Porselen Nedir? Porselen ile Seramik Arasında Ne Fark Vardır?

Neden Porselen Tabak Takımı?

İyi ve lezzetli yemek kadar, iyi bir yemeğin sunulacağı sofranın tasarımı ve donanımı da önem taşır… Bir yemeğin sağlıklı olması, o yemeğin yapımında kullanılan malzemelerden başlar ve içinde servis edildiği tabakta son bulur. Sofralarda porselen tabak takımı tercih edilmelidir. Çünkü porselen demek sağlık demektir…

Başta Marco Polo olmak üzere Portekizli tüccarlar tarafından Avrupa’ya getirilen porselenin, Latince istiridye anlamına gelen “Porsella” kelimesinden türetildiği tahmin ediliyor. Porselen sadece doğal kaynaklı hammaddelerden üretilen, beyazlığını bu hammaddelerden alan, 1400 derecede pişirilerek elde edilen, ışık geçirgenliği olan sağlıklı bir üründür.

Porselen içerdiği hammaddelere, bu maddelerin oranlarına ve pişirilme derecelerine göre sert ve yumuşak porselen olmak üzere ikiye ayrılıyor. İçeriğinde kullanılan yüksek kaolen oranı ve 1400 derece gibi yüksek bir sıcaklıkla oluşan feldispat sırrı, sert porselenin en önemli özelliğidir. Sır oluşum sıcaklığının yüksek oluşu, sert porseleni dayanıklı kılıyor. Kaolen oranı daha az, sır oluşum sıcaklığı daha düşük olan yumuşak porselen ise sert porselene oranla daha az mekanik sertliğe ve darbe dayanırlığına sahiptir.

Porselen, %50 oranında kaolin, %25 oranında kuvars ve %25 oranında feldispat maddesinden üretilir. Kaolin, porselen hamurunun kolay yoğrulmasını ve şekillenmesini sağlayan maddedir. Aynı zamanda kaolin porselene beyaz rengini sağlayan hammaddedir. Kuvars ise porselenin iskelet yapısını oluşturan hammaddedir ve camsı faz oluşumu sağlayarak feldispat içinde çözünür. Böylece porselen hamurunun sert, camsı, ısıya ve kimyasal etkilere dayanıklı olmasını sağlar…

Porselen Yemek Takımı Seçmenin Önemi!

  • Öncelikle porselen sağlık ve temizliği temsil eder.
  • Tat ve koku sindirmez.
  • Pekişmiş yapısı sayesinde mikrop barındırmaz.
  • Kolay temizlenir.
  • Lekelerden hızlıca arınır bu nedenle pratik, fonksiyonel ve hijyenik bir üründür.
  • Sert yüzeyli oluşu ile yemeklerin sıcaklığını uzun süre korur.
  • Zarif yapısı ile estetiktir.

Porselen İle Seramik Arasında Ne Fark Vardır?

Porselen ve seramik üretim bakımından da, içeriğinde kullanılan hammadde özellikleri ile de birbirinden farklıdır. Seramik ürünlerin pişirim sıcaklıkları porselen ürünlere oranla daha düşüktür. Bu nedenle de poroz yani su geçirgen ürünlerdir. Bu özelliklerinden dolayı, seramik ürünlerin uzun süreli kullanımlarda, su emişinden kaynaklı sır çatlakları oluşur. Sırda çatlama, hem hijyen hem de sağlık açısından ciddi bir sorundur. Çatlak sır aralarına yerleşen yemek artıkları zamanla ürünü sağlıksız sınıfına sokar. Sır çatlamasına neden olan sadece ürünün sık kullanımı değildir. Pişirim sıcaklığı düşük bir ürün oluşundan kaynaklı seramik, sert darbelere karşı dayanıksızdır. Her koşulda porselen seramiğe oranla çok daha dayanıklı ve sağlıklı bir üründür.

Porselen’in seramik ürünlere oranla daha pahalı olmasının en temel nedenlerinden biri de budur. Ancak günümüzde üretilen ya da ithal edilen porselen yemek takımları, porselen kahvaltı setleri, porselen demlikler ve daha nice porselen sofra ürünleri çok cazip fiyatlarla satışa sunuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları – Eylül, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.