obilir > Konular > Sağlık > Hastalıkla Mücadele > Periton Diyalizi: Kendi Diyalizini Kendin Yap

Periton Diyalizi: Kendi Diyalizini Kendin Yap

Doktorunuzun uygun görmesi halinde evde kendi başınıza veya bilinçli bir yardımcıyla diyaliz tedavinizi uygulayabilirsiniz. Türkiye’de yaklaşık 6 bin 300 periton diyalizi uygulaması yapan hasta mevcut. Peki evde diyalizinizi nasıl gerçekleştirebilirsiniz?

Periton diyalizi karına takılan plastik bir tüp (kateter) ve karın boşluğuna verilen özel bir sıvı (periton diyaliz solüsyonu) aracılığı ile, hastanın periton zarından (karın zarından) yararlanılarak yapılan diyaliz yöntemidir. Periton zarı, karın duvarını ve karın içindeki tüm organları saran, üzeri delikli, ortalama bir metrekarelik yüzeye sahip, yarı geçirgen bir zardır ve dolayısıyla doğal bir filtredir. Kandaki zararlı maddeler, peritondaki delikler sayesinde, kandan karın boşluğuna doldurulan sıvıya geçer.

 

Böyle bir tedaviyi uygulamak için böbrek hastalıkları uzmanı veya cerrah tarafından karın boşluğuna yerleştirilen bir kateter kullanılır. Kateter yardımıyla periton diyaliz sıvısı karın boşluğuna verilir. Bir süre karında bekletilir. Bu sırada vücuttan atılması gereken üre, kreatinin gibi atık ürünler ve biriken su, periton zarı vasıtasıyla bu sıvıya geçer. Bekleme süresinin sonunda bu sıvı yine kateter vasıtasıyla karından dışarı atılır.

 

Hangi sıvı sizin için uygun?

Diyalizde kullanılan sıvılar (solüsyonlar), Y şeklinde bir sete bağlı bir dolu, bir boş torbadan oluşur. Vücudumuzda biriken atık maddeleri ve suyu uzaklaştırabilmek için diyaliz sıvıları, içinde bulunan glukoz (şeker) miktarına göre üç türlüdür. Bunlar yüzde 1.36, yüzde 2.27, yüzde 3.86 oranında glukoz içerirler. Hangi sıvının kullanılacağına doktorunuz karar verecektir.Periton diyaliz tedavisinin başlangıcında karna verilen diyaliz sıvısının karında belirli bir süre bekledikten sonra boşaltılması ve yeni bir diyaliz sıvısının karna doldurulması bir “değişim işlemi” olarak adlandırılır. Değişim işlemi sırasında karındaki sıvıyı boşaltmak ve doldurmak için kullanılan set ve torbalara bağlanılır.

 

Elle veya makine ile “değişim” mümkün

Periton diyalizinde değişim işlemleri elle veya makine yardımı ile yapılabilir. Değişimin elle yapıldığı periton diyaliz tipi Sürekli Ayaktan Periton Diyalizi (SAPD), makine yardımı ile yapılan tipi ise Aletli Periton Diyalizi (APD) diye adlandırılır.

 

Sürekli Ayaktan Periton Diyalizi (SAPD): Sürekli Ayaktan Periton Diyalizi, değişim işlemlerinin, bizzat hasta (veya hasta yardıma muhtaçsa eğitilmiş bir yardımcı) tarafından elle yapıldığı bir periton diyalizi tipidir. Yani hasta veya yardımcısı tedaviyi bir makineye ve diyaliz merkezine gereksinimi olmaksızın, kendi doktor ve hemşiresinin öğrettiği şekilde, kendi evinde veya işyerinde, kendisi yapar.

 

Günlük değişim sayısı, karına verilen solüsyonun hacmi ve içerdiği şeker miktarı ve her değişimde karına doldurulan solüsyonun karında bekleme süresine göre, hastadan hastaya değişir. Sürekli Ayaktan Periton Diyalizinde genellikle günde dört veya beş değişim yapılır. Her değişim işlemi yaklaşık yarım saat sürer. Diyaliz solüsyonunun karında bekleme süresi genellikle gündüz 4-5 saat, gece 8-10 saattir.

 

Aletli Periton Diyalizi (APD): Periton diyalizi değişimlerini yapmak için bir makine (periton diyaliz makinesi) kullanılır. Eğer doktorunuz, hemşireniz ve siz, sizin için en uygun tedavinin APD olduğuna karar vermişseniz, gece yatağa yatmadan önce set ve solüsyon torbalarını periton diyaliz makinesine yerleştirmeniz ve makinenizi doktorunuzun önerdiği şekilde programlamanız gerekir. Makineye yerleştirdiğiniz setlerin bir ucu karnınızdaki katetere bağlanır. Siz uyurken makine değişimleri yapar. Gereksiniminize göre sabah karnınızdaki bir miktar temiz diyaliz solüsyonu bırakılır veya bırakılmaz. Uyandığınızda değişim işlemleri bitmiştir. Artık karnınızdaki kateteri setlerden ayırabilir ve günlük işlerinizi yapmaya koyulabilirsiniz.

 

Bu makale, Fresenius Medical Care Türkiye’nin yayınladığı “Yaşam Işığı” dergisi için kaleme alınmış, FMC Türkiye Kurumsal İletişim Departmanı tarafından “makalemarketi”nde yayınlanmak üzere paylaşılmıştır.

 

FRESENIUS MEDICAL CARE, TÜRKİYE Böbrek yetersizliği hastalarının tedavileri alanında faaliyetlerini sürdüren 3 farklı şirketinin çatısı altındaki 50 diyaliz kliniği, 2 üretim tesisi, 7 ecza deposu, satış, bayi, teknik servis ağı ve 2000’e yakın çalışanı ile ülke çapında yaklaşık 30 yıldır faaliyet göstermektedir. Fresenius Medicale Care kurumsal web sitesi içerisinde size en yakın diyaliz kliniklerini bulabilir, soru ve sorunlarınız için uzman desteği alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir