Rüzgar ve Çeşitleri: Denizcilikte Rüzgar Çeşitleri ve Özellikleri

İster hobi ister profesyonel anlamda olsun eğer siz de zamanınızı deniz ile geçirmeye karar verdiyseniz öncelikle rüzgarla dost olmayı öğrenmelisiniz. Dost olmak için de tanımak gerekir. Bu makalemde sizlere rüzgar çeşitlerini, hangi rüzgar türünün hobinize engel hangi rüzgar türünün hobinize destek olabileceğini anlatmaya çalışacağım. İşte merakı denizcilik olanların ve hava hareketlerine meraklıların bilmesi gereken rüzgar çeşitleri ve anlamlar…

 

İster hobi ister profesyonel anlamda olsun eğer siz de zamanınızı deniz ile geçirmeye karar verdiyseniz öncelikle rüzgarla dost olmayı öğrenmelisiniz. Dost olmak için de tanımak gerekir… Bu makalemde sizlere rüzgar çeşitlerini, hangi rüzgar türünün hobinize engel hangi rüzgar türünün hobinize destek olabileceğini anlatmaya çalışacağım. İşte merakı denizcilik olanların ve hava hareketlerine meraklıların bilmesi gereken rüzgar çeşitleri ve anlamları…

 

Ve hayatınızın büyük özlemle beklenen o anı geldi çattı. Belki bir yelkenlinin dümenine geçme şansı, belki oltanın ucunda kıpırdaşacak balıkları yemleme fırsatı belki de engin denizlerde kaybolma özlemiydi yıllarca hayalini kurduğunuz. Hayallerinize bu denli yaklaşmışken en kötü tecrübe beklenmeyen hava muhalefetine yenik düşmek olurdu hiç kuşkusuz… Bu nedenle de havayı koklamalı ve size dost düşmen rüzgar türlerini öğrenmenizde fayda var.

 

Rüzgar Çeşitleri, Rüzgar Terimleri ve Anlamları…

Öncelikle rüzgar nedir sorusuna yanıt verelim. Rüzgar, alçak ve yüksek basınç arasında havanın yer değiştirmesi ile oluşan hava olayıdır. Rüzgarın şiddeti, bu iki basınç arasındaki farkın büyüklüğüne bağlıdır. Fark ne kadar büyük ise rüzgarın şiddeti de o denli büyük olur. Rüzgarın yönü ve şiddetini ölçmek için çeşitli araçlar vardır. Rüzgarın şiddeti yani hızını “anemometre” adı verilen cihaz ile ölçülür. Rüzgarın yönü ise rüzgar gülü adı verilen hem dekoratif hem de fonksiyonel araçla ölçümlenir. Elbette hobinizi bir dizi araç ile donatmanıza gerek yoktur. Rüzgarın yönünü ölçmek içinde yanınızda sürekli rüzgar gülü taşımanız da gerekmez. Parmağın ıslatılarak havaya kaldırılması da rüzgarın yönünü anlamak için yeterlidir. Rüzgar hangi yönden esiyor ise ıslak olan parmağınız serinliği o yönden algılayacaktır.

 

Rüzgar Çeşitleri:

Şiddetli Rüzgarlar, Hızı ve Sonuçları…

Büyük Fırtına: Rüzgarın saatte 100 km ile 120 km arasında bir hızla estiği rüzgar türüne “büyük fırtına” denir. Büyük fırtına denizde büyük dalgaların oluşmasına neden olurken karada da durum farklı değildir. Büyük fırtına söz konusu olduğunda tekneler devrilir, evlerin çatıları zarar görür (uçar), ağaç ve bitkiler rüzgarın şiddeti ile sökülür, devrilir.

 

Kuvvetli Fırtına: Kuvvetli fırtınanın neden olduğu zarar büyük fırtınaya çok benzer ancak burada rüzgarın saatteki şiddeti 70 ile 100 km. arasındadır. Kuvvetli fırtına ağaçların dallarının kırılmasına, elektrik tellerinin kopmasına ve zaman zaman çatılardaki kiremitlerin uçmasına sebep olur.

 

Kasırga: Kasırga rüzgar türleri içinde en kuvvetlilerinden biridir. Genellikle Amerika ve Japonya’da görülen kasırga tayfun ya da siklon adıyla da anılır. Felaketin boyutu büyüktür, işte bu nedenle de sık sık Amerikan filmlerinde kasırga ile sarsılan senaryoları izleriz.

 

Bora: Bora bir diğer şiddetli rüzgar türüne verilen addır. Bora söz konusu olduğunda denizde barınmak imkansızdır. Hızı 100 km’nin üzerindedir ve evlerin hasar görmesine neden olacak kadar kuvvetlidir.

 

Orta Şiddetteki Rüzgarlar, Hızı ve Sonuçları:

Fırtına: Adı korkutsa da yukarıda saydığım rüzgar türlerine oranla daha hafif sonuçları vardır. Fırtına söz konusu olduğunda rüzgarın hızı saatte 60-70 km. olarak tespit edilir. Fırtına ağaçları yerinden sökmez, gemileri batırmaz ama onun da sebep olduğu hasarlar vardır. Ağaçların küçük dallarının kırılmasına neden olur, denizde kalmak zordur ve rüzgarın şiddeti ile ağaçlar sürekli sallanır.

 

Orta Fırtına: Orta fırtına denizcilere dümen hakimiyeti kaybettirir. Rüzgarın hızı saatte 50 km’yi bulur.

 

Kuvvetli Rüzgar: Büyük dalgalara yol açar. Rüzgarın hızı saatte 35-40 km.’dir.

 

Firişka: Firişka’da rüzgarın hızı saatte 15-20 km.’dir Yıkıcı ve tahrip edici etkisi yoktur. Ağaçların sallanmasına neden olur ama zarar vermez.

 

Orta Rüzgar: Firişka’dan biraz daha hafiftir. Orta rüzgar’da, rüzgarın hızı saatte 10-15 km.’dir. Küçük dalgalara neden olur.

 

Hafif Rüzgarlar, Hızı ve Sonuçları:

Latif Rüzgar: Hızı saatte 5 km ve daha az olan rüzgarlardandır. Latif adı gibi bir rüzgardır. Denizde ufak dalgalanmaya sebebiyet verir. Ağaçların yaprakları sallanır.

 

Hafif Rüzgar: Hafif rüzgar dalgaya neden olmaz. Suyun üzerinde rüzgarın sebebiyet verdiği hafif kıpırtılar vardır. Yapraklar sürekli hareket eder.

 

Gayet Hafif Rüzgar: Hafif bir serinlik hissi verir. Yapraklar çok  nadir hareketlenir.

 

Sakin: Rüzgar hareketinin görülmediği havanın tanımı için kullanılır. Esinti yoktur. Yaprak kımıldamaz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir