Saç Dökülmesi, Saç Ekimi Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç dökülmesi özellikle erkeklerin en sık karşılaştığı problemlerden biri… En az erkekler kadar kadınlarda saç dökülmesi sorunu ile karşılaşırlar. Uzmanlar her gün 100 tel saçın dökülmesini normal karşılıyor ancak bu sayı arttığında kişilerin estetik kaygı yaşamasına neden oluyor.

Saç dökülmesinin pek çok nedeni var. Saç Dökülmesi hormonlara ya da genetik faktörlere bağlı olabileceği gibi dönemsel sıkıntılar, yanık ya da dermatolojik nedenler, bazı cerrahi operasyonlar ve travmatik rahatsızlıklara da bağlı gelişebilir.

Saç dökülmesi kişiyi estetik açıdan rahatsız eden bir sorundur. Yaşın ilerlemeye başlaması ile birlikte özellikle erkeklerde artış gösteren saç dökülme problemi, alın ve tepe bölgesinin açılmaya başlaması ile kendini gösterir. Alın ve tepe bölgesinde bulunan saçlar dökülürken, ense ve kulak arkasında dökülme gözlemlenmez. İşte saç ekimi tam da bu zamanda akıllara gelir.

Saç ektirmek isteyen kişiler için en doğru zaman güneş ışınlarının etkisini kaybettiği sonbahar mevsimidir. Saç ekimine karar verildiğinde izlenecek yol saçın yoğun olarak bulunduğu ense ve kulak arkasından alın ve tepe bölgesine transferi olacaktır.

Saç Ektirmek, Saç Ekimi Tedavi Yöntemleri

Saç ektirmek iki temel saç ekimi tedavi yöntemi ile uygulanır. Bu yöntemler: Folliküler Ünite Transplantasyonu (FUT) Tekniği ve Folliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) Tekniğidir. Peki, nedir bu teknikler?

  1. Folliküler Ünite Transplantasyonu (FUT) Tekniği: Kısa adı ile FUT Tekniği lokal anestezi altında gerçekleştirilen bir transfer tekniğidir. FUT Tekniği yaklaşık 4 saat bir operasyondur. Burada bireyin saçlı bölgesinde yer alan saçlardan küçük bir bölüm alınır. Şeritteki her bir saç kökü tek tek ayrılarak saçsız bölgeye ekiliyor. Nakledilen saçlar ortalama 8-12 hafta içinde sonuç veriyor. Operasyonun güzel yanı, ekim işlemi yapılan alandaki saçlar tekrar dökülmüyor hatta ömür boyu kalıcı oluyor. Bu yöntemde iki seans arası süre 6 ay olarak belirleniyor.
  2. Folliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) Tekniği: Kısa adı ile FUE Tekniğinin, FUT Tekniğinden farkı ikinci uygulamada mikro cerrahi yönteminin kullanılıyor olması. FUE Tekniğinde lokal anestezi uygulanıyor. Saç transferinin yapılacağı saçlı alan 1 mm uzunluk elde edilecek şekilde tıraşlanıyor. Saçsız alanda açılan ince kanallara saçlı alandan alınan köklü saçlar yerleştiriliyor. Seanslar birer gün ara ile alınabiliyor ve operasyon tamamlanıyor. Operasyonun güzel yanı, ekim işlemi yapılan alandaki saçlar tekrar dökülmüyor hatta ömür boyu kalıcı oluyor.

Saç Ekimi Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi operasyonunda tercih edeceğiniz tedavi yöntemini belirledikten sonra bilmenizde yarar var, saç ekimi sonrasında saç derisi üzerinde yara kabukları oluşuyor. Bu kabuklar kendiliklerinden dökülene kadar saç ve kafa bakımını çok titiz gerçekleştirmek lazım.

Bir diğer bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken konu, saç ekimi yaptırmak isteyen kişinin genel sağlık durumu… Aşağıda adı geçen rahatsızlıklardan muzdarip kişilerin saç ekimi yaptırması sakıncalı;

  • Şeker Hastaları
  • Tansiyon Hastaları,
  • Böbrek Yetmezliği yaşayan ve diyalize giren hastalar
  • Karaciğer Hastalıkları yaşayanlar
  • Ağır kalp hastalığı olan kişiler

Saç ekimi günümüzde son derece kolay uygulanabilen ve kalıcı bir çözüm. Eğer siz de bu dertten muzdaripseniz yapmanız gereken sizi ve sorunlarınızı yanıtlayacak en doğru hekimi bulmak için küçük bir araştırma yapmak…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Parfüm, Kozmetik ve Güzellik Mağazaları Alışveriş Kuponları – Ağustos, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir