Pırlanta Kesim Teknikleri ve Kesim Kaliteleri

Elmasın işlenmiş hali olan pırlantanın insan eliyle yaratılan tek özelliği olan kesim, pırlantanın güzelliğinin belirlenmesindeki en önemli özelliktir. Pırlantanın gözleri kamaştıran ışıltısı, kesimin ustalığına ve kullanılan teknolojiye bağlıdır. Kesim ne kadar iyi ise, pırlantanın parlaklığı, ışıltısı ve kıvılcımı o denli fazla olacaktır.

Pırlantanın kesim kalitesini, pırlantanın ışığı yansıtma ve kırma oranlarını belirler. Doğru oranlarda hassasiyetle kesilmiş pırlantanın bir yüzeyinden giren ışık diğer yüzeyinden (gemologların tabiriyle tablasından) yansır ve dağılarak “taç” denilen üst kısmından yayılır.

İyi kesilmiş bir pırlanta, parlaklığını en iyi yansıtan doğru açılardaki yüzeylerden (faset) oluşur. Bununla birlikte pırlantanın şekli (biçim) ve pırlantanın kesim tekniği birbirinden farklı konulardır. Pırlantanın şekli (yuvarlak, prenses, damla, zümrüt kesim gibi) zevke göre değişiklik gösterir.

Pırlanta Kesim Teknikleri

İdeal kesim: Pırlantanın içine giren neredeyse ışığın tamamının yüzeyden yansımasını sağlayan kesime ideal kesim denir. Pırlanta kesim tekniklerinin içinde en mükemmel olanı ideal kesimdir. Pırlantanın tabla kısmı iyi kesime göre daha küçük tutularak ışıltısının daha iyi olması sağlanmıştır. Bu arada ideal kesim tekniği de kendi içinde mükemmel, çok iyi ve iyi gibi kesim kalitelerine ayrılmıştır.

İyi kesim: İdeal kesime yakın bir kesim tekniğidir. Pırlanta yüzeyi (tablası) ideal kesime göre biraz daha geniştir. Giren ışığın neredeyse tamamını yansıtır. Fiyat olarak ideal kesime göre daha uygundur.

Sığ kesim: Kesimin yeterince derin olmaması durumudur. Işığın külahtan kaçmasına yol açar ve pırlantanın yeterince parlamamasına neden olur.

Derin kesim: Pırlantanın kemer kısmı ile kulet (külah ucu) kısmının arasındaki mesafenin fazla tutulmasıyla oluşan kesimdir. Derin kesim ışığın bir kısmının pırlantanın “külah” olarak adlandırılan alt kısmından kaçmasına neden olarak parlamamasına neden olur.

Pırlanta Kesim Kaliteleri

Mükemmel (Excellent): Pırlantanızın mümkün olanın en iyisi olmasını istiyorsanız tercih edeceğiniz kesimdir. Pırlanta fiyatlarında kesimden kaynaklı fiyat artışını en fazla sağlayandır.

Çok iyi (Very Good): Mükemmele yakın kalitededir. Fiyat olarak daha uygun ve kalite bakımından da yüksek değerde olduğu için akıllıca bir seçim olacaktır.

İyi (Good): Kalite ve güzellikten ödün vermek istemeyen müşterilerin mükemmel şekilde maliyet tasarrufu yapmasını sağlayan kesimdir.

Vasat (Fair & Poor): Giren ışığın az bir kısmını yansıtan zayıf olarak derecelendirilen kesimdir. Daha çok karat ağırlığını yüksek tutmak için yapılan bir kesimdir. Birçok kuyumcuda ve mücevherat mağazalarında bulunabilir. Pırlantanızın ışıldamasını istiyorsanız bu pırlanta kesimi tavsiye edilmez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Takı ve Aksesuar Mağazaları Alışveriş Kuponları – Eylül, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir