Sağlık Turizmi İçin Komşu Ülkelerin Önemi

Sağlık Turizmi’nde hastaların ülke seçimine bakarsak genel eğilimin 2-4 saat mesafedeki yakın komşu ülkelere yönelik olduğunu görürüz. Bu durum yurtdışında tedavi için Amerikan vatandaşlarının öncelikle Meksika’yı, İngilizlerin de Macaristan’ı tercih etmelerini açıklar. Sağlık Turizmi konumlandırmanıza ve ilgili yatırımlara karar vermeden önce bu dinamikleri dikkate almak gerekir…

 

Sağlık Turizmi’nde hastaların ülke seçimine bakarsak genel eğilimin 2-4 saat mesafedeki yakın komşu ülkelere yönelik olduğunu görürüz. Bu durum yurtdışında tedavi için Amerikan vatandaşlarının öncelikle Meksika’yı, İngilizlerin de Macaristan’ı tercih etmelerini açıklar. Sağlık Turizmi konumlandırmanıza ve ilgili yatırımlara karar vermeden önce bu dinamikleri dikkate almak gerekir.

 

Sağlık Turizmi açısından Türkiye konumu itibari ile avantajlı durumda, 4 saatlik uçuş ile 50 ülke Türkiye’ye ulaşabiliyor. Sağlık turizmi hedef ülkeleri belirlemek için bu 50 ülke arasında bize yakın olan, tedavi için Türkiye’yi tercih eden, edebilecek ülkeleri tespit etmek gerekir.

 

Dil kolaylığı sebebiyle Sağlık Turizmi’nde Amerika ve İngiltere genellikle hedeflenen ülkeler olmakta ancak bu ülkelerin Türkiye’ye yönelik Sağlık Turizminde oranlarının düşük olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca diğer rakip ülkelerin de bu şekilde hareket etmesi sebebiyle İngilizce konuşulan ülkelerde sağlık turizmi rekabeti oldukça fazladır. Bu sebeple daha yüksek yatırım ile daha düşük getiriniz olur.

 

Sağlık Turizminde yabancı dilin önemi bu şekilde bir kez daha öne çıkar. İngilizce sağlık turizmi için kritik öneme sahiptir, ilgili hekimlerin ve personelin bu dile hakim olması, ilgili dokümanların, web sitelerinin profesyonel İngilizce ile hazırlanmış olması gerekir. Ancak Sağlık turizminde daha ileriye gidebilmek için bu dil yelpazesini genişletmek kaçınılmazdır.

 

Hangi dilleri eklemek gerekir dersek, 2010 yılı Türkiye Turizm istatistikleri bize yol gösterir. Toplam yabancı ziyaretçiler arasında %35 ile başta Almanya, Rusya ve İngiltere gelir. Bu da Almanca-Rusça ve İngilizce dillerinin önemini gösterir. Hemen arkasından 24 ülkede konuşulan Arapça gelir. Geçen yıl ülkemize yapılan ziyaretlerin dil açısından dağılımı aşağıdaki gibidir.

 

Almanca Konuşan Turist: 5 699 726

Rusça Konuşan Turist: 3 542 913

İngilizce Konuşan Turist: 3 316 373

Arapça Konuşan: 1 883 795

Toplam Turist Sayısı: 14 442 807

Yüzde Olarak Gösterimi: 50,4%

 

Bu tabloda sağlık turizmi için Rusça ve Arapça öne çıkar. Hem bölgesel olarak Türkiye’ye yakınlık hem de tedavi tercihler sebebiyle. Bu iki dilin önemi itibari ile Ethos Consultancy Rusya ve Mısır’da yaşayan profesyonel çevirmenleri yabancı dil hizmetleri ağına ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.