Sebze Saklama Kapları, Sebze ve Meyvelerin Saklanması

Aldığımız sebze ve meyveleri uygun koşullarda saklayarak ve zamanında, bozulmadan tüketerek mutfak masraflarımızı yarı yarıya azaltabiliriz. Çünkü çabuk ve kolay bozulan bu besin maddelerinin naylon poşetlerde buzdolabına tıkıştırılması maalesef çoğunun daha tüketilmeden çöpe atılmasına neden olmaktadır. Oysa Pazar ve market alışverişinden gelir gelmez onlardan bazılarının yıkanıp, ayıklayıp saklanmasına ayıracağımız bir iki saat buzdolabımızda daha uzun süre bozulmadan kalmasını sağlar.

Santrifüjlü Kurutma Kabı ve Sebze Saklama Kapları

Bunun için mutfağımızda mutlaka basit bir santrifüjlü kurutma kabı ve buzdolabımıza yetecek kadar 2 -3-4 ve 5 litrelik değişik büyüklüklerde çok derin olmayan, kilitli, sıkı kapanan, mümkünse ızgaralı plastik saklama kaplarına ihtiyaç vardır. Bu saklama kapları sadece ürünlerin bozulmasını önlemekle kalmaz aynı zamanda buzdolabımızı iyi organize etmemize de yardımcı olur.

Buzdolabımızın kapısını açtığımızda rafları daha düzgün ve sıralı görürüz. Bu sıralamada yukarıdan aşağıya doğru kendimizce bir yöntem geliştirebiliriz. Örneğin, salata yapımında kullanılan sebzeleri bir rafa, yemeklik sebzeleri başka bir rafa koymak gibi…

Buzdolabımızı iyi organize ettiğimizde her şey yerli yerinde ve düzgün görünür.

Alışverişe çıkarken eksiklerimizi tespit etmek kolaylaşır. Kahvaltılıkların, pişmiş yemeklerin, sebzelerin, meyvelerin, konservelerin yerleri belli olursa aradığımızı hemen bulabiliriz.

Buzdolabının Temizliği

Birkaç ayda bir kere buzdolabımızı tamamen boşaltarak bütün içini sıcak su ve antiseptikli bir deterjanla temizlemek belli bakteri guruplarını elimine eder. Bu bakterilerin bir kısmı besinlerin çabuk bozulmasında da etkendir. Keza bütün raflar, kutular aynı şekilde temizlenmelidir.

Sebze ve Meyvelerin Temizlenmesi

Çarşıdan geldiğimizde naylon poşetlerinden çıkardığımız kıvırcık, roka, yeşil soğan, ıspanak, maydanoz, marul, pazı, tere, dereotu, radika gibi yapraklı sebzelerin bir plastik leğende bol su ile iyice yıkanıp, durulandıktan sonra santrifüjlü kurutma kabında bir iki dakika hızla döndürülür. Çıkan su boşaltılarak işlem bir daha tekrarlanır. İkinci kerede çıkan su çok azdır.

Yeşil Soğanın Saklanması

Yeşil soğanın püskülleri ve yeşil kısımları kesilerek, en dışta kalan zarları soyulur ve uzunlukları yaklaşık 20-25 cm ayarlanarak, iyice yıkanıp, kurutulduktan sonra uygun büyüklükteki saklama kabına döşenir. Böylelikle yeşil soğanın üzerindeki çamurların buzdolabını kirletmesi ve koku yapması önlenmiş olur.

Sebzelerin Yıkama Suyundan Arındırılması

Temiz bir bez veya kağıt havlu tezgaha yayılarak yıkanan yapraklar üzerine serilir. Birkaç saat sonra alınarak tabanına kağıt havlu konulmuş vakumlu saklama kaplarına dikkatlice yerleştirilir ve kapağı kapatılmadan bekletilir. Bu zaman zarfında suyun yüzeyde kalan kısmı da buharlaşır. Diğer sebzeler de benzer şekilde yıkanıp, hazırlandıktan sonra buzdolabının kapısı açılarak bir kerede hepsi raflara düzgünce konur.

Bu şekilde bazı sebzeler bir hafta veya daha fazla bozulmadan kalabilir. Domates, salatalık ( hıyar), yeşil biber, kabak, patlıcan, yeşil fasulye gibi sebzeler yıkanıp, bezle veya kağıt havlu ile iyice kurulandıktan sonra varsa buzdolabının kendi kutusuna, yoksa kapaklı, geniş sebze saklama kaplarına konabilir. Kabın tabanına serilen kağıt havlu fazla nemi alarak bu tür sebzelerin kuru kalmasını sağlar.

Alışveriş Listesi

Buzdolabımızın kapasitesini, haftada ne kadar sebze ve meyve tüketeceğimizi hesaplayarak alışveriş yaparsak hemen hemen hiçbir şeyi ziyan etmeden muhafaza eder ve zamanında tüketebiliriz.

Bazılarımıza biraz zor gibi gelebilir ama alacağımız şeylerin ve miktarlarının bir listesini yapmayı alışkanlık haline getirdiğimizde hem lüzumsuz şeyler almaktan hem fazla miktarda alarak çöpe atılmasından bütçemizi korumuş oluruz.

Meyvelerin Saklanması

Meyvelerin saklanması sebzelerden biraz farklılık arz eder. Çünkü üzüm gibi bazı küçük taneli meyvelerin yıkandıktan sonra muhafaza edilmesi önerilmez. Eğer yıkandıktan sonra tam olarak, silinip, kurutulmayacaksa hiçbir meyve için önerilmez.

Meyveler üzerlerinde çamur vs olmadıkça yenmeden önce yıkanmaları en doğrusudur. Sıkılması için alınan portakal, nar, greyfurt, mandalina, limon gibi meyveler keza sıkılmadan önce yıkanabilir. İncir, erik, şeftali, nektarin, muz, kayısı, kiraz, çilek gibi meyveler yıkandıktan sonra hemen tüketilmeleri gerekir. Eğer hemen tüketilmeyeceklerse buzdolabımızın meyveliklerini veya küçükleri için küçük hacimli, büyükler için büyük hacimli saklama kaplarımızı bu meyvelerin korunmasında kullanabiliriz.

Elma, armut, ayva gibi meyveler in saklanması yıkanmadan veya yıkandıktan sonra da olabilir. Bu meyvelerin mutfağa girinceye kadar geçirdiği aşamalarda üzerlerinde oluşan kirliliği ve ilaç vs kimyasalları buzdolabımıza bulaştırmamak için yıkanması önerilir.

İyi şekilde temizlenerek saklanmış bu tür meyveler iki haftaya yakın buzdolabımızda bozulmadan kalabilir.

Bağırsak Enfeksiyonları İyi Yıkanmamış Sebzelerle Bulaşabilir

İyi yıkanmamış veya iyi temizlenmemiş salatalık sebzelerle özellikle yaz aylarında bazı hastalıklar bulaşabilir. Çoğunlukla bağırsak enfeksiyonlarına neden olan bu mikroplardan korunmak için sebzelerin yıkanması, durulanması büyük önem taşır. Hatta bazı salgın vakalarında yapraklı sebzeleri üzüm sirkesi karıştırılmış suda birkaç saat bekletilmesi bile önerilebilir.

Santrifüjle Kurutma ve Yeşil Salatanın Lezzeti

Yeşil salata hazırlarken yapraklı sebze üzerinde kalan fazladan su salatanın istenilen lezzette olmasını önler. Bu nedenle salata malzemesinin hem temiz hem de olabildiğince az nemli olması gerekir. Santrifüjlü kurutma kapları sebzeleri salata için uygun nemliliğe getirir. Dolayısıyla salataya ilave edilecek sızma zeytinyağı, limon suyu, nar ekşisi, sirke vs sıvıların veya hazırlanan sosların tadını değiştirmez.

Sebze ve Meyvelerin Zamanında Tüketilmesi

Mutfakta sebzelerin saklanmasında gösterdiğimiz titizliğin bir benzerini de bunların bozulmadan tüketilmesinde göstermemiz lazımdır. Çünkü saklama zamanının sınırına gelmiş sebze ve meyveleri zamanında tüketmez isek bozulur ve çöpe gider. Arada bir saklama kaplarını kontrol ederek bu israfa bir çözüm geliştirebiliriz. Diyelim ki bu kontrollerin birinde domateslerin yumuşadığını, salatalığın yüzeyinin matlaştığını, bazı yapraklı sebzelerin sararmaya başladığını gördüğümüzde bunları hemen tüketmek gerektiğini anlamalıyız.

Mutfakta En İyi Tasarruf Çöpe Atmamaktır

Bozulma zamanı gelen sebze ve meyveleri yaratıcılığımızı kullanarak birini yada birkaçını birden değerlendirme yolları keşfetmeliyiz. Hemen hazırlayacağımız bir salata veya bir meyve kokteyli ile bunları anında değerlendirebiliriz. Çöpe giden her gram israftır.

Sadece bütçemizle sınırlı bir kayıp değil, makro ekonomik bir kayıptır. Her yıl milyarlarca lira değerinde ürün çeşitli nedenlerle çöpe gidiyor. Çevre kirlenmesine de neden olan bu israftan kaçınmak için kişisel olarak sorumluluk duymalıyız. Fazladan göstereceğimiz birkaç saatlik çaba bize, bütçemize, çevremize büyük katkı sağlayacaktır.

Mutfak İşleri Zevklidir

Kaldı ki bu işler öyle zevklidir ki bazen psikoterapi niyetine bile yapılabilir. Zira bu tür işler keyifle yapılırken kaygılar, kuşkular, endişeler, öfkeler velhasıl olumsuz duygu ve düşüncelerin çoğu bir süreliğine bizi terk ederler.

Sebze ve meyvelerin güzel renklerine, güzel görünümlerine baktıkça içimiz tazelenir. Kavun, çilek, elma, ayva ve narenciye gibi bazıları da mis gibi kokarlar. Şayet canımız çekerse biraz tadarız.

Sevdiğimiz bir müzik eşliğinde yapacağımız bu iş, görme, koklama, tatma, duyma, dokunma duyularımızı harekete geçirir. Beş duyumuza da hitabeden böyle uğraşlar bizi keyiflendirir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları – Mayıs, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.