Şarap Rengini Nereden Alır?

Şarabın renginin elde edilmesi ile ilgili bir yığın şehir efsanesi vardır. Kimileri kırmızı şarabın kara üzümlerden, beyaz şarabın ise beyaz üzümlerden elde edildiğini söylerken pembe şarabın ise bu ikilinin renk karışımından doğmuş yeni bir tür olduğunu iddia eder. Oysa gerçek sanılanın aksine çok daha meşakatli bir sürecin ürünüdür. Beyaz şarap da kırmızı şarap da rengini üzümün renginden almaz… Peki nasıl olur da bu şaraplar renklenir?…

Bilindiği gibi üç tip şarap bulunmaktadır; kırmızı, beyaz ve rose yani pembe… Şarabın tipini belirleyen renginin, elde ediliş süreci ise yine oluşumu kadar zahmetlidir. Sanılanın aksine şarabın renginin üzümün rengi ile hiç alakası yoktur. Renk tamamen üretim aşamasında üzümün sap ve kabuklarının ayrımının yapılacağı zamanlama ile alakalı bir süreçtir.

Beyaz şarap yapımında kullanılan üzümlerin sıkımı gerçekleştikten hemen sonra sap ve kabukları ayıklanır. Sap ve kabuklar renk üzerinde etkili oldukları için bu ayrımın yapılması ile beyaz şarap rengini elde eder.

Kırmızı şarapta ise sap ve kabuklar ayrılmaz. Mayalanma süreci kabuklar dahil olmak üzere gerçekleştirilir bu da şarabın rengini kırmızı olarak belirler.

Rose yani pembe şarapların elde edilmesinde ise durum kırmızı şarabınkinden farklı değildir. Pembe şarap yapımında kabuklar ve saplar kırmızı şaraba oranla daha az süre bekletildikten sonra ayırma işlemi gerçekleşir. Bu nedenle fenoller, tanenler ve renk yoğunluğu kırmızı şaraba oranla daha hafiftir. Renginin pembe olması ve içiminin de kırmızı şaraba oranla hafif beyaz şaraba oranla ağır olmasının nedeni de budur.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları – Nisan, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.