Uzun ve Sağlıklı Saçlar İçin Ne Yapılmalı?

Küçüklüğümden beri en büyük zaafım uzun ve sağlıklı saçlar olmuştur. Bu konuda bir çok araştırma yaptım ama en büyük ilham kaynağım şüphesiz hepinizin çok sevdiği şarkıcı, oyuncu, iş kadını güzellik kraliçesi vs. Thalia’dır. Eminim çoğunuz onun saç güzellik sırlarını merak etmişsinizdir, şimdi sizlere kendisinin yazmış olduğu güzellik kitabından bilgiler vermek istiyorum…

Küçüklüğümden beri en büyük zaafım uzun ve sağlıklı saçlar olmuştur. Bu konuda bir çok araştırma yaptım ama en büyük ilham kaynağım şüphesiz hepinizin çok sevdiği şarkıcı, oyuncu, iş kadını güzellik kraliçesi vs. Thalia’dır. Eminim çoğunuz onun saç güzellik sırlarını merak etmişsinizdir, şimdi sizlere kendisinin yazmış olduğu güzellik kitabından bilgiler vermek istiyorum. Eveeeet gelelim Thalia’nın saç bakım sırlarına:) gülüyorum çünkü eminim siz de çok şaşıracaksınız çünkü böyle büyük sanatçıların doğal bakım maskeleriyle uğraşacağı kimin aklına gelirdiki avokado maskesi ve bir kavanoz mayonez özellikle mayonez maskesini yaptığımızda bir salata gibi kokacağımızı fakat saçlarımızın ne kadar muhteşem olacağını yazmış. Doğrusunu isterseniz yukarıdaki bakımları denemedim, çünkü tam denemeyi düşünüyordum ki internette araştırma yaparken ÇOK MUTLUYUM SONUNDA OLDU diye bir başlıkla karşılaştım.Bir arkadaş o ana kadar saçlarına denemediği bakım yöntemleri kalmadığını fakat en sonunda saçlarını nasıl güçlendirip dökülmesini önleyerek sağlıkla hızlı uzamasını sağlayacak yöntemi bulduğunu yazmış.

Saç Bakımı

Doğrusunu isterseniz yukarıdaki bakımları denemedim, çünkü tam denemeyi düşünüyordum ki internette araştırma yaparken ÇOK MUTLUYUM SONUNDA OLDU diye bir başlıkla karşılaştım.Bir arkadaş o ana kadar saçlarına denemediği bakım yöntemleri kalmadığını fakat en sonunda saçlarını nasıl güçlendirip dökülmesini önleyerek sağlıkla hızlı uzamasını sağlayacak yöntemi bulduğunu yazmış.

İşte FORMÜL:

Çam terebentin, susam, hint, avokado, jojoba, saf zeytin yağı tatlı badem ve gliserin. Bütün bu yağları kullandığınız büyük şampuan şişesine 10 yada 15 damla ben zeytin yağı ve badem yagından 20 damla koymuştum yarım yemek kaşığı bal karıştırıp kullanıyorsunuz fakat bunun yanısıra haftada iki kez yapmak üzere bir de adını veremiyorum organik saç bakım yağını sac diplerinize friksiyon yapıp boneyle sarıp 4 saat bekletip hazırladığınız şampuanla yıkıyorsunuz.Benim saçlarım boyamaya başlamadan önce gayet sağlıklı gür uzundu malesef sık boyayarak mahvettim. Kesinlikle uzun saç hastası biri olarak bu kadar incelmiş şekil almayan ve saglıklı uzamayan saçlarla nasıl durabilirdim tabiki durmadım saçlarımı enseme kadar kestirip boncuk kaynakla bir senede yeniden uzattım bu yöntemi kullanmaya başladıktan sonra zaten aşırı bir dökülme yoktu olanda azalmaya başladı ve saclarım yeniden gürleşti 8 ay bu şekilde devam ettikten sonra evet saçları canlandırıyor dökülmeyi yok ediyor ama istediğim hızlı uzaması baktımki uzama konusunda pek etkili değil. Bakım yöntemimi şu şekilde değiştirdim. Zaten bu bahsettiğim yağları içeren içinde 7 besleyici yağ bulunan bir şampuan kullanmaya başladım, bunun yanısıra o bahsettiğim organik saç bakım yağını saf zeytin yağıyla birlikte kullanmaya başladım.

ŞU ŞEKİLDE: Önce saf zeytin yağını saç diplerime masajla yediriyorum bes dakika falan sonra hemen ustune özel dışardan aldığım organik sac bakım yağımı sürüyorum, bir guzel yeniden iyice masajla her ikisini yediriyorum saç uçlarımada bu saç bakım yağından bolca yediriyorum sac uçlarını tedavi etme gibi bir özelliğinden dolayı, sonra saçlarımı boneyle sarıp 4 saat bekletip yıkıyorum bunu haftada bir kez yapıyorum bir türlü uğraşıp uzatamadığım saçlarım çok kısa sürede nihayet belime indi halen bu bakıma devam ediyorum. Fakat ne yalan söyleyeyim bu mayonez maskesinide merak etmiyor değilim. Bu arada bu maskeyi kullanan arkadaşlarımız varsa aramızda yada kullandıkları başka yöntemler her konuda olabilir bizimle paylaşırsanız çok sevinirim.

Saç konusundan çok çekmiş biri olarak, bu konuda asla yalan yanlış bilgiler vermeyeceğimi bilmenizi isterim.Yukarıda da dediğim gibi kendim bizzat kullanmış olup hala kullanmaya devam ettiğim yöntemlerdir içiniz rahat olsun ama! Dikkat etmeniz gereken bir husus var bana alerji yapmayan ya da saçlarıma yarayan sizede kesinlikle yapmaz yarar diye bir şey yok, neden derseniz, bazı yağlar bazı kişilere alerji yapabiliyormuş bunun için bileğinizin iç kısmında yağları teker teker deneye bilirsiniz 24 saat bekledikten sonra her hangi bir kızarıklık olmazsa sizde alerji yapmıcak demektir zaten alerjik bir yapınız varsa mutlaka uzman bir doktora danışarak kullanın. Saç dökülmesi yada uzaması olayı bir çok nedene bağlıdır. Dengesiz beslenme, yeterince su içmeme, geçirdiğiniz rahatsızlıklar sonucu kullanılan ilaçlar uykusuzluk ve stres zaten herşeyin çoğunlukla başı stres ve uykusuzluk kansızlık bu konularda herşey yolundaysa, eminseniz, alerjik bir yapıya sahip değilseniz kesinlikle bu yöntemleri denemenizi tavsiye ederim. Gelelim önemli bir konuya daha saç bakım serumları, saclarınızın özellikle uçlarını pürüzsüzleştirerek canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar. Piyasada bir çok markada saç serumları mevcut. Ben de uzun zaman saç serumları kullandım, fakat biliyorsunuz ki son zamanlarda bir argan yağı furyasıdır almış başını gidiyor. EEE bu kadar saç düşkünü birisi olarak ben de kulllanmamış ya da kullanmıyor değilim. Bir markadan saç serumu aldım önceleri verdiği parlaklıktan sanırım saçlarıma iyi geldiğini düşünmüştüm. Bir süre sonra saç uçlarımın kurumaya başladığını farkettim acaba gerçekten bu ürünmü yaptı böyle diye düşünürken, şansıma televizyonda aktarcılar derneği başkanı bir programda konuşma yapıyor, tamda argan yağını anlatıyordu.Evet gerçektende argan yağı saçlar için bulunmaz bir nimet şifa kaynağı saçları onarma, kırılmasını önleme canlandırma ve belki bilmediğim daha başka faydaları açısından ben kullanarak şahit olduklarımı belirtiyorum. Argan yağının malesef piyasada çok sahteleri var yada benim aldığım ürün gibi belki içinde gerçekten argan yağı olan ama bir gram falan gerisi parfüm ya da kimyasal maddeler içeren ürünler.
GERÇEK ARGAN YAĞI NASIL ANLAŞILIR
1- Rengi çok açık sarıdır. 3- En önemli özellik yanıcı değildir. (Yağı bir tabağa koyun çakmağı çakın yanıyorsa sahtedir.)
2- Kıvamı ne su ne yağ, ikisinin ortası bir kıvamdadır. 4- Zeytin ya da sıvı yağ gibi kokar parfüm gibi kokmaz.

Bir arkadaşımın ağbisi bitkisel ürünler satıyor, fuarlarda stantlar açıyordu. Gerçek bir argan yağı arıyordum, kendisinde olduğunu sahte olmadığını çok satıldığını söyledi. Sahtemi değilmi diye yağı yaktım kesinlikle yanmadı diğer özelliklerde rengi kokusu tutuyordu ve kullanmaya başladığımdan beri ilk defa saçlarım bu kadar kırılmadan ve incelmeden belime kadar sağlıkla uzadı. Elbette yaptığım diğer bakımların payı çok büyük, ama uçlar açısından serum yerine argan yağı kullandım ve çok memnunum. Argan yağını, güvendiğiniz aktarlarda çok kolay bulabilirsiniz. Çok ucuz bir argan yağı bulursanız zaten almayın çünkü gerçek argan yağı oldukça pahalıdır. Dediğim gibi piyasada çok güzel iyi serumlar var ama argan yağı tıpkı gerçek saf zeytin yağı gibi bulunmaz bir nimettir. Sağdan soldan duyduğunuz yada dergilerde okuduğunuz her bakım yöntemini denemeyin.Gerçekten denenmiş bakım yöntemlerini kullanın. Ama sakın unutmayın, herkesin saç yapısı farklıdır. Başkasına yarayan sizede yarar diye birşey yok. Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda saç bakımınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Herkes için saç güzelliği çok önemlidir ancak bu yolda yapılan hatalar, geri dönülemeyecek sonuçlara sebep olabilir. Bu yüzden çok dikkatli olunmalıdır. Güzelleşelim derken, saçlarımızdan olmayalım.

Bu arada bu konuya değinmedende geçemeyeceğim yine çok önemli olduğunu düşünüyorum çünkü, malesef mevsim geçişleride sağlığımızı etkilediği gibi saç sağlığımızıda etkiler. Özellikle son baharı yaşadığımız şu günlerde saç dökülmesi şikayetinin arttığı görülür. Normalde dökülme yokken sebepsiz aşırı dökülme olursa endişelenmenize gerek yoktur mevsimsel ve geçici olduğunu bilmelisiniz.

FUNDA UĞUR

e-posta : ugurfunda@hotmail.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Parfüm, Kozmetik ve Güzellik Mağazaları Alışveriş Kuponları – Aralık, 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir