Porselen Yemek Takımı Kullanırken Dikkat Edilecekler

Porselen yemek takımı, porselen ürün grupları kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı ana noktalar vardır. Bu detaylar hakkında bilgi sahibi olmak, porselenlerinizin ömrünü uzatır. Gerek sağlıklı, gerekse estetik bir ürün olan porselenden üretilen yemek takımlarını ya da eşyaları kullanırken aşağıdaki maddelere dikkat etmek satın aldığınız ürünü daha uzun süreli kullanmanıza olanak tanıyacaktır.

Porselen Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Porselen, fırınların ısıtıcı bölümlerinde ve mikrodalga fırınlarda rahatlıkla kullanılabilir. Ancak, çıplak ateşle doğrudan temas, porselende şok etkisi yaratarak kırılmasına sebebiyet verir.

Porselen, derin dondurucuda da aynı güvenle kullanılabilir. Ancak dondurucudan çıkan porselenin hemen fırına sokulması halinde ani ısı değişikliği nedeniyle porselen kırılır. Soğutucudan çıkarılan porselen oda sıcaklığına geldikten sonra ısı ile temas ettirilmelidir.

Porselenlerinizi yıkamada kullanılan suyun kireçli olmaması önemlidir. Kireçli su zamanla porselen takımların üzerinde beyaz lekeler oluşmasına neden olabilir. Böylesi bir sorun ile karşılaştığınızda, lekelerden kurtulmak için sirke kullanabilirsiniz.

Metal çatal, bıçaklar porselen yemek takımlarının yüzeylerinde iz bırakabilirler. Bu izlerin oluşumu normaldir ve herhangi bir zararı yoktur. Porselen yüzeyini kaplayan sır tabakası, yüksek sıcaklıkta pişirilerek oluştuğundan metal çatal, bıçak gibi malzemelerden daha sert hale gelirler. Bu da metal aşınmasına ve siyah izlerin oluşmasına neden olur. Bu istenmeyen izlerden kurtulmak için, özel formüllü, yumuşak, aşındırıcı etkisi olmayan temizleyiciler kullanılabilir.

Yemek sunumlarında porselen tercih etmek, şık olduğu kadar sağlıklı ve dayanıklı bir seçimdir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları – Eylül, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.