Prag’da Görülmesi Gereken Yerler – Prag’ın Ünlü Mekanları

Masalsı, gizemli, bohem, şairane, mistik, büyüleyici… Söz konusu Prag olunca onu tek bir kelimeye sığdırabilmek neredeyse olanaksızdır. İçinde bin bir renk saklı Prag, tarih ve doğanın iç içe geçtiği kusursuz bir sentezdir. Yılın hemen her mevsiminde birbirinden güzel kimliklere bürünen Prag’da görülmesi gereken öyle çok mekan vardır ki bunların tamamını birkaç güne sığdırmak neredeyse imkansızdır. İşte bu nedenle sizler için Prag’ın ünlü mekanlarından oluşan kısa bir şehir turu hazırladım. İşte Prag’ın görmeden dönememeniz gereken en ünlü mekanları…

 

Masalsı, gizemli, bohem, şairane, mistik, büyüleyici… Söz konusu Prag olunca onu tek bir kelimeye sığdırabilmek neredeyse olanaksızdır. İçinde bin bir renk saklı Prag, tarih ve doğanın iç içe geçtiği kusursuz bir sentezdir. Yılın hemen her mevsiminde birbirinden güzel kimliklere bürünen Prag’da görülmesi gereken öyle çok mekan vardır ki bunların tamamını birkaç güne sığdırmak neredeyse imkansızdır. İşte bu nedenle sizler için Prag’ın ünlü mekanlarından oluşan kısa bir şehir turu hazırladım. İşte Prag’ın görmeden dönememeniz gereken en ünlü mekanları.


Çek Cumhuriyetinin başkenti Prag, Avrupa’nın sayılı tarihi kentlerinden biri… Ortaçağ’dan kalma izlerin günümüzde de sürüldüğü Prag, tarih boyu güzelliğine övgüler yağdırılan isimlerle anılmıştır. Altın Kent, Dünya’nın Kralı, Bohemya’nın Merkezi gibi adlarla anılan Prag, topraklarında konumlanan bin kule, kaleler, galeri, müze, abide ve kiliseleri ile adeta bir tarihi kütüphaneyi andırır. Yüzlerce yıllık tarihi mistik bir atmosferde Prag ayrıca, gettoları ile de ünlüdür.  Her biri Prag tarihinin birer temsilcisi niteliğindeki bu eşsiz binalar aynı zamanda Prag’ın portresini de çizer.


Prag’da zaman adeta durmuş gibidir. Öylesine büyülü bir atmosfer vardır ki hangi köşeye hangi sokağa hangi noktaya dönerseniz dönün kendinizi bir harikalar diyarında addetmeniz kaçınılmazdır.


Prag’da Görülmesi Gereken Yerler

Prag denilince akla ilk gelen hatta şehirle birlikte anılan en önemli mekanlardan biri Prag Kalesi’dir. Prag’a gidip de görmeden dönmemeniz gereken mekanların başında gelen Prag Kalesi’nde Çek Cumhuriyetinden önceki dönemlerde pek çok imparatorluk ve kralların konaklamıştır. Prag’ın neredeyse en eski yapılarından biri olan Prag Kalesi’nin yapımı 9. yüzyıla denk gelmektedir. Yüzyıllar boyu dimdik duran ve günümüzde de devlet başkanlarına ev sahipliği yapan kale Prag’da görülmesi gereken yerler listemin ilk sırasında yer alıyor.


Prag, Vltava Nehri üzerine kurulmuş bir kenttir. Prag’ı Avrupa’nın sayılı yeşil şehirlerinden biri yapan da Vltava nehridir dersek yanılmış olmayız…  Vltava Nehri üzerinde konumlanan, üzerinde 33 heykel ve kabartmaların bulunduğu Karel Köprüsü Prag’da görülmesi gereken bir diğer mekan. Özellikle gün batımında kentin büründüğü masalsı güzelliğe tanık olmak için Karel Köprüsü ideal bir nokta. Köprünün üzerinde yer alan sayısız ressam, müzisyen ve hediyelik eşya satılan tezgahlar ise hem hediyelik eşya arayanlar hem de sanatsal faaliyetlere değer verenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir mekan.


Prag turunda görülmesi gereken bir diğer adres, Prag’ın batı yakasında yer alan Eski Şehir yani Stare Mesto’dur. Dünyaca ünlü Astronomik Saat, gotik mimari anlayışla inşa edilmiş Tyn Kilisesi, Prag’ın ünlü ilahiyatçısı Jan Hus’un heykeli bu alanda görebileceğiniz önemli mimari ve tarihi eserlerden sadece bir kaçı.


Prag turunda Petrin Tepesi’nde mutlaka bir kahve molası verin. 8 farklı parkın bağlantı noktası olan, şehrin en yeşil alanı kabul edilen Petrin Tepesi’nden izlenen Prag manzarasına doyamayacaksınız.


Prag’da Yapmadan Dönmeyin!

  • Holesovice Trznice’de her cumartesi günü açılan ikinci el ve antika pazarını gezmeden dönmeyin.
  • Prag seyahatinizi hayat boyu hatırlamanızı sağlayacak Bohemya cam ve kristallerinden mutlaka alın.
  • Stare Mesto pazarından sevdikleriniz ve eviniz için çeşitli tahta oyuncaklar, el yapımı kuklalar, porselen ve seramik aksesuarlar seçin.
  • Prag seyahatinizde Becherovka adı verilen meşhur Çek içkisinin tadına mutlaka bakın.
  • Prag’da şehri keşifle geçirdiğiniz her günü Prag’ın en az kendi kadar ünlü Çek biraları ile uğurlayın.

Otel rezervasyonu yaptırırken online indirim kuponu kullanabilirsiniz. Yapacağınız rezervasyonlarda indirim sağlayan kuponlar için buraya tıklayarak otel indirim kuponu sayfasına bakın!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir