Şampanya Nasıl Yapılır ve Servis Edilir?

Fermantasyonunu tamamlamış şaraba özel bir maya ve bir miktar şeker ilave edilerek elde edilen şampanya, Türkiye’de yaygın olarak sadece kutlamalar, özel günlerde ya da önemli kokteyllerde tüketilir. Oysa yurt dışında şampanyayı sabah kahvaltılarına dahil eden pek çok kültür bulunmaktadır. İçimi kolay ve keyifli, damakta bıraktığı tat ile ayrıcalıklı bir lezzet olan şampanyanın oluşum hikayesi, şampanya olacak şarabın seçimi ile başlar. Seçilen şarap öncelikle kapalı bir hazneye doldurulur. Sonra haznedeki maya; şeker, alkol ve karbonik aside ayrılır.

Şarabın oluşmasını takip eden yeni fermantasyon süreci de böylece başlamış olur. İkinci fermantasyon diye bilinen bu süreçte, karbonik asit havaya dağılamaz ve sıvıyı baskı altında tutar. Mayanın görevi sona erince maya çıkartılır ve şampanya şarapta eritilmiş dozaj denen şeker ile karıştırılıp mantarlanır.

Şampanyayı sadece özel günlerde içenler, onun sadece ciddi yüzünü tanırlar. Oysa şampanyanın daha kalender, renkli, keyifli ikinci bir yönü daha vardır. İçilirken alınan keyif belli faktörlere bağlıdır.

  • Yıllanmış iyi bir şarap, şampanyaya aroma ve lezzet dolayısıyla içim keyfi verecektir.
  • Uzun süre mayalanmış şampanyada hava kabarcıkları daha kalıcı olur. Bu şampanya içilirken de hissedilir.
  • Katılan şekerin dozajı ne kadar az olursa, şarabın tadı da o kadar iyi algılanır.
  • Uzun süre maya ile fermante edilmiş şampanyalar, lezzetli olmaları açısından son mantarlanmadan kısa bir süre sonra içilmelidir.

Şampanya İçindeki Şeker Miktarına Göre 3’e Ayrılır

  1. Traditional Dry: 1 litrede 17-34 gr. şeker ihtiva eder.
  2. Demi Sec: Oldukça tatlı bir şampanya türüdür.
  3. Brut veya Ekstra Dry: Şeker miktarı en az olan gruptur.

Her üçünden de hem çok ucuz hem de oldukça pahalı olanları vardır. Şampanyayı sade içmek istediğinizde doğal olarak en iyisini tercih etmelisiniz. Ancak kokteyllerde orta kalitede şarap kullanılabilir.

Şampanya Nasıl Servis Edilir?

Özel anlarda, bir sevinci kutlamak, bir başarıyı onurlandırmak için içilen şampanyanın her şeyden önce yeteri kadar soğuk olması gerekir. Gazlı bir içki olduğundan özenle açılmalı, yersiz ve gereksiz sarsmalardan, sallamalardan kaçınılmalıdır.

Şampanya servisinden 20-25 dakika önce içinde buzlu su olan bir şampanya kovasında soğumaya bırakılır. Şampanyanın ideal soğukluğu 6-9 derece arasındadır. İdeal sıcaklığına ulaştıktan sonra şampanya ağzındaki yaldız ve tıpanın üzerindeki tel başlığı çıkarılır, 45 derece bir açıyla eğilir ve tıpa çevrilerek çıkartılır. Şampanya servis edilirken kadehlerin 2/3 oranında dolu olması gerekir. En ideal kadeh biçimi ise flüt denilen, tüp şeklinde ince ve uzun olanıdır.

Kadeh ayağının yüksekliği elle kavrandığında elinizin şampanyaya deyip ısıtmaması için yeterince yüksek olmalıdır. Şampanya kadehi hiçbir zaman buzla soğutulmamalıdır. Çünkü bu işlem şampanyanın tadını olumsuz şekilde etkiler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları – Nisan, 2024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.