Sanat Vampirleri, Emek Emerek Besleniyor

Sanatını sesi ile icra eden ses sanatçıları, kalemiyle bir çığır açan yazarlar ya da görsel sanat yapımcıları emeklerini paralayan bu insanlarla nasıl başa çıkacak? Korsancılar genellikle çok satan CD, DVD ve Kitaplara yöneliyor. Kısaca sanata ve emeğe haksız saldırıda bulunuyor. Sadece korsan satanlar değil, hukuka aykırı olarak üretilmiş ya da çoğaltılmış eseri satın alanlar da bir satıcı kadar suçludur…

 

Sanatını sesi ile icra eden ses sanatçıları, kalemiyle bir çığır açan yazarlar ya da görsel sanat yapımcıları emeklerini paralayan bu insanlarla nasıl başa çıkacak? Korsancılar genellikle çok satan CD, DVD ve Kitaplara yöneliyor. Kısaca sanata ve emeğe haksız saldırıda bulunuyor. Sadece korsan satanlar değil, hukuka aykırı olarak üretilmiş ya da çoğaltılmış eseri satın alanlar da bir satıcı kadar suçludur.

 

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 71. Maddesi uyarınca, “Bir eseri, icrayı, fonogramı veya yapımı hak sahibi kişilerin yazılı izni olmaksızın işleyen, temsil eden, çoğaltan, değiştiren, dağıtan, her türlü işaret, ses veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma ileten, yayımlayan ya da hukuka aykırı olarak işlenen veya çoğaltılan eserleri satışa arz eden, satan, kiralamak veya ödünç vermek suretiyle ya da sair şekilde yayan, ticarî amaçla satın alan, ithal veya ihraç eden, kişisel kullanım amacı dışında elinde bulunduran ya da depolayan kişi hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.”.

 

Sanata ve sanatçıya verilen değer bu kadar ucuz olmamalı.

Bence korsancılar sanat vampirleri, emek emerek besleniyor, gündemi çok iyi takip ediyorlar. Devlet tarafından yapılan denetimlerde İstanbul da son 3 yılda 44 milyon kitap, DVD ve CD ele geçirildi. Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa muhalefetten gereken yasal işlem yapıldı ancak korsancılığın önüne geçilemiyor.

 

Atatürk’ün de dediği gibi, “Bir milletin sanat yeteneği güzel sanatlara verdiği değerle ölçülür.” Türkiye sanat gibi bir ülke. Ay, yıldız da bizim bayrağımızın üzerin de sanatını icra ediyor. Emeğin değeri kalpten geçer, saygı da aynı yolu takip eder. Korsancılar siz ayrı bir ırk değilsiniz,  lütfen Atatürk’ün inanarak bıraktığı ülkemiz de sanata ve sanatçıya önem verelim. Millet olarak çağdaş ve saygın olmanın yolu hırsızlıktan değil, sanat’a verdiğimiz değerden geçer.

 

Korsancılığa Hayır…

 

Yazar Hakkında:
Yönetici asistanı olan yazarın şiir ve diğer yazılarına http://yapragyagmurlari.tr.gg isimli blogdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir