Ramazanda Beslenme: Ramazanda Doğru Beslenme ve Sağlıklı Ramazan İçin

Ramazan ayı Müslümanlar için en önemli aydır. Nefis terbiyesi ve ibadet amacı ile niyetlenilerek tutulan oruçların sağlık yönünden sıkıntı yaratmaması için iftar ve sahurda doğru beslenmek önemlidir. Ramazanda doğru beslenmek ve sağlıklı bir ramazan ayı geçirmek için nelere dikkat etmeli?

 

Ramazan ayı Müslümanlar için en önemli aydır. Nefis terbiyesi ve ibadet amacı ile niyetlenilerek tutulan oruçların sağlık yönünden sıkıntı yaratmaması için iftar ve sahurda doğru beslenmek önemlidir.  Ramazanda doğru beslenmek ve sağlıklı bir ramazan ayı geçirmek için nelere dikkat etmeli?

 

Ramazanda Doğru Beslenmek İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

1-) Ramazan ayında oruç tutmaya niyetlenenlerin sahura kalkması önemlidir. Tüm gün hem günlük işlerin yapılabilmesi için sahur atlanmaması gereken öğündür. Sahurda enerji yönünden yüksek ancak hazmı kolay besinler seçilmelidir.

2-) Özellikle yaz mevsimine denk gelen Ramazan ayında iftarda yenilecek besinlere de iki misli dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle tüm gün boş kalan mideye bir anda yüklenmemek iftar sofrası için tercih ettiğiniz besinleri hassas bir sıra içinde tüketmeye dikkat etmelisiniz.  Orucu çorba ile açmak mideyi rahatlatacaktır. İftar sofranızı, özellikle yaz sıcaklarında, yaz sebzelerinden seçmek, zeytinyağlı seçeneklerini sofradan eksik etmemek, kırmızı ve beyaz et seçeneklerini ızgara olarak hazırlamak önemlidir.

3-) Sık sıvı tüketmek iftar ile sahur arasında kalan dönemde bol bol su içmeye dikkat etmek gerekir.

4-) Bütün gün aç kaldım iftarda tıka baka yemek yemeliyim düşüncesi en tehlikeli olanıdır. Eğer Ramazan ayında sağlıklı beslenmek istiyorsanız o zaman iftar ile sahur arasında azar azar yemek yemeli ve vücut fonksiyonlarınızın daha normal daha doğru çalışmasını sağlamalısınız.

5-) Yağlı yemekler, kızartma, aşırı tuzlu ya da tatlı besinler, gazlı içecekler, şarküteri ürünleri, sakatat ve benzeri gıdalardan uzak durmalısınız. Bu besin grupları normal tempolu bir beslenme süreci için bile yeteri kadar zararlıdır, söz konusu ramazan olunca bu zarar iki katına çıkar. Ramazanda sağlıklı beslenmek için sağlıklı gıdaları tercih edin.

6-) Lifli gıdalar ve posa miktarı yüksek besinler iftarda tercih edilmelidir. Posa miktarı yüksek besinler tokluk hissi uyandırır ve böylece boş olan mideye yüklenmemiş olursunuz.

7-) Sebze ve meyveler vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanması için önemli besin maddeleridir. Eğer Ramazan ayı boyunca sağlıkla beslenmek istiyorsanız meyve ve sebze tüketimine önem vermeni gereklidir.

😎 İftar ve sahurda tercih edilen sıcak yemeklerin ısısının doğru ayarlanması gereklidir. Aşırı sıcak yemekler boş olan mideyi rahatsız ederler ve midede gaz birikmesine neden olurlar. Bu nedenle tüketeceğiniz yemeğin ısının ılık olmasına dikkat edilmelidir.

 

Sağlıklı beslenme açısından tarlasından yeni toplanmış yöresel ürünleri tercih etmek gerek. Şehir hayatı içerisinde bu her zaman mümkün olmasa bile artık internetten satış yapan ve bu konularda hizmet veren mağazalardan yararlanabilirsiniz. Üstelik bu mağazaların indirim kuponlarını da tikokupon.com adresinde bulmak mümkün. Memleketimizin yöresel ürünlerini ayağımıza kadar getiren memleketten gelsin, tazemasaolsada yesek, hasanbey çiftliği isimli mağazaların da kuponları verdiğim adreste bulunuyor.

 

İyi ve sağlıklı bir Ramazan ayı geçirmenizi diler, iftar ve sahurda sağlıklı beslenmeye dikkat etmenizi temenni ederim…

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spor/Outdoor ve Ayakkabı Mağazaları İndirim Kuponları – Eylül, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.