Satış Ortaklığı Sistemi (Affiliate Marketing) Nedir? Nasıl Çalışır?‏

Bu makalede size satış ortaklığı sisteminin işleyiş şeklini daha detaylıca anlatacağım…

 

Satış ortaklığı orijinal adıyla Affiliate Marketing sistemi oldukça basit bir temel yapı üzerine kurulmuştur. İnternetten ürün tanıtımları ile komisyon kazanma programına dayanan bu sistem Türkiye’de de büyük bir hızla yayılmaya başladı. Bir bilgisayarı ve internet bağlantısı olan herkesin para kazanabileceği, kazan ve kazandır mantığına dayalı bu sistemi şu anda dünyanın en ünlü alışveriş siteleri kullanmakta ve Türkiye’de de artık önüne geçilemez bir evden para kazanma sistemi haline gelerek işsizliğe yepyeni bir çözüm olmaktadır.

 

Türkçe adı satış ortaklığı olan Affilate Marketing, sıradan bir internet kullanıcısının bile internetten sermayesiz bir şekilde para kazanabilmesini sağlayan en doğru, tutarlı ve güvenilir sistemdir. Temelde oldukça basit bir mantığa dayanan Affiliate Marketing; “Ürün Satıcısı”, “Satış Ortağı” ve “Müşteri” üçgeninden oluşur.

 

Satış ortaklığı sisteminde ürün sahipleri ürünlerinin tanıtımını daha düşük bir bütçe ile yapabilmek ve var olan satış potansiyellerini büyütmek için ürünlerini tanıtacak satış ortakları ararlar. İnternet ürün sahiplerinin hem ürünlerini düşük bir bütçe ile pazarlayabilecekleri, hem ürünlerini için çok büyük bir pazar bulabilecekleri, hem de bu pazara tanıtım ve satış yapabilecek satış ortakları bulabilecekleri mükemmel, eşsiz bir platformdur.

 

İnternetin neden mükemmel bir platform olduğunu bir örnek ile açıklayalım; Bir şirket düşünün, 10 tane pazarlama elemanı var. Bu 10 kişi her gün şirketin ürünlerini tanıtmak ve satış sağlayabilmek için sürekli çalışıyorlar. Ancak insanların belirli potansiyelleri vardır. Bunların üstüne çıkmak mümkün değildir. Bu sebeple ürünlerinin daha çok satılmasını isteyen şirketler daha çok pazarlama elamanı çalıştırmalıdırlar.

 

10 değil 30, belki de 50 kişinin çalışması gerekir. Hatta çok daha fazla kişiye ihtiyaç duyulur. Bu kadar kişi belki şirketin tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini istenen ölçüde yürütebilir. Peki, bu kadar kişinin maliyeti sizce bu şirkete ne olur? Elbette ki bu kadar kişiyi çalıştırmak şirketler için oldukça yüksek bir maliyet demektir.

 

Her çalışanın sigortası, yemeği, yol ücretleri, tanıtım için ulaşımı sağlayabilmek ve hızlı olması adına her çalışana araba tahsis edilmesi, bu arabaların yakıt giderleri, çalışanlarının giyim giderleri, konaklama ücretleri, maaşları, ofis ortamları, ofisteki giderler… Tüm bunların hepsi toplamda oldukça yüklü bir maliyet oluşturur. Şirketler ya da ürünlerini satmak isteyen diğer tüm ürün sahipleri bu durumun farkında.

 

Fiziksel hayatımızda (reel yaşam) bu kadar insanı çalıştırmak birçok şirket için mümkün değil. İşte tam bu nokta da internet tüm ürün sahipleri için mükemmel bir çözüm olarak ortaya çıkıyor. Günümüzde milyonlarca insana birkaç saniyede ulaşma imkanı sağlayan internet teknolojisi sayesinde ürün sahipleri ürünlerini tanıtacak yüzlerce hatta binlerce satış ortağına ulaşabiliyor. Ürünlerini internet vasıtasıyla tanıtacak, yazı yazarak pazarlayacak olan satış ortakları şirketler için çok düşük maliyetle işgücü demek olmasının yanı sıra bu şirketlerin ürünlerinin tanıtımını sağlayacak satış ortakları içinde oturduğu yerden, evinden çalışma imkanı demek.

 

İnternet her iki taraf için de o kadar çok avantajlı bir sistem ki; ürün sahipleri hem fiziksel hayatta çalışma imkanı sağlayamayacak kadar çalışana sahip oluyor, hem de daha önce saydığımız sigorta, yemek, yol ücretleri, tanıtım için ulaşımı sağlayabilmek ve hızlı olması adına her çalışana araba, arabaların yakıt giderleri, çalışanlarının giyim giderleri, konaklama ücretleri, maaşlar, ofis ortamları, ofisteki giderleri gibi giderler olmadığı için oldukça çok kar ediyor. Satış ortakları ise sabah 8 akşam 8 bir iş formatında çalışmaktan kurtularak istediği zaman, istediği kadar çalışma imkanı buluyor, istediği ürün sahipleri ile çalışabiliyor ( ister Amerika, ister Hollanda, isterse de İstanbul) evinde oturduğu yerden kahvesini yudumlayarak çalışabiliyor. Her iki tarafta sadece interneti kullanarak istediklerine sahip olabiliyor.

 

Satış ortaklığı ticaret dünyasının yeni şekli olmaya başladı. Yurtdışında neredeyse tüm şirketler web sitelerinde satış ortaklığı sistemini barındırıyorlar. Türkiye’de ise son yıllarda bu sistem hızla büyüyor. Bu değişimi gören bir çok diğer web şirketleri de bu yeni nesil ticaret işleyişi için satış ortaklığı sistemine imkan sağlayan altyapılar oluşturuyorlar. Kısaca, satış ortaklığı sisteminin iyi bir şekilde işlemesi için buna altyapı hazırlayan 3. taraf web şirketlerinin oluşturdukları web platformlarına da satış ağları denmektedir. Bu satış ağları ürün sahipleri ve ürünleri ile satış ortaklarını bir araya getirerek iyi bir web platformu üzerinde çalışmalarına olanak sağlamaktadır. Bu satış ağları aynı zamanda ürün sahiplerinin ürünlerin satışının güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için güvenli ödeme alt yapıları ve her iki taraf için de web teknolojisini sağlar. Yapılan satışlardan da küçük bir komisyon alarak kendi gelirlerini sağlarlar.

 

Satış Ortaklığı Sistemi Nasıl Çalışır?

Satış ağları sayesinde satış ortaklığı sistemi tamamen otomatik işlemektedir. Bir ürünün satış ortağı olmak için ürün sahibi ile iletişime geçmeniz gerekmez. Ürün satıcılarının ürünlerini eklediği satış ağına dahil olarak internette en çok satılan ürünleri seçin, internette tanıtın, ziyaretçiler tanıttığınız ürüne tıklasın ve satın alma işleminden hemen para kazanmaya başlayın. Ev hanımı, öğrenci veya herhangi biri, pozisyonunuz ne olursa olsun satış ortaklığı ile para kazanabilirsiniz.

 

Peki nasıl? GooMass Eğitim Kiti‘nde yer alan Satış Ortaklığı ağlarından birine katılırsınız. Buradan satabileceğiniz bir ürün bulursunuz. Ürünü dilerseniz ücretli reklamcılık ağlarında ücretli reklam vererek, dilerseniz para harcamadan, ücretsiz blog açarak veya site kurarak buralarda yazacağınız yazılarla ürünü tanıtabilir ve bu tanıtım yazılarına size verilen ürün satış ortaklığı linkini koyarsınız. Sitenize ziyaretçi geldiğinde sayfanıza koyduğunuz bu linke tıklayarak ürünü satın alırsa siz de gerçekleşen bu satın alma işleminden satış komisyonu, yani para kazanırsınız.

İşin temeli budur.

 

Ancak genelde insanlar internette nasıl ürün tanıtımı yapılacağını bilemez ve bu sistemleri kullanamazlar. Bu sebeple başarısız olurlar. Biz GooMass Eğitim Kiti‘nde başarılı olmanız için ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi uzun bir sürece dayanan bilgi birikimi ve deneyimlerimizle sizlere sunuyoruz. Satış Ortaklığı Sistemi ile herkese internetten bol bol kazançlar…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir