Şarap Kültürü: Şarap ile Peynirin Mükemmel Dostluğu

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmez tatlarından biri olan peynir, farklı kullanım alanlarıyla da zengin bir çeşitleme sunuyor. Sütün uykuya geçmesi ile elde edilen peynir; şaraba eşlik eden en temel mezelerden biri… Şaraba eşlik eden peynir denilince akla ilk dünyaca uygun peynirler gelse de 50’den fazla çeşidi bulunan Türk peynirlerinin de şarap ile uyumu yadsınamayacak kadar büyük…

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmez tatlarından biri olan peynir, farklı kullanım alanlarıyla da zengin bir çeşitleme sunuyor. Sütün uykuya geçmesi ile elde edilen peynir; şaraba eşlik eden en temel mezelerden biri… Şaraba eşlik eden peynir denilince akla ilk dünyaca uygun peynirler gelse de 50’den fazla çeşidi bulunan Türk peynirlerinin de şarap ile uyumu yadsınamayacak kadar büyük.

 

Rokfor, camembert ve brie gibi özellikle Fransa kökenli peynir çeşitlerinin eşlik ettiği şarap, 50’den fazla çeşidi bulunan Türk peynirleri ile de uyumlu mu? Türkiye’de şarap kültürünün gelişmeye başladığı ve bilinçli bir şekilde şarap tüketiminin yapıldığı son yıllarda akıllara takılan sorulardan biri hiç kuşku yok ki zengin seçenekleri ile Türk Mutfağı’nın gözdelerinden olan peyniri, söz konusu şarap olunca tahtını neden Fransa, Hollanda, İsviçre gibi ülkelere kaptırdığı. Mükemmel bir damak uyumunun yakalandığı peynir ile şarabın yadsınamaz beraberliğinden Türk peynirlerinin galip çıkması mümkün mü? Elbette mümkün…

 

Mayalı bir içecek olan şarap ile peynirin mükemmel dostluğunun sırrı, peynirin yağ ve tuz oranında saklı… Yoğun aromalı şaraplar, beraber tüketildiği peynirin damakta bıraktığı yağ ve tuzu temizleme özelliğine sahip.

 

Krema dokulu peynirlerle ağırlıklı olarak tatlı şarapların tüketilmesi, koyun ve inek sütlerinin yoğun olduğu peynirlerle ise daha hafif şarapların eşlik etmesi öngörülüyor. Bu noktalara dikkat edildikten sonra Türk peynirleri ile de istenilen tat dengesinin yakalanması mümkün. Kaşar peyniri, mihalıç, otlu Van peyniri, isli Çerkez peyniri, Ezine beyaz peynir, kargı tulumu, hellim ve gravyer peynirleri, şarap ile tüketilebilecek Türk peynirlerinden bir kaçı… Bir daha ki sefere şarap eşliğinde peynir tabağı hazırlamak için kolları sıvadığınızda bu tatlardan bir kaçına sofranızda yer vermeyi unutmayın.

 

Şarap ile Uyumlu Dünya Peynirleri…

 

Camembert: Kuzey Fransa kökenli bu peynir, inek sütünden üretiliyor. Aroması hafif şaraplarla uyumlu bir peynir.

 

Chevre: Bir başka Fransız peyniri ise Chevre. Keçi sütünden üretilen bu peynir, asit oranı yüksek beyaz şaraplarla tüketiliyor.

 

Rokfor: Fransız dağlarından doğal mağara ortamında olgunlaştırılan koyun sütü bazlı bu peynir, tatlı şaraplarla öneriliyor.

 

Brie: Fransa’da üretilen bu peynir inek sütünden yapılıyor ve krema gibi bir dokuya sahip. Yumuşak bir lezzeti olan Brie, tatlı şaraplarla uyumlu.

 

Gravyer: İsviçre’de üretilen sert kabuklu ve yağlı bu peynir 6 ile 10 ay sürede olgunlaştırılıyor. Bordeaux şaraplarıyla birlikte tüketildiğinde tadı doyumsuz oluyor.

 

Stilton: İngiltere’de üretilen bu küflü peynir zengin lezzeti ile peynirler içinde baskın bir tada sahip. Stilton ile tüketilebilecek en uygun şarap ise genç ve sert bir Porto.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları – Nisan, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.