Satranç Nasıl Oynanır? Yeni Başlayanlar İçin Temel Satranç Kuralları

Satranç, kişiye doğru hamlelerle bütüne varmayı ve anlık değil bütün hedefli düşünceyi öğreten önemli bir strateji oyunudur. Satranç oynamaya yeni başlayacak kişilerin bilmesi ve öğrenmesi gereken bazı temel kurallar vardır. Bu makalemde yeni başlayanlar bu temel satranç kurallarından bahsetmek istiyorum…


Satranç, kişiye doğru hamlelerle bütüne varmayı ve anlık değil bütün hedefli düşünceyi öğreten önemli bir strateji oyunudur. Satranç oynamaya yeni başlayacak kişilerin bilmesi ve öğrenmesi gereken bazı temel kurallar vardır. Bu makalemde yeni başlayanlar bu temel satranç kurallarından bahsetmek istiyorum…


Satranç oyunu 8×8 toplam 64 karelik bir tahtanın üzerinde oynanır. Taraflar siyah ve beyaz renklerde taşlarla oyunlarını kurarlar. Standart satranç dizilimi ile oyuna başlanır. Satranç diziliminde her zaman için satranç tahtasının beyaz olan köşesi oyuncuların sağında konumlanır ve vezir her zaman için kendi rengindedir. Bu iki ipucuna bakarak doğru satranç dizilimi yaptığınızı anlayabilirsiniz.


Satranç oyununa her zaman için beyaz taşı alan kişi başlar. Bu nedenle oyuna başlamadan evvel tarafların belirlenmesi gerekir. Oyunda hangi rengi kimin alacağının tespiti için kura çekilmesi esastır. Kura; oyunculardan birinin her renkten birer taşı farklı ellerine alarak gizlemesi, diğer yarışmacının da saklı taşlar arasından seçimini yapması ile gerçekleştirilir.


Satranç oyununda taraflar her defasında bir hamle yapabilirler. Oyun sırası ile oynanır. Hamlelerde kararlı olunması gerekir. Yani bir taşı yerinden hareket ettirdiğinizde onu koyacağınız yerin önceden planlanmış olması, taşın elde tahta üzerinde gezdirilmemesi, ellenen taşın mutlaka oynanması gerekir.


Satranç oyunu düşünmek üzerine kuruludur. Bu nedenle de düşünmek ve strateji oluşturmak gerekir. Kendi hamleleriniz kadar karşı tarafında da olası hamleleri, yaptığınız ya da yapacağınız hamleye cevaben yapılacak hamlelerin önceden düşünülmesi önemlidir. Satranç oynarken mutlak sessizlik esastır. Kesinlikle konuşulmamalı, karşı oyuncunun dikkatini dağıtacak hareketler ya da konuşmalar yapılmamalıdır. Kısacası satranç sürecinde oyuncular rahatsız edilmemelidir.


Satranç iki kişilik bir oyundur ve dışarıdan da müdahale edilmemelidir. Oyunculara hamle göstermek, işaret etmek, karelere dokunmak ve benzeri hareketlerden kesinlikle kaçınılmalıdır.


Satranç oyununda plan, hesaplama ile yapılır. Oyunun temelinde düşünce ve soyutlama yeteneğinin geliştirilmesi vardır. Bu nedenle üçüncü kişilerden düşünce ya da görüş yardımı da alınamaz, alınmamalıdır. Bir satranç oyunu, oyunu oynayan iki kişinin kişisel sorumluluğundadır ve sonuç bu iki kişinin çabasına bağlıdır.


Satranç oynamaya karar vermek, hayatınız üzerinde alabileceğiniz en önemli karardır. Satranç size analitik düşünce yeteneği kazandıracağı gibi bir hareketi yapmadan evvel düşünmeyi ve o hareketi yaptıktan sonra olası gelişecek diğer hareketleri görebilmeyi öğretir. Satranç ve benzeri akıl oyunlarını, zeka geliştiren oyunları tikokupon’daki iq oyuncak kupon kodu ile indirimli satın alabilirsiniz. Yine benzer bir alternatik olarak toyzz shop indirim kuponu ve d&r indirim kuponu sayesinde ek indirimle online sipariş verebilirsiniz. Bu bahsettiğim alternatifleri sizin de değerlendirmeniz mümkün.

Yazar Hakkında:

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Sinema Televizyon ve Fotoğraf bölümünden mezun oldu. Televizyon kanallarında çeşitli programlarda yönetmen, yönetmen yardımcısı, editör ve kameraman olarak çalıştı. Televizyon kariyerinin ardından Türkiye’nin önde gelen dergilerinin yazı işleri kadrosunda; editör, yazı işleri müdürü ve genel yayın yönetmenliği yaptı. Şimdilerde hayata dair pek çok konuda araştırmalarını sürdüren deneyimli yazar, aynı zamanda marka kültürü oluşturmaya yönelik kurumsal kimlik çalışmaları da yapıyor ve yazılarını Makale Marketi aracılığıyla okuyucuları ile paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.