18 Kasım 2019, Pazartesi
obilir > Konular > Spor ve Rekreasyon > Su Sporları > Rüzgar Sörfü, Rüzgar Sörfü Malzemeleri, Türkiye’de Rüzgar Sörfü

Rüzgar Sörfü, Rüzgar Sörfü Malzemeleri, Türkiye’de Rüzgar Sörfü

Rüzgâr sörfü diğer bir değişle “windsurf” Türkiye’de ortalama 15 yıldan beri ilgi gören yeni diye tanımlanabilecek bir spor dalı. Peki rüzgar sörfü nasıl yapılır? Rüzgar sörfü için nelere ihtiyaç vardır? Herkes rüzgar sörfü yapabilir mi? Rüzgar sörfüne gönül verenlerdenseniz bu makaleye göz atmalısınız…

 

Rüzgâr sörfü diğer bir değişle “windsurf” Türkiye’de ortalama 15 yıldan beri ilgi gören yeni diye tanımlanabilecek bir spor dalı… Rüzgar Sörfü’nün Dünya ülkelerindeki keşfi ise 1965’li yıllara uzanıyor. Kaliforniyalı Hoyle Schweitzer ile Jim Drake’in 1965 yılında durgun denizden sıkılarak boardlarına yelken monte etmeleriyle keşfedilen rüzgar sörfü, sailboard, boardsailing ile başlayıp windsurf’e uzanan bir isim alma süreci yaşıyor. O günden bu yana rüzgarla yıkanan her sahil rüzgar sörfü yapmayı gönüllerine koyan sporcularla tanışıyor. Peki rüzgar sörfü nasıl yapılır? Rüzgar sörfü için nelere ihtiyaç vardır? Herkes rüzgar sörfü yapabilir mi? Rüzgar sörfüne gönül verenlerdenseniz bu makaleye göz atmalısınız.

 

Rüzgar Sörfü

Rüzgar sörfü eğitim almayı gerektiren, sade donanımlı ancak sabır isteyen bir spor dalı. “Denge” rüzgar sörfünün bel kemiğini oluşturur. İşte bu nedenle de rüzgar sörfüne başlayanlar için ilk eğitim karada başlar… Denge ve duruş pozisyonlarının çalışılmasının ardından ikinci aşama olan su da eğitime geçilir. Suda yapılan eğitimde sırasıyla sörf tahtasına çıkma, düşmeden yelkeni kaldırma ve hareket edebilme öğrenilir. Sörf tahtasının üzerinde durmayı başaran öğrenci için oldukça zorlu ancak son aşama olan yelkenin kaldırılmasına geçilir. Yelkeni kaldırmak ve kontrol etmek oldukça güç bir iştir. Bu aşamada kolların kuvveti, omuz, göğüs ve sırt gücü devreye girer ki bu da ilk günün sonunda size vücudunuzda sızlayacak noktaları adreslemektedir. Ancak tüm bu süreçler moralinizi bozmamalıdır, zira sabır, istikrar ve sistemli çalışma ile hemen herkes rüzgar sörfü yapabilir.  Eğer bir kere sebat etme başarısını gösterirseniz ara vermek zorunda dahi kalsanız rüzgar sörfünü hayatınız boyunca yapabilirsiniz.


Rüzgar Sörfü Yapmak İçin Nelere İhtiyaç Vardır?

Rüzgar sörfü yani windsörf yapmak için öncelikle sabır, inanç ve azim gerekir. Rüzgar sörfü donanım açısından çok da komplike olmayan malzemelerle gerçekleştirilir. Nasıl mı? Gelin maddelerle rüzgar sörfü yapmak isteyenlerin ihtiyaçlarını ve donanım özelliklerini belirleyelim.

 • Rüzgar Sörfü Malzemeleri, sörf tahtasına yani boarda takılan üç bölümden oluşur. Bu parçalara; yelken direği, yelken ve tutma çatalı denir. Rüzgar Sörfünde kullanılan sörf tahtası, polyester ya da polietilen gibi bir malzemeden yapılır, içi de köpükle doldurulur.
 • Sörf tahtalarının altı, suda hızlı gidebilmek için pürüzsüz; üstüyse sörfçünün ayağı kaymaması için pürüzlü tasarlanır.
 • Rüzgar Sörfü yapanlar özellikle başlangıç aşamasında, sörf kıyafeti giymek zorundadırlar. Bu alışkanlığı en baştan edinmeye önem vermelisiniz.

Bunlara Dikkat Edin:

 • Ne kadar kısa sürede denize açılma konusunda başarılı olursanız olun, rüzgar sörfünde ilk kural sınırları bilmek ve dışına çıkmamaktır.
 • Denize açılmadan önce gerekli tüm donanımın yanınızda olduğundan emin olmalısınız.

Türkiye’de En İyi Rüzgar Sörfü Noktaları

 • Türkiye’de rüzgâr sörfü denilince hiç kuşku yok ki akla ilk gelen adres: Çeşme Alaçatı. Dünyanın da en iyi beş rüzgâr sörfü noktasından biri olarak kabul edilen Alaçatı her yıl yerli yabancı sörf meraklılarının akınına uğruyor. Mayıs ile Ekim ayları arası ki bu oldukça uzun bir dönem cömert rüzgarı ile rüzar sörfü yapanların yelkenlerini dolduran Alaçatı’da sörf yapmayı öğrenmek de sörf malzemesi kiralamak da çok kolay.
 • Türkiye’de Rüzgar Sörfüne olanak tanıyan bir diğer adres ise Bodrum Bitez Koyu… Gerek ulaşım kolaylığı açısından gerek de malzeme kiralama konusunda tesislere sahip olması ile Bitez, sörf ustalarının listesinde yer alıyor.  Yılın hemen her döneminde yabancı sörf tutkunlarının da uğrak yeri olan Bitez’in en büyük avantajlarından biri de öğleden sonra hızlanan rüzgar.
 • Ünlü rüzgârı, açık ve dalgalı bir deniz olması nedeniyle usta sörfçülerin gözdesi Akyarlar Feneri Türkiye’de rüzgâr sörfü için önemli bir diğer adres. Yeni başlayanlar için biraz riskli bir destinasyon olsa da profesyonelleştikten sonra Akyarları listenize ekleyebilirsiniz.
 • Türkiye’de rüzgâr sörfü yapılabilecek bir diğer adres de İstanbul’un yanı başında konumlanan Kilyos Gümüşdere Plajı… Karadeniz’in hırçın dalgalarından nasibini alan bu plaj, rüzgâr sörfü seven İstanbullulara çok da uzağa gitmeden bu keyfi yaşayabilme imkanı tanıyor.

Konaklama sırasında ekstra indirim almanızı sağlayan kuponlar için tikokupon.com’un otel indirim kuponu sayfasına bakabilirsiniz. Sayfa içerisinde dilediğiniz bölgenin otelleri ve fiyatlarını listeleyen otel rezervasyon siteleri ve indirim kuponları yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spor/Outdoor ve Ayakkabı Mağazaları İndirim Kuponları

 • 30 TL Hepsiburada Visa İndirimi

  300 TL ve üzeri alışverişte geçerli 30 TL anında indirim için Visa kartı kaydetmeniz yeterli - 30 TL Hepsiburada Visa İndirimi

 • 30 TL Morhipo Hediye Çeki

  175 TL ve üzeri alışverişlerde geçerli 30 TL indirim çeki için Morpass'a üye olmanız yeterli! - 30 TL Morhipo Hediye Çeki

 • Hepsiburada Kasım 2019 Hediye Çeki

  Bu kampanya dahilinde hediye çeki kazanabilirsiniz. - Hepsiburada Kasım 2019 Hediye Çeki

 • Boyner İndirim Kodları (Liste)

  Boyner indirim kodları listesi bu kampanya sayfasında bulunuyor. İndirim kodu haricinde kampanya sayfasında ayrıca hediye çekleri, banka ve operatör indirim şifreleri yer alıyor. Liste üzerinden tüm yeni ve son dakika fırsat kodlarını görebilir, online […]

 • 200 TL’ye varan N11 İndirim Kuponu

  Bu kampanya dahilinde 200 TL'ye varan N11.com indirim kuponu kazanabilirsiniz! - 200 TL’ye varan N11 İndirim Kuponu

 • 35 TL FLO İndirim Kodu

  200TL ve üzeri alışverişe 35TL indirim sağlar - 35 TL FLO İndirim Kodu

 • % 25 SporCard İndirim Kodu

  Sporcard üyelerine ilk ay geçerli % 25 indirim sağlar - % 25 SporCard İndirim Kodu

 • Spor Salonu Aylık Üyelik Fiyatı 99 TL

  SporCard ile aylık 99TL'dan spor salonlarına SINIRSIZ giriş hakkı... - Spor Salonu Aylık Üyelik Fiyatı 99 TL

 • 40 TL FLO İndirim Kodu

  250 TL ve üzeri alışverişe sepette anında 40 TL indirim sağlar - 40 TL FLO İndirim Kodu

 • 40 TL Trendyol Visa İndirimi

  100 TL'ye 40 TL indirim için Visa kartı Trendyol'a kaydetmeniz yeterli. Detaylar için tıklayın! - 40 TL Trendyol Visa İndirimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir