obilir > Konular > Yemek ve İçki > Gurme Rehberi > Rokfor Peyniri: Bir Fransız Klasiği Rokfor Peyniri

Rokfor Peyniri: Bir Fransız Klasiği Rokfor Peyniri

Dünyanın en eski peynirlerinden biri olarak bilinen Rokfor (Roquefort), Fransa’nın Rouergue bölgesinde üretilmektedir. Fransızlar tarafından rokfor peyniri, yemeklerden sonra taze tereyağı ve şarap eşliğinde yenir. Tereyağı ile karıştırıldıktan sonra kızartmalara ve kızarmış etlere de eşlik ettiği olur. Dilerseniz yüzyıllardır süre gelen bu lezzetin tarihçesinde kısa bir gezintiye çıkalım…

 

Dünyanın en eski peynirlerinden biri olarak bilinen Rokfor (Roquefort), Fransa’nın Rouergue bölgesinde üretilmektedir. Yapımında, %45 oranında yağ içeren keçi sütü kullanılır. Doğal kabuğu altında, yeşil lekelerle donanmış sıkı bir dokuya ve keskin bir tada sahiptir. Rokfor, 15. yüzyılın en sevilen tatlarından biri olmuştur. Charlemagne’ın favori peynirleri arasında sayılan rokfor peynirinin mayalanma tekeli, VI. Charles tarafından ilk yapıldığı yer olan Roque-sur-Soulzon’a verilmiştir. 26 Temmuz 1926’da çıkarılan bir yasayla da rokforun çıkış yeri olan Aveyron’un adını bütün dünyanın tanıması sağlanmıştır.

 

Rokfor Peynirinin Üretimi

Büyük bir bölümü yine Aveyron’dan olmak üzere Tarn, Lozere, Herault ve Gard, Korsika ve Pireneler’den de temin edilen keçi sütü ile Cambalou dağlarındaki doğal mahsenlerde hazırlanan rokforun son durağı ve asıl kimliğini bulduğu yer, Hale Roqueford yöresidir. Rokfora karakteristik lekelerini veren penicillium roqueforti küfü de peynire bu yörede katılır. Daha sonra peynir rutubetli mahsenlerde 3 ay bekletilir. Nemli hava akımı sayesinde dokusunda mavi lekeler belirir. İdeal hazırlanma dönemi haziran ve aralık ayları arasıdır. Rokfor 19-20 cm. çapında ve 8.5-10.5 cm yüksekliğinde alüminyum kağıda sarılmış silindirler halinde satışa sunulur. Kimi zaman dilimlendikten sonra da satılır.

 

Rokfor Nasıl Yenir?

Fransızlar tarafından rokfor peyniri, yemeklerden sonra taze tereyağı ve şarap eşliğinde yenir. Bu geleneksel tüketimin yanı sıra, rokfor peyniri karışık salatalara katılır ve kanapelerde kullanılır. Tereyağı ile karıştırıldıktan sonra kızartmalara ve kızarmış etlere de eşlik ettiği olur. Zaman zaman sufle ve krepler de hazırlanır.

 

Peynir çeşitleri için şarküteri alışveriş mağazalarına bakabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında: Uzun yıllardır beslenme, peynir ve peynir çeşitleri ile ilgili araştırmalar yapan yazar, dünyaca ünlü peynir çeşitleri ile ilgili kaleme aldığı makaleleri internet ortamında sizlerle paylaşıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir