Renklerin Satış ve Pazarlamaya Etkisi – Renkler ve Anlamları

Renklerin iş hayatındaki başarınızı etkileyecek kadar büyük önem taşıdığını biliyor musunuz? Peki ya, gerek iş görüşmesinde gerekse de toplantı ve müşteri görüşmelerine giderken giyiminizde tercih ettiğiniz kıyafetlerin ya da satışını üstlendiğiniz ürünlerde kullanılan renklerin bir dili olduğunu… Bu makalemde sizlere iş dünyasında kullanılan renklerden ve bu renklerin satış rakamlarına nasıl yansıyacağından bahsedeceğim…

 

Renklerin iş hayatındaki başarınızı etkileyecek kadar büyük önem taşıdığını biliyor musunuz? Peki ya, gerek iş görüşmesinde gerekse de toplantı ve müşteri görüşmelerine giderken giyiminizde tercih ettiğiniz kıyafetlerin ya da satışını üstlendiğiniz ürünlerde kullanılan renklerin bir dili olduğunu… Bu makalemde sizlere iş dünyasında kullanılan renklerden ve bu renklerin satış rakamlarına nasıl yansıyacağından bahsedeceğim…

 

Satış ve pazarlama son derece zorlu bir süreçtir. Bir ürünün tercih edilir olmasında tanıtım ve pazarlama stratejilerinin yanı sıra o ürünün ambalajında tercih edilen renklere de bağlıdır. Peki, hangi iş grubu satış- pazarlama faaliyetlerine destek olarak hangi renkleri tercih etmelidir?

 

İş Yaşamında En Çok Tercih Edilen Renkler ve Özellikleri

Mavi: Mavi güvenilir, sağlam ve kendinden emin izlenime sahiptir. Banka ve finans sektörleri güven duygusunu desteklemek için bu rengi tercih ederler. Mavi ayrıca su ile bağlantılı çağrışımı dolayısıyla su gibi içeceklerin ambalaj ve logolarında da kullanımı uygundur.  Aynı zamanda huzurlu ve sakin bir renk olan mavi, konsantrasyon ve rahatlama gerektiren ortamlarda ve hastanelerde kullanılır.

 

Kırmızı: Kırmızı, heyecan ve yüksek enerjiyi çağrıştırır. Kırmızı; en uyarıcı, seksi, dinamik, tutkulu ve dikkat çekici renktir. Bu nedenle, özellikle dikkat çekmesi istenen satış noktalarında ve iştah uyandırdığı için gıda sektöründe tercih edilir.

 

Yeşil: Tazeliği ve şifayı çağrıştırır. Koyu yeşil, para ve prestij rengidir. Prestij ve güvenliğin önemli olduğu sektörlerde yeşil rengin kullanımı uygundur. Yeşilin diğer tonlarının gıda sektöründe kullanımı idealdir.

 

Turuncu: Turuncu kırmızı ve sarının bileşkesinden oluşur. Bu nedenle de her iki rengin güçlü yanlarını taşır. Turuncu, parlak, canlı, cana yakın, dışadönük, mutlu ve çocuksu bir karaktere sahiptir. Turuncu, özellikle çocukların ve gençlerin hedeflendiği iş kollarında tercih edilmelidir. Canlı turuncu renkler dikkat çekici özelliklerinden dolayı satış noktalarında ve iştah açıcı olduğu için fast-food mekanlarında kullanılması uygundur.

 

Sarı: Sarı aydınlık ve sıcak bir renktir. Neşeli ve enerjik bir izlenimi vardır. Bu nedenle satış noktalarında kullanımı uygundur. Ayrıca sarı dikkat çekmek için ya da uyarı amaçlı da kullanılan bir renktir. Otopark duvarlarında genellikle sarı siyah kombinasyonu uyarıcı olarak kullanılır.

 

Beyaz: Temizlik, parlaklık, sadelik ve masumiyet duyguları veren beyaz, özellikle çocuk ve sağlık ürünlerinde kullanılır. Gözün en parlak algıladığı renk beyazdır. Bu nedenle beyaz renk, işaretlerde, paketlerde ve satış noktalarında zıtlık oluşturarak dikkati çekmek kullanılır.

 

Koyu mavi: En ciddi renktir. Koyu mavi, polis ve pilot üniformalarında güvenilir, sağlam, emin izlenimini veren mavi, banka ve finans sektörlerinin de tercihidir.

 

Mavi-yeşil: Mavi ve yeşil renklerin birlikte kullanımı genel olarak kaplıcaları çağrıştırır. Bu nedenle bu iki rengin hijyen ürünleri için tercih edilmesi idealdir.

Kahverengi: Kahverengi, tutarlılık, süreklilik ve zenginliği çağrıştıran bir renktir. Toprakla bağlantısından dolayı güvenlik duygusu pekişir. Toprak renkleri genelde olumlu etki doğurur. Ev ve yemek sektörü için önemli bir renk olan kahverengi sağlıklı, doğal ve organik ürünleri çağrıştırır. Bu alanlarda hizmet veren sektörlerce rahatlıkla tercih edilebilir.

 

Siyah: Siyah çok güçlü bir renktir. Karanlık ve geceyi çağrıştırdığı için esrarengiz, güçlü, klasik ve şık bir renk olarak algılanır. Siyah, fiyatı yüksek ürünlerin rengidir. Ağır bir renk olduğu için düşme ya da batma izlenimi doğurabilir. Bu sebeple uçaklarda ve gemilerde kullanılmaz.

 

Mor: Kraliyet rengi olduğu için şıklığı ve zenginliği hatırlatır. Aynı zamanda esrarengiz, ruhani ve duygusal bir renktir.

 

Satış ve pazarlama teknikleri arayanlar ve nasıl satış yaparım diye düşünenler için vakit buldukça yazmaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir