Şarap Seçimi: Hangi Yemekle Hangi Şarap İçilir?

Yemek ile uyum içerisinde içilmesi gereken şarap, neye göre tercih edilmeli? Şarap seçerken nelere dikkat etmeli? Hangi yemekle, hangi şarap içilmeli? Sofra şarabı, kokteyl şarabı, tatlı şaraplar, ekşi şaraplar ne ile içilmeli, nasıl tüketilmeli? Servis edeceğiniz yemeğin yanı sıra sunmayı düşündüğünüz şarap seçiminde dikkat etmeniz gereken birkaç küçük nokta var…

Yemek ile uyum içerisinde içilmesi gereken şarap, neye göre tercih edilmeli? Şarap seçerken nelere dikkat etmeli? Hangi yemekle, hangi şarap içilmeli? Sofra şarabı, kokteyl şarabı, tatlı şaraplar, ekşi şaraplar ne ile içilmeli, nasıl tüketilmeli? Servis edeceğiniz yemeğin yanı sıra sunmayı düşündüğünüz şarap seçiminde dikkat etmeniz gereken birkaç küçük nokta var.

 

Yemek şarap denklemini kurarken öncelikle damağınızın algıladığı tatları belirlemeniz gerekiyor; tuzlu, tatlı, acı ve ekşi. Yemeğin kapsadığı lezzet doğru şarap seçimine rehberlik edecektir. Ama önce şarap türlerini bir hatırlayalım.

 

Asit oranı şarabın lezzetini etkileyen unsurlardandır. Eğer şarabın içinde çok fazla asit varsa tadı ekşi olacaktır. Şeker, asiti dengeleyen bir maddedir. İyi bir şarabın asit-şeker oranı düzgün yapılanmıştır. Fazla miktardaki asit şarabınızı kuru bir tada büründürür. Aroma, şarabın kokusunu ağzın içinden bütüne taşıyan bir maddedir. Beyaz veya kırmızı şarapların meyvemsi tatlarda aromaları vardır. Eğer şarabınız meşe ağacından yapılmış bir varil içinde olgunlaştırılmış ise ağaç ya da vanilya kokulu olması muhtemeldir.

 

Tercihinizde yemek ve şarabın aynı kültüre ait olması ya da benzer niteliklere sahip olması uygun düşecektir. Örneğin İtalyan şaraplarını İtalyan yemekleri ile servis etmek gibi. Kırmızı sofra şaraplarının lezzeti genellikle kuru maddelerin yoğun oluşu nedeniyle ağır ya da ekşi ve mayhoş özelliktedir. Bu şarabın bol baharatlı yiyecekler, biftek, av eti, ördek, kaz ve makarnalarla tüketilmesi uygundur.

 

Beyaz sofra şarapları da içeriğindeki yoğun olan kuru maddelere rağmen çok daha hafiftir. Ekşi veya tatlı ve güzel kokulu olurlar. Tavuk, hindi, balık, kabuklu deniz mahsulleri ve dana eti ile tüketilmesi tavsiye edilir. Rose yani pembe şaraplar da ekşi veya tatlı olabilir. Bu şaraplar kızarmış tavuk, kabuklu deniz mahsulleri, soğuk biftek, piknik yiyecekleri ve açık büfe yemeklerle uyumludur.

 

Aperatif nitelikle şaraplar, yemek öncesi iştah açıcı olarak, kokteyllerde servis edilmesi uygun şaraplardır. Kokteyl bazlı şaraplara bir örnek vermek gerekirse, sade veya meyveli; hafif ve açık renkli şarapların tamamı bu tip organizasyonlarda etkilidir. Tatlı şaraplar yemek şaraplarına oranla daha tatlı ve ağırdırlar. Bu tür şarapların ek başına servis edilmesi gereklidir. Yanı sıra mutlaka bir şey ikram etmek istiyorsanız, meyveler, fındık gibi çerezler, kekler, kurabiyeler ya da tatlı peynirler ideal olacaktır.

 

Alkolsüz veya alkolden arındırılmış beyaz, kırmızı hatta köpüklü şaraplar da diğer şaraplarla aynı teknikle fermante edilmiş şaraplardır. Ancak alkolden arındırmak için özel bir filtrelemeden geçirilmişlerdir. Bu şarapları kategorilerine göre ayrılmış yemeklerle servis etmek uygundur. “Kırmızı ile kırmızı şarap” da alışılageldik bir kuraldır. Ve bu kuralın da doğru işldiği yadsınamaz bir gerçektir çünkü şarabın içindeki şurup, etin hoş kokulu lezzeti ile bütünleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.