Saç Bakımı, Sağlıklı Saçların Sırrı, Mevsim Değişiminde Saçlar

Her mevsim değişiminde tıpkı bedenimiz gibi saçlarımız da özel ilgiye gereksinim duyar. Yaz aylarında güneş, deniz, kum; sonbahar ve ilkbaharda rüzgar; kış aylarında ise soğuk saçların sağlıklı gelişimini olumsuz etkileyen hava hareketleridir. Peki, özellikle reklamlarda gördüğümüz o sağlıklı saçlara sahip olmanın sırrı nerede saklıdır? Saçlarımıza nasıl bakmalı, onları mevsim değişimlerinin olumsuz etkilerinden nasıl korumalıyız?

Bir kadını kadın yapan unsurların başında gelir saçlar… Dolayısıyla da her kadın ahenkle dans eden saçların sırrını arar… Oysaki inandığım felsefelerden biri olan “ne yersen o sen olursun” söylemi sağlıklı saçlara sahip olma noktasında da ilk dikkat edilmesi gerekenlerdendir.

Sağlıklı beslenmenin önemine her daim vurgu yapan uzmanlar genellikle sağlıklı bir bedenden söz ederler. İşte saçlar da bu sağlıklı bedenin bir parçasıdır. Yeterli vitamin ve minerallerle beslenmeyen kişilerin sağlıksız görüntüsü kendini saçlarda da hissettirir. Donuk, mat ve cansız saçlar doğru beslenilmediğine işaret eder. Oysa ki sağlıklı ve parlak saçlar için yeteri kadar vitamin (özellikle A, B ve C), demir, protein, çinko alımının gerçekleştiğinden emin olunmalıdır. Bunun için yapılacak liste ise çok basit, alışveriş listenize; havuç, turunçgiller, fındık, fasulye, baklagiller ve bol bol sebze (özellikle yeşil yapraklılar) eklemeyi unutmayın.

Saçlar, kendi doğal deri dengesi ile beslenirler. Sık ve bol şampuan ile yıkanan saçlarda deri PH dengesini yitirir. Bu nedenle de deride kepek, saçlarda cansızlık ve hatta koparak dökülme gözlemlenir. Saçlarınızı gün aşırı yıkayın ve banyo öncesi kafa derinize hafif bir masajı armağan edin.

Düzenli kesim de saç bakımının önemli adımlarındandır. Kırılan saç uçlarından kurtulmak saçlarınızın sağlıklı görünümü kazanmasına yardımcı olur.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken detay da saçlarını boyatan kişilerin doğal saç boyası tercih etmeleri yönündedir. Kimyasal ve suni boyalar saçın olduğundan hızlı yıpranmasına neden olur. Bitki özlerinden oluşan doğal boyalar saça renk vermenin yanı sıra saçı koruyucu özelliğe de sahiptir. Kuaförünüzden sizin için doğal ya da doğala eş saç boyası önerisinde bulunmasını isteyin.

Özellikle mevsim değişimlerinde saçı besleyici bakımlar yapmak da iyi bir çözümdür. Bunun için hem piyasada hazır satışa sunulan bakımlardan satın alabilirsiniz hem de aktarlarda hazırlanan özel karışımlardan yararlanabilirsiniz. Evde hazırlanabilen doğal bakımlar da vardır. Ancak tariflerin çok güvenilir kaynaklardan alınmasına dikkat edilmelidir. Aksi faydadan çok zarar getirir.

Yazar Hakkında

Moda, trendler ve alışveriş özel ilgi alanım… Moda dünyasına dair yenilikleri takip etmeyi, bu alanda araştırmalar yapmayı, önerilerde bulunmayı ve makaleler yazmayı seviyorum. Bana göre moda bir yaşam biçimidir, kendi yaşam biçiminizdir… Kendi yaşam biçiminizi yaratabilmeniz dileklerimle deneyimlerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım değerli yorumlarınız benim için önemli, siz de paylaşırsanız sevinirim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Parfüm, Kozmetik ve Güzellik Mağazaları Alışveriş Kuponları – Nisan, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.