Plaza Sigortacılığı Nedir? Plaza Sigortacılığının Geleceği

Bugün sigorta sektöründe önemli bir hacim yaratmaya başlayan “Plaza Sigortacılığı”nın, sektörün elementer üretiminin yüzde 8’ni oluşturduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde 10 binin üzerinde şubeleri olan bankaların bankasurans üretimi, sektörün %14 ünü oluşturduğu düşünülürse, plaza sigortacılığının çok önemli yerlere geldiğini görmek mümkün olacaktır…

 

Başta distribütörler olmak üzere, yetkili satıcıların, dünyada yaşanan arz fazlası ve gerek kendi içlerinde gerekse diğer markalarla yapmış oldukları rekabet, satış ve servis kanallarındaki karlılığı zaman içinde minimize etmiştir. Bugün ülkemizde 900’den fazla yetkili satıcı 100.000 civarında personel istihdamı sağlamakta ve etkileyici plazalarda müşteri memnuniyetini ve marka değerini yüksek tutarak hizmet vermektedirler.

 

Yetkili satıcılar, zaman içinde bu yüksek maliyetleri düşük karlılıkla sağlamanın imkânsızlığı sebebiyle, yedek parça, ikinci el ve sigorta gibi kar marjının daha tatmin edici olduğu satış kanallarına yönelmişlerdir. Özellikle sigortacılık, öne çıkarak bugün yetkili satıcıların vazgeçilmez kar merkezlerinden biri haline gelmiştir. Otomotiv yetkili satıcılarına bağlı sigorta acentelerin hizmetlerine “Plaza Sigortacılığı” dersek sigorta sektörüne yeni bir alt kanal oluşturmuş olabiliriz. Özellikle sıfır araç satışlarında yetkili satıcıya bağlı acente müşterilerinin, aynı servise girme oranı yüzde 95 civarında olduğu düşünüldüğünde ciddi bir müşteri bağlılığı ve istikrarı oluşturması da plaza sigortacılığının bu alandaki önemini göstermektedir.

 

Bu sebeplerden dolayı, yetkili satıcılar, sigorta acentelerinin müşteri memnuniyetinin en üst düzeyde tutulması için gereken tüm önemi ve hassasiyeti göstermektedirler. Bugün sigorta sektöründe önemli bir hacim yaratmaya başlayan Plaza Sigortacılığı, sektörün elementer üretiminin yüzde 8’ni oluşturduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde 10 binin üzerinde şubeleri olan bankaların bankasurans üretimi, sektörün yüzde 14’ünü oluşturduğu düşünülürse, plaza sigortacılığının çok önemli yerlere geldiğini görmek mümkün olacaktır. Uzun yıllardır sigorta şirketleri ile hem acentelik hem de yetkili servis bacağında sürdürülen iş birliği, her iki tarafında birbirlerinin hak ve kazançlarına sahip çıkmaları gerekliliğini doğurmaktadır. Yetkili satıcıların işinin doğası gereği, araç satışından sağlanan sigorta poliçeleri ağırlıklı olarak kasko ve trafik sigortalarından oluşmaktadır. Ancak sigorta sektörünün en zararlı iki branşı olarak görülen kasko ve trafik poliçeleri, yetkili satıcıların sigorta sektöründe ki hasar prim oranlarının yükselmesine sebep olmaktadır.

 

Hali hazırda elementer sektörün yüzde 21’ini oluşturan kasko ve trafik poliçelerinden vazgeçmek sigorta şirketleri açısından mümkün olmayacağı için yetkili satıcıların üretimleri büyük önem taşımaya devam edecektir. Bu konuda yetkili satıcıların sigorta şirketleri ile olan iş birliğini uzun yıllar devam ettirebilmelerinin yolu, yetkili satıcıların kaza dışında ki branşlara yönelerek karlılığı artan acenteler haline gelmeleri olacaktır. Gerek Sigorta Şirketlerindeki gerekse acentelerdeki karlılığı arttırabilmenin diğer önemli yolu ise, operasyonda, geleneksel yöntemler yerine, teknolojinin verimli bir şekilde kullanılmasıdır. Teknolojiyi verimli kullanabilmek içinde teknolojiyi ve sigortacılığı bilen uzman personeller yetiştirilmesi ve istihdam edilmesi gerekmektedir. Günümüzde operasyonun minimize edilmesi, müşterilere daha kaliteli hizmetin verilmesini, maliyetlerin azalmasını ve dolayısı ile karlılığın artmasını sağlayacaktadır.

 

Ülkemizde teknolojinin gelişmesi ve yoğun kullanılması, sigorta sektörünün de bilinçli gelişiminin en büyük etkenlerinden olmuştur. Önümüzdeki 2020 yılına kadar sektördeki yeni teknolojiler; sigorta şirketleri ve devletin teşvikleri ile hayatın her yerine yayılıp, sigorta farkındalığını ve bilincini arttırarak hayatı kolaylaştırmaya devam edecektir. Yeni teknolojilerle işlerinizi kolaylaştırarak büyüteceğiniz, sağlıklı ve huzurlu bir yıl diliyorum.

 

FATİH ACER

AcerPro, Genel Müdür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir