Satranç Oyununda Başlangıç: Satranç İle İlgili Temel İlkeler

Satranç oyunu ile ilgili ilk makalemde satranç oyununda uyulması gereken temel kurallardan söz etmiştim. Bu makalemde ise oyunun başlangıcı, satranç oyununun etapları ve satranç oyunundaki bazı hamlelerden söz etmek istiyorum…

 

Satranç oyunu ile ilgili ilk makalemde satranç oyununda uyulması gereken temel kurallardan söz etmiştim. Bu makalemde ise oyunun başlangıcı, satranç oyununun etapları ve satranç oyunundaki bazı hamlelerden söz etmek istiyorum.

 

Satranç diziliminde her zaman için satranç tahtasının beyaz olan köşesi oyuncuların sağında konumlanır ve vezir her zaman için kendi rengindedir demiş bu iki ipucuna bakarak doğru satranç dizilimi yaptığınızı anlayabilirsiniz diye tamamlamıştım bir önceki makalemde dizilimin ana hatlarını…

 

Her bir rengin 16 adet taşı yani diğer bir dille savaşçısı vardır.

 

Satranç oyununun en önemli hamlelerinden biri açılış hamlesidir. Çünkü henüz oyunda bir strateji kurulmamıştır. Ya da kurulsa bile hamleler bu stratejinin ana hatlarını gösterecek kadar yapılmamıştır. Başlangıçta hareket ettirebileceğiniz toplam 10 taş içinden bir seçim yapmanız gerekir ki bu hamlenin gerçek değeri önceden bilinmemektedir.

 

Satranç oyunu “kuvvetlerin dengesi” ilkesi ile planlanırsa başarılı olunur. Nedir bu kuvvetlerin dengesi? Sonuçta satranç şahı mat etmek için yapılan hamleler bütünüdür. Şah korunmalıdır ve bu bir tür savaştır. Tıpkı savaşlarda olduğu gibi tüm kuvvetlerin bir denge içinde korunması ve sahada görev yapması gerekir.

 

Satranç tahtası üzerinde değersiz taş diye bir şey yoktur. Her bir taşın değeri ve önemi hatta oyun üzerinde büyük rolü vardır. Sadece taşların birbirine oranla farklılaşan değer dengeleri vardır. Ancak bu değersiz diye bir taşın feda edilmesi ya da çok değerli bir taşın kaybı ile oyunun sonlanacağı anlamını taşımaz. Kimi zaman çok değerli bir taşı oyunu kazanmak için bilinçli kaybeden ve sonucunda da literatürlere geçen oyuncular vardır.

 

Genel bir görüşle satranç oyunu üç etkeni becerikli olarak kullanmak üzerine kuruludur:

  • Kuvvetler
  • Alan
  • Zaman

Bu 3 etkenden kimi zaman hepsi kimi zaman da biri diğerinden üstün gelir. Mantık ve sağ duyu ile yönetilmesi gereken oyuna bu 3 ilke bilinci ile girmek ve oyunu sağlıklı ve normal şekilde tamamlamak satranç oynamaya karar veren kişilere tavsiye edilmesi gereken bilinçtir.

 

Şimdi oyunun başlangıç haline tekrar göz atalım. 10 taşın hamle yapabilme yetisine sahip olduğu bu ilk pozisyonda atlardan başka hamle ileri hamle yapabilecek ana strateji taşının olmadığını göreceksiniz. Şahı mat etmek için yapılacak hamleler bütünün uzun bir yolculuktur. Bu nedenle oyunu açarak başlamak gerekir ki bu da piyonların ileri hareketi ile yapılabilir.

 

Şahın mat edilmesi girişiminin sonuca ulaşabilmesi için satranç oyununu 3 bölüm olarak ele almakta fayda vardır.

  1. Hazırlayıcı Bölüm: Stratejinin kurulacağı bu ilk bölüm aynı zamanda oyunun başlangıcıdır da. Bu ilk bölümü her zaman için iki aşamada ele alırız. Oyunun başlangıcı ve kuvvetlerin geliştirilmesi.
  2. Taktik Bölüm: Bu bölüm oyunun gelişme bölümüdür. Karşılıklı hamlelerle rakibin kuvvet dengesinin bozulması ve sonuca doğru ilerleyici hamleler bu bölümde yapılır. Oyunun en canlı ve heyecanlı bölümüdür. Oyun ortası da denir. Bu aşamada strateji kurulmuştur ve uygulanmaktadır.
  3. Oyun Sonu: Sonuca gitmenin teknik bölümüne verilen addır.

 

Satranç oyununda ustalar arasında yapılan hamle sayısı ortalama 40 hamledir. Genellikle satranç oynamaya ilk kez başlayan kişilerin usta bir oyuncu karşısında birkaç hamle sonra mat olduklarına rastlanır. Bu sonuç acemi oyuncunun açılışın temel ilkelerine aykırı bir oyun kurguladığını ve mat sürecini hızlandırdığını düşündürür. Satranca ilk başlayan kişilere öğretilen “çoban matı” oyunu bunlardan biridir.

 

Peki, ne yapmalıyız?

Filler, kaleler ve vezire çıkış yolu kazandırmak için piyonların ileri hareketi gerekir. Bu çıkış kapılarının açılması olarak da tanımlanabilir. Böylece karşılıklı engellemelerle felç edilen kuvvetler işlek hale getirilir. Atlar piyonların açılımı olmadan da hareket edebilirler bu nedenle açılımda koruma stratejisinde atların da rolü düşünülmelidir.

 

Satranç iki kişilik bir düşünce oyunudur. Sadece kendi yaptığınız hamlelerle sınırlı tutamazsınız sorumluluk alanınızı. Karşınızdaki oyuncunun düşüncelerini önceden hesaplamak da en az kendi hamlelerinizi planlamak kadar önemlidir.

 

Satranç gibi akıl oyunu ve zeka geliştiren kutu oyunları için pekçok seçenek mevcut. İnternet üzerinden kutu oyunu siparişi vermek isterseniz siz de iq oyuncak kupon kodu kullanabilirsiniz. Böylece ek bir indirimle satın almak mümkün oluyor. Bir başka önerim de yine tikokupon sitesinde bulunan kliksa oyuncak kuponları. Özellikle ahşap oyuncak sevenler bakabilir. Bu her iki firmada da indirimli oyuncak bulabilmeniz mümkün.

 

Yazar Hakkında:

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Sinema Televizyon ve Fotoğraf bölümünden mezun oldu. Televizyon kanallarında çeşitli programlarda yönetmen, yönetmen yardımcısı, editör ve kameraman olarak çalıştı. Televizyon kariyerinin ardından Türkiye’nin önde gelen dergilerinin yazı işleri kadrosunda; editör, yazı işleri müdürü ve genel yayın yönetmenliği yaptı. Şimdilerde hayata dair pek çok konuda araştırmalarını sürdüren deneyimli yazar, aynı zamanda marka kültürü oluşturmaya yönelik kurumsal kimlik çalışmaları da yapıyor ve yazılarını Makale Marketi aracılığıyla okuyucuları ile paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.