obilir > Konular > Kişisel Gelişim > Özgüven Geliştirme > Sempati, Bilgi ve Etkili Bir Duruş Neden Gereklidir?

Sempati, Bilgi ve Etkili Bir Duruş Neden Gereklidir?

Sempati, bilgi ve duruş; beyefendi tanımını oluşturan en önemli üç etkendir. Bunları değerlerine göre inceleyelim. Sempatiye sahip olmak büyük bir adam olmak için yapı taşı denilebilecek kadar önemlidir. Bunu neden söyledim gelin biraz açalım. Bu özelliğe sahip olan bir kişi birçok farklı özelliklerdeki insanlara yani; üst sınıf, alt sınıf, zengin, fakir, bilen, bilmeyen, iyi, kötü, akıllı ya da az akıllı gibi sayısını daha da artırabileceğimiz farklı türdeki sıfatlarla tanımlanabilecek olan kişilere kolayca hitap edebilir ve onları da aynı şekilde anlayabilir. Bunun önemi gerçekten de küçümsenemeyecek kadar büyüktür.

Yani anlatmak istediğim şey şu ki her kalbe hitap edebilmeli ve hepsine de açık olunmalıdır. Sempati birçok bilinmeyen için aslında mihenk taşıdır aslında biz bu kelimenin Türkçe karşılıklarından olan ‘duygudaşlık’ terimiyle ilgileniyoruz. Umarım şimdi daha iyi anlaşılmıştır. Kendimizi farklı kişilerin yerine bir koyun, o zaman neden o kişilerin sizden farklı belki de size saçma gelen fikirlerle uğraştığını ve neden –yine- size saçma gelen işleri takip ettiğini anlamanız çok kolay olacaktır. Kendinizi böyle bir kişinin yerine koyduğunuzda vicdanınızın o sorunu kendi içinde çözecektir ve belki de gözyaşlarınız ona içten içe yönelttiğiniz suçlamaları ortadan kaldıracaktır.

Unutmayalım ki dünya kahramanları olarak değerlendirilen insanlar aynı zamanda harikulade bir sempati yani güzel Türkçemizle söyleyecek olursak ‘halden anlama’ yeteneğine sahiptiler.

Elbette sempati tek başına yüzeysel olarak yeterli değil ve kesinlikle içten olmalıdır bunu sağlayan en büyük etken de gerçekten ‘bilgi’dir, bilmektir. Öbür türlü bu bir çocuğa gösterilmesi gereken şefkat veya merhametin bir yetişkine gösterilmesine döner ve bu da öylesine bir acıma şeklinde algılanabilir. Kullanılan bilgi bilgeliktir ve bilgelik küçük bir konu hakkında muazzam bir bilgiye sahip olmaktır ve gereksiz uğraşılardan değerli olabilecek sonuçlar çıkarabilmektir. Aslında trajedi ve komedi gerçeğin iki basit sorusudur; ufak bir uyumsuzluk bizi güldürürken büyük bir uyumsuzluk trajedidir ve hüznün ifadesidir.

Şimdi de ilk başta bahsettiğimiz duruş üzerinde duralım. Duruş hem vücudu kontrol etmek hem de sahip olduğunuz sempati ve bilgiyi yönetmek için gerekli olan güçtür. Siz duygularınızı kontrol edemedikçe onlar dışarı taşar ve siz de bu sel, çamurun içinde kalırsınız. Sempati kesinlikle bir kargaşayı meydana getirmemelidir zira bu durumda gerçekten de değersiz olur ve güç yerine zayıflığın simgesi halini alır. Ruhsal sorunlarla ilgili her hastanede kontrol kaybıyla ilgili birçok örnek bulabilirsiniz. Bu durumdaki bir birey sempatik olabilir, sağlam bir duruşu yoktur ve bu nedenle hayatı kendisi için olduğu gibi diğer insanlar içinde çok bir değer taşımamaktadır. Bu kişi destekten çok yetersizliği simgeler.

Duruş diye tanımladığımız kelime aslında okunduğundan daha çok önemi duyulduğunda ve uygulamaktan daha çok önemi düşünüldüğünde arz etmektedir.  Bu ruhsal bir kalitedir, görülmekten çok hissedilir. Sahip olduğumuz sempatinin kendi kendini değersiz konular üzerinde harcaması sahip olduğumuz yaşam enerjisinin (buna libido da diyebiliriz) yok edilmesi demektir. Bilgeliğin bu kısmını korumak için kaynak her şeyde olduğu gibi bütün literatürlerde gerekli bir etkendir.

Duruşunuz sempati ve bilginizin kontrolüdür. Bu sizin bu özellikler olmadan yani sempati ve bilgi birikimi olmadan fiziksel davranışlarınızı sağlıklı ve etkili bir şekilde kontrol edemezsiniz. Bazıları duruş kelimesini bizim bahsettiğimizden daha farklı bir şekilde algılamakta ve dolayısıyla farklı şekilde uygulamaktadır. Bunlar sempati ve bilginin önemini atlayıp sadece duruşu fiziksel olarak sağlamlaştırmaya çalışmaktadırlar. Yani bu kişilerin tek felsefesi kol ve bacaklarıyla yapabilecekleridir.  Fakat duruş aslında vücudu kontrol eden ruhun ve davranışı kontrol eden kalbimizin etkileşiminin ürünüdür.

Bunun için yani bilgiye ulaşmak için doğaya yaklaşın ve unutmayın ki insanlığa en iyi hizmet eden insan en büyük insandır. Sempati ve bilgi sahip olduğumuz birikimin paylaşılması şeklinde olmalıdır. Bu kutsal dinlerde de vurgulanan bir konudur. Yani bilginizle insanları aydınlatmalısınız, bunun getirisi elbette bizleri tatmin edecektir. Şunu unutmayalım ki bilgelik için etkinlik yapmak sonuç olarak bilgeliği getirir.  Bu belki biz farkında değilizdir ama bizim duruşumuzu önemli ölçüde etkilemektedir. Yeterince bilgiye sempati yani duygudaşlığa ve etkili bir duruşa sahip olan bir adam gerçekten her yerde çoğunluk tarafından kabullenilir, sevilir ve desteklenir…

Tavsiyeler

Kişisel, sosyal ve profesyonel hayatında başarılı olmak isteyenler için hazırlanan tecrübe birikimiyle oluşturulmuş bu sayfadaki SÖZEL OLMAYAN İLETİŞİM ve KARİZMA e-kitabı size rehber olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir