Portakalın Başlıca Faydaları ve Portakal Yapraklarının Kullanımı

Portakal özellikle C Vitamini deposu olarak bilinir. Bunun yanında portakal; bioflavin, potasyum, folik asit ve karbonhidrat açısından zengin bir meyvedir. Portakal, yüksek kan basıncını aşağı çekmeye yardımcı olur. Felç ve kalp hastalıklarına ve kolesterole karşı korur. Vücudunuzdaki yara, ezik ve çürüklere portakal sürerseniz iyileşmenin daha hızlı gerçekleştiğini görürsünüz. Bu makalemde sizlere meyve olarak portakalın yararlarının yanı sıra portakaldan ne şekilde daha iyi fayda sağlayabileceğinizi anlattım…

Portakalın Faydaları Nelerdir?

Portakal özellikle C Vitamini deposu olarak bilinir. Bunun yanında portakal; bioflavin, potasyum, folik asit ve karbonhidrat açısından zengin bir meyvedir.

Portakal, yüksek kan basıncını aşağı çekmeye yardımcı olur. Felç ve kalp hastalıklarına ve kolesterole karşı korur. Vücudunuzdaki yara, ezik ve çürüklere portakal sürerseniz iyileşmenin daha hızlı gerçekleştiğini görürsünüz.  

Portakal meyvesi kadar yaprağı ile de derde deva bir meyvedir. Portakal yaprağının sindirim sistemi üzerinde olumlu etki göstererek kabızlığa karşı iyi geldiği söylenmektedir. Meyve olara portakal, bağırsak gazlarını söker ve parazitlerin dökülmesini sağlar.

İdrar yolları ve idrar yollarına bağlı böbrek yollarında da içeriğindeki C Vitamini sayesinde portakal onarıcı etki gösterir. Portakalın böbrek taşının oluşması ve bazı böbrek rahatsızlıklarını önleyici etkisi vardır. Portakalın bir diğer iyileştirici özellik sağladığı organımız karaciğer ve pankreastır. Portakal karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar ve safra salgısını düzenler.

Portakal, mide ülserini önleyerek mide ve pankreas kanseri riskini azaltır.

Genç, pürüzsüz bir cilt isteyenler için de portakal idealdir. Portakal, cildi çeşitli cilt rahatsızlıklarına karşı korur. Genç, pürüzsüz, kırışıksız ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Özellikle mevsim dönüşlerinde zayıflayan bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için de sık sık portakal tüketmek fayda sağlar. Soğuk algınlığına, grip ve öksürük gibi rahatsızlıklara ve kulak enfeksiyonlarına karşı direnç verici etkiye sahiptir.

Ağız ve diş sağlığı içinde portakal iyi bir yardımcı gıdadır. Düzenli tüketilen portakal diş eti hastalıklarına ve diş çürümelerine karşı ağzınızı korur.

Gebelik düşünenler içinde portakal özel bir meyvedir. İçeriğindeki folik asit anne adayının ihtiyacı olan destek vitaminlerden olup bebeğin gelişimi için önem taşır. Ayrıca portakalın spermleri koruyucu özelliği de vardır. Bu nedenle hem anne hem de baba adayı için portakal tüketimi önemlidir. Spermleri koruyan portakal doğurganlığın artmasını sağlar.

Portakalın Kullanım Şekli ve Portakalın Kullanım Alanları
•    Portakal kabuğu çeşitli hayvanları bahçenizden korumak için kullanılabilir.
•    Portakal kabuğu rendesi birçok yemek tarifi için vazgeçilmezdir.
•    Portakal kabuğu kozmetik alanında kullanılır.
•    Sabah kahvaltısında içilen bir bardak portakal suyu, güne zinde ve dinç başlamanızı sağlamasının yanında sizi bir çok hastalıktan da koruması açısından büyük önem taşır.

Yemek tarifleri ile ödül kazanmak için Tıklayın!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları – Şubat, 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir