Soğan Faydaları, Sağlıklı Yaşam ve Doğal Doping Soğan

Soğan sindirim sistemini uyarır, bağırsakları temizler, zor sindirilen maddelerle savaşır. Bunun dışında sinir bozukluklarına, uykusuzluğa, damar sertliğine iyi gelir ve kimi kanser türlerine karşı vücudun direncini arttırır. Ayrıca ergenlik döneminde, akne sorunu olan gençlerin en büyük kurtarıcısıdır. Soğanın özellikleri ve faydaları saymakla bitmez…

 

Üretimi binlerce yıl öncesine dayanan, eski Mısırlılar ve Keldanilerce de ekilip üretilen soğan, Yunanlılar, Romalılar ve atalarımız tarafından oldukça fazla tüketilmiş bir sebzedir. İlk kez Afganistan ve İran topraklarında yetiştirilen soğan, çağlar boyunca tedavi edici bitkiler arasında ilk sırada yer alır. Doğal bir doping maddesi olan soğan aynı zamanda hem pişmiş olarak hem de çiğ yenen lezzetli bir besindir.

 

Çiğ olarak tuzlu ya da salatalar içinde yenildiğinde sağlık üzerindeki olumlu etkisi daha da artar. Ancak midesi hassas olanların pişmiş olarak tüketmeleri önerilir. Pişirildiğinde besin değerinde çok fazla bir kayıp olmaz, vitaminlerini çok iyi korur. Soğan sindirim sistemini uyarır, bağırsakları temizler, zor sindirilen maddelerle savaşır. Bunun dışında sinir bozukluklarına, uykusuzluğa, damar sertliğine iyi gelir ve kimi kanser türlerine karşı vücudun direncini arttırır.

 

C Vitamini yönünden zengin bir sebze olan soğanın içeriğinde bulunan ana maddelerden biri de glukokinin’dir. Glukokinin kandaki şeker oranını düşürür. Bu özelliği onu şeker hastaları için de önemli bir sebze kılar. Çok etkin bir antiseptik olan soğan, küçük kesiklerde, hafif yanıklarda ve iltihaplarda, suyunu sıkarak kullanabileceğiniz doğal bir ilaçtır. Ayrıca ergenlik döneminde, akne sorunu olan gençlerin en büyük kurtarıcısıdır. Soğan ile hazırlanacak bir krem akne sorununu kökten çözmede kullanılan doğal bir ilaç olarak, uzmanlar tarafından önerilmektedir.

 

Soğanın özellikleri ve faydaları saymakla bitmez. Bu şifa dağıtan sebze, nezle ve anjin vakalarında da mikropların yok edilmesinde etkilidir. Pek çok kullanım alanı bulunan soğanın lapası baş ağrılarına iyi gelirken, menenjit tedavilerinde, streste, kalp çarpıntılarının giderilmesinde de kullanılmaktadır.

 

Soğan ve sarımsak gibi pek çok sebzeyi eğer bulabiliyorsanız çiftliklerden ya da tarlalardan almanız en güzeli. Bu konuda hizmet veren çiftlik ve tarlalardan sebze meyve tedarik ederek kapımıza kadar getiren online mağazalar bulunuyor. Bu mağazaların listesine tikokupon indirim kuponu sitesinin buradaki yöresel ürünler sayfasında görebilirsiniz. Dönemsel yayınlanan kampanyalarına da böylece bakmış olacaksınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları – Şubat, 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir