleri ile içinde ki zindana kitler kendini.. Bilir ki o zindan olgunluğun değil, bilgeliğin zindanı. Bilgeliğin zindanından özgür kalacak o günü beklemez, o zindanda o özgürlüğe hazırlanır. Özgürlüğü uzaklarda aramk nice yanılgıdır.. oraya gittiğinde o özgürlük nasıl görünecek onu hayal etmektir, uzaklar.Uzaklara bakmak o özgürlüğün provasıdır. Özgürlük o hayali kurabilme cesaretini gösterip ona göz kırpmak ve ardından gitmektir. Sadece uzaklara baktım.. Göreceğim neydi bilinmez.. Belki o zindandan kurtulmak istemeyeceğim, belki de o zindandan çıkıp yeni zindanlara gireceğim.. Belki başarır, belki başarmaz.. Sonuçta o uğut, umut ve o zindan sadece bana ait olacak. Sıkıntı çeker bazen ağlarsın, bazende kafanı kaldırır, sen benim değil dersin. İçimizdeki o zindadana merhaba deyip, bizi neye hazırladığına bakarız. O hazırlandığımız ne ise özgürlüğümüzde o olacaktır.. Uzaklara baktım ne görmeyi bekliyordum bilmiyorum ama anladıklarım sayılamayacak kadar çok ve içtendi.. İçinizde ki zindana merhaba deme zamanı..
Bu beden bazen bizi kaldıramaz ve zindanımız olur. Onun içinde kendimizi kanıtlayamaz ve hayallerimiz sınırlar durur.. Bu yüzden bilgelik zindanı, beden zindanını geçemiyor.. O beden hayallere kendi olanağından izin verir, durur.. belki ben onu aşacak nice hayallere sahibim.. Hepimiz aslında beden denen zindan içinde onun mahkumlarıyız. Ölüm geldiğinde o esaret biter.. Özgürlüğümüze kavuşuruz.. Oysa yaşarkende kavuşmak istersin.. İşte o zamanda onu zorlayacak çalışmayı yaparsın.. İşte burada uzaklara bakar, ona karşı değil, onunla dost olarak buna kavuşabileceğini anlarsın.. Şimdi ise seni içinde tutan zindana merhaba de.. O senin dostun.

BİLAL ÇIĞTAY

Profesyonel Yaşam-İlişki-Öğrenci Koçu

LİDEKOM Kurucusu

05313719445

bilalcgtay@gmail.com

http://bilalcgtay. wordpress.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir