Şark Siyaseti: Şark Siyaseti Nedir? Türkiye’de Şark Siyaseti

Genelde “Şark Kurnazlığı” üzerine kurulmuş, hiçbir bilimsel ve toplumsal dayanağı olmayan; koltuk, rant, istismar, cemaat ve yandaş gibi kavramların ön planda tutulduğu siyasi modeldir…

 

Şark Siyaseti

Genelde “Şark Kurnazlığı” üzerine kurulmuş, hiçbir bilimsel ve toplumsal dayanağı olmayan; koltuk, rant, istismar, cemaat ve yandaş gibi kavramların ön planda tutulduğu siyasi modeldir.

 

Bu model; ekonomik, kültürel ve sosyal olarak çok geri kalmış doğu ülkelerinde ve üçüncü dünya ülkelerinde bol miktarda uygulanmakta ve siyasetçiler tarafından çok tutulmaktadır.

 

Yeryüzünde “Şark Siyaseti”nin gelişimine ve dünyanın birçok yerinde uygulama alanı bulmasına katkı sağlayan değerli Türk büyüklerimiz vardır. Bu büyüklerimiz özellikle modelin felsefi yönüne çok değerli katkılar yapmışlardır.

  • “Dün dündür bugün bugündür.”
  • “Yollar yürümekle aşınmaz.”
  • “Benim memurum işini bilir.”
  • “Bir koyup üç alacağız.”
  • “Ben yaptım oldu.”

…gibi söylemler, aradan uzun yıllar geçmesine rağmen, günümüzde de siyasetçilerimize ilham kaynağı olmaya devam etmektedir.

 

Anti-demokratik seçim yasalarını değiştirmeyen, dokunulmazlıkları kaldırmayan, sendikal hakları gasp eden, halka ait kurumları yok pahasına yandaşlarına peşkeş çeken; işçiyi, köylüyü ve esnafı açlığa mahkûm eden AKP iktidarı, kendi konumunu sağlama alma adına anayasa işine el atıp, bu yaptıklarını bir de demokrasinin gereği olarak topluma sunma pişkinliğini gösterebiliyorsa; bu duruma “Şark Siyaseti” olgusu haricinde bir açıklama getirebilmek mümkün müdür?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir