Seçimlere Giderken Neler Oluyor Böyle?

Şurada az bir zaman kaldı önümüzdeki milletvekili seçimine. Yarış hızlanmaya başlarken, seçim anketleri de bir yandan kamuoyu ile paylaşılmaya başlanıyor. Geçen Cumhurbaşkanlığı seçiminde geçer not almayan anket şirketleri bir yandan halkın güvenini tekrar kazanmaya çalışırken, diğer yandan çalışmalarını da devam ettiriyor…

Geçen seçim yaşadıklarımız aynen başlığımızda olduğu gibi, seçimlere giderken neler oluyor böyle dedirtmişti. Sonucu hep beraber gördük… Birbirinden farklı onca anket sonucu kafamızı iyice karıştırdı. Kısaca herkes sonuçlardan sonra şaşkındı. İster iktidar olsun, ister muhalefet olsun sonuçlardan memnun değildi. Hadi muhalefeti anladık, iktidar neden memnun değildi diyenleri duyar gibiyiz. Hemen cevap hakkımızı da kullanalım.

Cumhurbaşkanlığı seçimi aslında iktidarın oyunun oran olarak yükseldiğini açıklasa da, sayım sonucu yurt dışında oy kullananları çıkardığımızda aslında oy kaybetmiş bir iktidar görüyoruz. Bakmayın siz MHP’den gelen emanet oylara onlarında yüzdesi üç aşağı beş yukarı iktidarın hesabından düşüldüğünde iktidarın oy kaybettiğinin resmi ortaya çıkıyor. Şimdi Recep tayyip Erdoğansız ne yapacağını kara kara düşünen bir iktidar ile karşı karşıyayız.

Yeni Anket Şirketleri

2015 Milletvekili seçimleri yaklaşırken benzer durumla karşı karşıyayız; bu benzerlik anket şirketlerinin kendilerini silkeleyip silkelemediklerini bizlere gösterecek. Ancak bu arada yeni anket şirketleri de bu kervana katılmıyor değil. Bu yazımızda kuruluş ilkelerini açıklamış olan ve tarafsızlığı ile dikkat çeken Seçim Anketleri ve SA Haber Merkezi ortaklı bir kurumdan bahsedeceğiz.

Seçim Anketleri, son seçimde yaşanan rezillikten sonra bu kararı almış yeni ve genç bir oluşum; ilk seçim anketi çalışmalarına da hemen başlamış. İlk anket sonuçlarını Eylül’ün 17 sinde açıklayacak olan firmanın tarafsızlığı da böylece kamuoyu tarafından belirlenmiş olacak.

Firmanın internet sitesi, tarafsızlığını göstermek için tüm milletvekili aday daylarını ve doğrudan aday olan kişilerin tanıtımını ücretsiz yapıyor. Pek çok milletvekili aday adayının arayp bulamadığı bu özellik onlar için bir kazanç demek. Seçim Anketleri’nin bu poltikası hoşuma gitmedi değil, ama yine de zaman içinde ortaya çıkan anket sonuçları gerçeği gösterecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir