Rüzgar Yönleri ve Rüzgar İsimleri

Bugün lodos var o nedenle de hava ılık, eyvah yarın poyraz esecekmiş hava soğuyacakmış gibi cümleleri hayatımızda ne kadar da sık duyarız. Elbette rüzgarların çeşitleri bu iki rüzgarla sınırlı değildir. Bölgelere göre farklılık gösteren pek çok rüzgar çeşidi vardır…

 

Bugün lodos var o nedenle de hava ılık, eyvah yarın poyraz esecekmiş hava soğuyacakmış gibi cümleleri hayatımızda ne kadar da sık duyarız. Elbette rüzgarların çeşitleri bu iki rüzgarla sınırlı değildir. Bölgelere göre farklılık gösteren pek çok rüzgar çeşidi vardır. Rüzgar çeşitleri havanın durumunun nasıl olacağı konusunda bizlere fikir verir. Ülkemizde rüzgar şekilleri ana isimlerinin yanı sıra yönlere göre de adlandırılırlar.

 

Ana Yönlerden Esen Rüzgarlar: Kıble güneyden; gündoğusu doğudan eser. Kuzeyden esen rüzgara “yıldız” batıdan esen rüzgara ise “günbatısı” denir.

 

Ara Yönlerden Esen Rüzgarlar: “Keşişleme” güneydoğudan “Lodos” ise güneybatıdan esen rüzgarlardır. Kuzeydoğudan esen rüzgara “Poyraz”, kuzeybatıdan esen rüzgara ise “Karayel” deriz.

 

Rüzgar Çeşitleri, Yön ve Özellikleri:

Kıble: Güneyden esen rüzgardır. Adını güneyin simgesi “kıble”den alır. Oldukça sıcak ve bir o kadar da nemli bir rüzgardır. Kıble denizciler için önemli olduğu kadar da tehlikeli bir rüzgar tipidir.

 

Gündoğusu: Ani ısı değişikliklerine neden olan Gündoğusu doğudan esen bir rüzgardır. Denizciler için bir tehlikesi bulunmayan gündoğusu balıkçılar tarafından en sevilmeyen rüzgarlardandır. Ani ısı değişikliği nedeniyle balıklar bulundukları bölgeyi terk edecekleri için avlanmak neredeyse balıkçılar için imkansız olur. Gündoğusunun bir diğer özelliği de yağışı kesmesidir.

 

Yıldız: Yıldız kuzeyden eser ve soğuk bir rüzgar türüdür. Adını kuzeyin balıkçılarının verdiği söylenen yıldız, genellikle yurdumuzun kuzey kesimlerinde etkilidir. Yıldızın en temel özelliği yaz aylarında serin kış aylarında ise soğuk hava taşımasıdır. Yıldız denizden karaya esen bir rüzgar türüdür. Karadeniz ve Marmara denizi üzerinde oluşan soğuk havayı karaya taşır.

 

Günbatısı: Günbatısı kaçak bir hava hareketidir ve süresini önceden tahmin etmek neredeyse imkansızdır. Batıdan esen sıcak ve nemli bir rüzgar türüdür. Ülkemizin batı bölgelerinde genelde yağışa neden olan günbatısı zaman zaman deniz ve kara hayatını etkileyecek derecelerde görülebilir.

 

Keşişleme: Keşişleme güneydoğudan eser. Kıble ve Gündoğusu rüzgarlarının 135 derece aralığında esmektedir. Sabah saatlerinde görülen keşişleme akşama doğru sıcak basmasına neden olur. Eğer sabah saatlerinde keşişleme ile karşılaşılmış ise denizden uzak durulması hayırlıdır zira bu sıkıntılı hava beraberinde başka sıkıntıları da getirir. Sabah keşişlemesinin ardından denizde sıklıkla fırtına görülür. Keşişlemenin bir diğer özelliği de kuru ve sıcak bir rüzgar olmasıdır. Bu özelliği ile havayı kurutur ve sıcaklığın artmasına neden olur.

 

Lodos: Lodos yön belirtme özelliği olan bir rüzgardır. Bu nedenle de Lodos’un karadan denize mi; denizden karaya mı doğru estiği karanın ve denizin konumuna göre farklılık gösterir. Örneğin Lodos Antalya’da denizden karaya, Sinop’ta ise karadan denize doğru eser. Lodos sıcak ve bunaltıcı bir rüzgardır. Lodos şiddetine bağlı olarak Marmara, Ege ve Akdeniz deniz ulaşımını olumsuz yönde etkiler. Tehlike sadece denizde değil karada da söz konusudur. Lodos denizciler için çok önemli bir rüzgardır. Lodos yağmurun ardından sıcak havaya neden olur.

 

Poyraz: Poyraz ülkemizde daha çok Marmara, Trakya, Akdeniz ve Karadeniz kıyılarında görülür. Poyraz estiğinde hava sıcaklıkları düşer, ayaz olur. Poyraz balıkçıları en sevdiği rüzgarlardandır çünkü istikrarlı bir rüzgardır ve deniz için orta karar bir hava sunar.

 

Karayel: Kuzeybatıdan esen Karayel, kışın kar yazın ise sağanak yağışlara neden olan soğuk bir rüzgardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.